
Fotó: Sánta Imre
Elrajtolt a 2016–2017-es női kosárlabda-bajnokság, amelyben a szakemberek két kiemelt esélyest látnak a végső győzelemre: a címvédő és kupagyőztes sepsiszentgyörgyieket, valamint a nagy terveket szövögető Kolozsvárt.
2016. október 12., 22:022016. október 12., 22:02
Az idei kiírás egyik érdekessége, hogy a tíz csapatból álló bajnokságban hat erdélyi (Brassó, Szatmárnémeti, Arad, Kolozsvár, Sepsiszentgyörgy, Marosvásárhely) és csupán négy Kárpátokon túli csapat vesz részt, ám egyetlen bukaresti együttes sincs (Târgovişte, Jászvásár, Galac és Alexandria). A tavalyi szezont toronymagasan uraló Sepsiszentgyörgy idén a címvédésre készül, és ehhez mérten készült fel az idei szezonra. Erősített a szatmárnémeti csapat is, amely elsősorban annak köszönheti a több támogatást, hogy az új városi vezetésben erősödött a „magyar vonal”. Az aradiak továbbra is meghatározó tagjai a mezőnynek, ám valószínűleg nem kerülnek be a döntőbe, mint ahogy az egykor szebb napokat megért, a bajnokságot sorra nyerő Târgoviste sem. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a Szamos-parti gárda az utóbbi időben igencsak megerősödött. A 300 ezer eurós költségvetés azt vetíti előre, hogy a kincses város lányai nagy dolgokra készülnek. Ebben nemcsak a klub vezetői bíznak, hanem a szurkolók is, akik bizony már rég elfeledték, milyen bajnokságot ünnepelni a Szamos partján. Utoljára ugyanis a csapat 1993-ban végzett a pontvadászat élén.
A legtöbb bajnoki címmel (14) rendelkező kolozsvári együttes az utóbbi időszakban állandó tagja volt a bajnoki mezőnynek, ám ennyi és nem több. „Amikor tavaly a klubhoz érkeztem, nehéz körülmények közé kerültem. Azóta viszont több minden változott, és egy biztos alapokon nyugvó, profi mentalitást sikerült meghonosítani az együttes háza táján. Ez természetesen a tavalyi szezonban még nem mutatkozott meg az eredményekben, hiszen egy hetedik hellyel Kolozsváron nem lehet büszkélkedni” – mondta nemrég Dragan Petricsevics vezetőedző. Idén a klub sokkal több támogatást kapott, mint tavaly, ezért az eredményeknek is javulniuk kell. „Lehet, sokan megmosolyognak engem, de néhány éven belül ezt a csapatot az Euroligában látom. Ehhez viszont sok munka és türelem szükséges” – tette hozzá a bosnyák szakember, akit a kolozsvári közönségnek nem kell bemutatni. Sőt. Petricsevics – bárhol is edzősködött – mindig élvezte a szurkolók szeretetét és tiszteletét. Sokan emlékeznek még arra, hogy a bosnyákkal a kispadon nyerte meg 1996-ban a kolozsvári férfi kosárlabdacsapat a bajnokságot. „Sokan újra a bajnoki címet várják tőlem és a csapattól. Tudom, mit jelent az U, hiszen a 96-os győzelem után én honosítottam meg a Szamosba ugrást az öröm pillanataiban” – nyilatkozta Dragan Petricsevics.
A 20 éve Romániában dolgozó szakember nem ígér semmit, de biztosít minden szurkolót és támogatót, hogy a csapat a mutatott játék és az eredmények alapján ki akarja érdemelni az emberek tiszteletét és szimpátiáját. „Jó mérkőzéseket fogunk játszani, de persze lesznek kevésbé sikerültek is. Az viszont biztos, hogy a lányok a pályán harcolni fognak” – hangzott az ígéret. Az ő véleményén van az egyik új szerzemény is, a hét évig eddig Olaszországban légióskodó 35 éves szélső, Andra Mandache is, aki szerint Kolozsvár egy élettel tele város, ahol az emberek a kosárlabdáért élnek, ezért természetes, hogy a csapatnak a bajnoki címért kell hajtania.
A kolozsváriak megerősödése a többi csapatnál is téma volt. Zoran Mikes, a rivális sepsiszentgyörgyi csapat edzője szerint azonban egy nagyobb költségvetés még nem jelent automatikusan bajnoki címet. Éppen ezért az Olt partján mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a tavalyi szezon eredményeit megismételjék. „Nemcsak a pénz játszik a pályán, hanem egy csapatnak a szíve is” – állítja sejtelmesen a háromszékiek szintén bosnyák vezetőedzője.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!