
Készülő tizenegyes az ellenfél kapuja előtt. Ciprian Deac sajnos ellőtte
Fotó: Somogyi Botond
Drámai küzdelemben esett ki a kolozsvári CFR szerda este a Bajnokok Ligája második fordulójában. A Dinamo Zagreb elleni mérkőzést nem a szívproblémákkal küzdő szurkolóknak találták ki, hiszen a vasutasok kétszer is egyenlítettek, második alkalommal éppen a mérkőzés hajrájában, amikor már mindenki temette a csapatot.
2020. augusztus 27., 21:152020. augusztus 27., 21:15
2020. augusztus 27., 21:292020. augusztus 27., 21:29
Az utolsó pillanatokban kiharcolt egyenlítés a hosszabbítást jelentette, ám a fellegváriak hiába játszottak emberelőnyben az 51. perctől, mert a horvát csapat megőrizte a döntetlent, büntetőpárbajra kényszerítve a romániai bajnokot.
A tizenegyeseknél nyilván sok múlik a szerencsén, amúgy is mindenki feszült, mind a játékosok, mind pedig az otthon fotelből szurkolók. Ám a párbaj is különlegesen idegfeszítőre sikerült:
Vagy másképpen fogalmazva Kevin Boli fölé bikázta a kolozsváriak búcsúját jelentő tizenegyeset. Boliról még csak annyit, hogy néhány hete – ahogy egyik korábbi cikkünkben már említettük – alá akart írni az egyik török csapathoz, ám a kolozsváriak észbe kaptak, és az egészből nem lett semmi. Boli visszatért a csapathoz, mi több, a Clinceni elleni találkozón kezdőként lépett pályára, és 1-0-s kolozsvári vezetésnél egy fölösleges belépője miatt büntetőt ítéltek a CFR ellen. A Zagrebb elleni mérkőzésen ismét kezdőként lépett pályára, mindkét horvát gólt megelőzően nagyon simán jutottak át rajta. Ezen kívül még legalább egy alkalommal rúghattak volna gólt a horvát játékosok Boli hibájából. Az utolsó, kiesést jelentő tizenegyesről, amelyet a Fellegvárról a Kerekdombra rúgott, nem is beszélve. Mindez talán nem véletlen.
A mérkőzést megelőzően a CFR román szakvezetője ismét a tavalyi szezon lemezét vette elő. Dan Petrescu ugyanis elmondta, hogy a Dinamo Zagreb mennyivel jobb csapat, mint a kolozsvári, és ismét kisebb csoda kellene ahhoz, hogy Camora és társai a következő fordulóba jussanak. Ez a hozzáállás tavaly elég messze repítette a csapatot, hiszen hiába rendelkezett nagyobb költségvetéssel az Asztana, a Maccabi vagy éppen a Celtic, hiába volt sokkal erősebb kerete a Laziónak vagy a Rennes-nek, a vasutasok bejutottak az Európa Liga csoportkörébe, onnan pedig tovább léptek az egyenes kieséses szakaszba, ahol veretlenül estek ki később a trófeát megnyerő Sevillával szemben.
Ezúttal azonban – ahogy az egyik volt vasutas-játékos, Tucudean fogalmazott – a fordított pszichológia nem működött. Azaz csak részben, hiszen Viniciusék most is felvették a küzdelmet a jobb csapattal.
Ráadásul a kolozsvári keret a tavaly óta igencsak átalakult, pontosabban fogalmazva gyengült: hiányzott a csapatból Culio, Arlauskis, Tucudean, Traore, Manea, sérült volt Omrani, Paun pedig betegségből épült fel. Arról nem is beszélve, hogy a csapat az idény végén a koronavírus miatti problémák, karantén, elhalasztott, majd újraütemezett meccsek miatt hosszú hetekig bizonytalanságban élt. Keveset edzett, sokat játszott, keveset pihent és ráadásul sokat utazott is.
A Bajnokok Ligájából való búcsúzás ezúttal azért is fájdalmas, mert továbbjutás esetén a többi eredmény tükrében a CFR kiemelt lett volna a további küzdelmekben. Nincs azonban minden veszve, hiszen Deac és társai az Európa Liga küzdelmeiben folytathatják a menetelésüket. Ehhez azonban – ahogy Dan Petrescu fogalmazott – bővebb és jobb keretre van szüksége.
Amíg Kolozsváron a bánat ütötte fel a fejét, addig a Ferencvárosnál a szerda esti bravúr után örömmámorban úszott mindenki. A magyar bajnok ugyanis nagy meglepetésre továbbjutott a Bajnokok Ligája harmadik körébe, miután 2-1-re verte a Celtic Glasgow-t.
És ez nagyon sokba került neki, ráadásul a skót bajnok 15 éve nem búcsúzott ilyen korán a Bajnokok Ligájától.
„A legerősebb eddigi európai ellenfelünkkel játszottunk, a CSZKA-meccsnél is keményebb volt a mostani” – nyilatkozta a meccs után Rebrov a fradi.hu beszámolója szerint. – Minden a terv szerint alakult, így terveztem a játékunkat. A gyors gól persze segített a helyzeten, az ellenfél pedig talán nem lőtt kapura eleget, csak sokat birtokolta a labdát. De nem a labdabirtoklás számít egy meccsen, hanem hogy ki hány gólt szerez. Meglepő volt, hogy az ellenfél egyik remek képességű csatára nem kezdhetett, de tudtuk, hogy bizonyos folyosókat tervez kialakítani az ellenfél, ezeket akartuk lezárni. A második játékrészben nagyon szervezettek voltunk. A Celtic három-négy lövésből kapott két gólt, de nem mondhatjuk, hogy a gyengesége lenne a védekezés. Próbáltunk kontrázni, hiszen vannak gyors játékosaink, Tokmacról is tudja mindenki, milyen gyors, és ezt ki is használja a gólhelyzeteknél. Tetszett, ahogy felépítettük a támadásainkat. Erős ellenféllel mérkőztünk meg, ezért elégedett vagyok.”
A skót sajtóorgánumok lesújtóan értékelték csapatuk teljesítményét. A The Scotsman a következőket írta: „a Celtic azért vesztett, mert a védekezése nagyon gyenge volt, s a skót bajnok most már a Celtic Parkban is verhetővé vált, legyen az tele vagy üres. Az elmúlt tizenkét hónapban a CFR Cluj, a Köbenhavn és a Ferencváros is kiütötte a Celticet, amely kilenc gólt kapott hazai pályán e három csapattól. Ez egyértelműen a csapat rendszerének a hibáit emeli ki.”
A román és a magyar bajnok tehát jövő héttől külön utakon folytatja a küzdelmeket. Kérdés, hogy melyik csapat meddig jut majd el.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!