
Ünnep a pályán. A magyar nemzeti válogatott megnyerte a Nemzetek Ligája B szintjének halálcsoportját
Fotó: MTI/Illyés Tibor
2020. november 19., 13:582020. november 19., 13:58
Hihetetlen, szenzációs, elképesztő, fantasztikus – lehetetlen szavakkal leírni mindazt, amit a magyar labdarúgó-válogatott az idén ősszel művelt. A 2016-os Eb-n az emberek az Éjjel sohasem érhet véget Soho Party-dalt énekelték, most inkább azt kellene, hogy az ősz sohase érjen véget. Valószínűleg a decemberi szavazáson a válogatott hosszú évtizedek után az év csapata lesz Magyarországon. Szerda este ugyanis – miután egy héttel ezelőtt kiharcolta a jövő évi Európa-bajnokságon való részvételt – megnyerte a Nemzetek Ligája B szintjének halálcsoportját.
Zéró rúgott gól, zéró pont – írta valaki, miután kiderült, hogy sorsoláskor a Nemzetek Ligájában a magyar válogatott minden kalapból a legnehezebb ellenfelet kapta. Ehhez képest a csapat a legkevesebb góllal, legtöbb győzelemmel elsőként végzett egy olyan csoportban, ahol mindegyik ellenfél világranglista helyezése jobb, mint a magyaroké. „Minden elismerésem a csapaté, elnézést kérek, amiért nem bíztam bennük és zéró gólt, záró pontot jósoltam” – kért bocsánatot a világhálón az ominózus szurkoló. Egy másik kissé viccesen jegyezte meg, hogy mindig bírálta a kormányt a sok stadion építéséért, de Szoboszlaiék őszi teljesítménye láttán most már egyenesen követeli azokat.
Mindazok, akik több mint harminc éve figyeljük a magyar labdarúgás lejtmenetét, még az első jó eredmény láttán is kissé szkeptikusak voltunk. Láttunk mi már karón varjút, egy fecske nem csinál tavaszt – mondogattuk magunkban, mert nem hittük, hogy a csapat a következő mérkőzésen is képes maradandót alkotni. De tudott. És ez szinte az egész őszi szezonra érvényes volt. Ráadásul úgy, hogy Nagy Ádámék sohasem a legjobb felállásban léptek pályára, mert hol a koronavírus-járvány, hol sérülés, hol a külföldi klubok játékospolitikája, hol a sérülések miatt Marco Rossi szövetségi kapitánynak kénytelen volt újabb és újabb megoldásokat találnia. Arról nem is beszélve, hogy két rendkívül fontos mérkőzést a srácoknak a szakmai stáb nélkül kellett lejátszaniuk. Emlékezzünk, hogy az Izland elleni összecsapáson csak Cosimo Inguscio ülhetett a kispadon (a második számú másodedző), a szerbek ellen tulajdonképpen senki (Gera Zoltánt, az U21-esek edzője állhatott a pálya szélén), a törökök elleni szerda esti mérkőzésen pedig, amely a csoportelsőségről szólt, ismét csak a másodedző dirigálhatott.
Ám
És azt is, hogy ma már nem érvényes az, miszerint a fiúk csak hatvan percig bírják, s a csapat az utolsó percekben mindig gólt vagy gólokat kap. Mint ahogy az történt egy negyed évszázadon keresztül. Ez a csapat már nem az a csapat. Nem esszük a kezünket-lábunkat, hogy bár lenne vége már a mérkőzésnek, mert gólt kapunk. Sőt, egy kis túlzással még azért szorítunk, hogy bárcsak még tartana. Hiszen az utóbbi időben így rúgtunk gólt kétszer is a törököknek, az oroszok ellen 3-0-ról így jöttünk fel majdnem egyenlítve, az izlandi mérkőzésről nem is beszélve.
Persze lehet azt mondani, hogy ha a vírus nem üti fel a fejét, akkor tavasszal a sok sérült miatt talán nem sikerült volna az Eb-re való kijutás. Mások rosszmájúan úgy fogalmaztak, hogy az üres stadionok miatt a fiúkon nem volt teher, nem görcsöltek be, ezért felszabadultabban, ergo eredményesebben játszottak. Ám mindent összevetve ki lehet jelenteni:
Amelyik nemcsak egy-két bravúrt tud bemutatni, hogy aztán megint összeessék – mint ahogy ez történt három évtizeden keresztül –, hanem hosszabb távon is képes jó eredményt elérni. Példa erre az, hogy nemcsak az Európa-bajnokságra jutott ki, hanem egy másik kiírást, a Nemzetek Ligájában saját csoportját is megnyerte. Ezzel pedig biztosította magának azt a lehetőséget, hogy ha a világbajnoki selejtezőkön nehéz csoportba kerül, és nem sikerül a továbbjutást kiharcolnia, akkor lehetősége legyen pótselejtezőt vívnia.
Ma már nem lehet azt mondani, hogy csupán szerencsénk volt, nem lehet azt állítani, hogy az ellenfél nem vette komolyan a mérkőzést, hogy csak cserékkel állt fel ellenünk, hogy lebecsült, hogy vak tyúk is talál szemet és ki tudja mi mindent. Merthogy mindez valóban elhangzott nem is egyszer, sajnos nem is véletlenül. Most azonban Marco Rossi szövetségi kapitány olyan légkört alakított ki, olyan játékosgárdának szavazott bizalmat, amely biztosíthatja a sikert. A legfontosabb azonban az a rendszer, amely lehetővé tette, hogy amennyiben kulcsfontosságú játékosok esnének ki a keretből, a játék képén s főleg az eredményen ez mégse látszódjék meg. Ne feledjük, a legjobb magyarnak kikiáltott Szoboszlai csupán a mérkőzések felén játszhatott, sokan hiányoztak a középpályáról vagy éppen a hátvédsorból. A tegnap esti mérkőzésen például nemcsak Gulácsi Péter hiányzott, hanem a védelemből Willi Orbán, a középpályáról Szoboszlai, elölről pedig Sallai és Szalai Ádám is. De a hiányzók helyére kerülőknek mindig sikerült megoldaniuk a feladatokat, a taktikai utasításokat mindenki betartotta, a társaság valóban csapatként működött, a címeres mezt magukra húzók – beleértve a honosított Loic Negót is – a végsőkig harcoltak.
Erre pedig szükség is lesz, hiszen jövőre az Európa-bajnokságon ismét halálcsoport vár ránk a franciák, portugálok, németek ellen (hasonlóan a Nemzetek Ligájának immár elitkörében), és persze következnek a világbajnoki selejtezők is. Ha viszont a csapat úgy játszik, ahogy idén ősszel megszokhattuk, akkor a járvány elmúltával valószínűleg a Puskás Ferenc több mint hatvanezres stadionja is túl szűkösnek fog bizonyulni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!