2013. június 07., 12:392013. június 07., 12:39
2013. június 12., 21:102013. június 12., 21:10
Az előzetes várakozások ellenére egyáltalán nem bizonyult kiegyenlítettnek a múlt héten zárult elsőosztályú futballbajnokság: a Steaua tulajdonképpen már féltávnál megnyerte a pontvadászatot. A menetelést tavasszal is folytatta, a visszavágók után pedig – rekordnak számító 16 ponttal megelőzve a második helyezett Tg. Jiu-i Pandurii – elhódította 24. bajnoki aranyát. A sikerhez több tényező is hozzájárult: az ellenfelek gyenge szereplése, a tulajdonos által a román bajnokságból összevásárolt játékosok által alkotott erős keret, a Concordia Chiajnával tavaly kiváló eredményeket elérő Laurenþiu Reghecamp szerződtetése edzőként. Sokak szerint a német erőnléti edző, Thomas Neubert munkája is sokat jelentett, hiszen a katonacsapat az idei szezonban bebizonyította: az európai kupameccseken nyújtott jó teljesítménynek nem kell kötelezően gyengébb bajnoki szerepléssel párosulnia.
A Liga 1-ben a Steaua mellett csupán a Pandurii nyújtott kiegyenlített teljesítményt, ami második helyet eredményezett, egyúttal a csapat történetének legjobb szereplését. A mezőny többi csapata csupán egy-egy jó veretlenségi szériát tudhat maga mögött: ősszel a Vaslui és az Astra menetelt, tavasszal a Dinamo, a Petrolul, és kisebb meglepetésre a Brassó. A pontvadászat végét két mérkőzés is beárnyékolta. Az egyiken a már bajnok Steaua a kiesés ellen küzdő Konstancai Viitorult segítette három ponthoz, a tengerparti együttes tulajdonosa, George Hagi katonacsapathoz fűződő viszonyának köszönhetően – a nyilvánvaló bundát természetesen mindkét fél tagadja. A másikon, a Petrolul–Szászmedgyes mérkőzésen a játékosok között verekedés tört ki a pályán: a bíró a lefújásig hat piros lapot osztott ki, a hazaiak kapusa, Mircea Bornescu megharapta ellenfelét, amiért nyolcmeccses eltiltást kapott.
A sérülésektől és eltiltásoktól megtizedelt Petrolul azonban így sem kapitulált: a Bukarestben rendezett Románia-kupadöntőben az idény egyik legnagyobb felfedezettje, a kongói Bokila góljával elhódította a trófeát. A vereségnek kolozsvári részről legfeljebb Pászkány Árpád tulajdonos örül: nem lesznek kiadásai a csapat nemzetközi szereplésével, a fellegvári együttesnek nem kell megszakítania nyári felkészülését, ősszel pedig újból bajnokesélyesként szállhat harcba. Hogy a klubvezetést elsősorban az anyagiak érdeklik, mi sem bizonyítja jobban, mint a Manchester United elleni győzelmet követő politika: a külföldi ajánlatokkal rendelkező játékosokat jó pénzért eladták – mintegy feladva a bajnoki címért zajló küzdelmet –, a viszonylag magas fizetéssel rendelkező Paolo Sergiót a kevesebbel is beérő, az UEFA által követelt pro-licenc edzői képesítéssel nem is rendelkező Eugen Tricára cserélve.
Az elsőosztálytól a Beszterce, a Iași, a Turnu-Severin, valamint a Chiajna búcsúzott, helyüket a Botoșani, valamint két erdélyi csapat veszi át: a brassói Corona és a temesvári ACS Poli. A negyedik feljutó, a Săgeata Năvodari egyelőre nem kapta meg az indulási jogot, fellebbezését később tárgyalják. Az anyagi nehézségekkel küzdő Rapid, amely a napokban ünnepelhetné fennállásának 90. évfordulóját, jövőre már csak a második vonalban folytathatja. Hasonlóan a Kolozsvári „U” is – amely a Rapidhoz hasonlóan csődeljárás alatt áll –, a kolozsvári klub azonban a svájci sportdöntőbírósághoz (TAS) folyamodott. Így egyelőre nem tudni, hogy 15, 16 vagy 17 csapat állhat rajthoz az elsőosztályban. A licencbizottságot vezető Viorel Duru szerint a román klubok helyzete rendkívül lehangoló: csupán hét Liga 1-es egyesület működése nem volt veszteséges, nyereséget pedig csak három könyvelhetett el közülük. Atöbbi 11 csapat összesen 68 millió eurós veszteséget halmozott fel, az összeg felét a Rapid adóssága teszi ki.
A 2013–2014-es bajnokság előreláthatólag július 20-án kezdődik, előtte a bukaresti Nemzeti Arénában július 10-én rendezik meg a szuperkupát a bajnok Steaua a kupagyőztes Petrolul együttesének részvételével.
Román csapatok a nemzetközi kupákban
Az UEFA rangsorában Románia a 18. helyre esett vissza, ezért a következő szezonban csupán négy csapatot nevezhet a nemzetközi kupákba: a Steaua a Bajnokok Ligája második selejtezőkörében (július 16-17.), a Pandurii és a Petrolul az Európa Liga második selejtezőkörében (július 18.), az Giurgiui Astra pedig az elsőfordulóban (július 2.) kezdi meg szereplését.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!