Hirdetés

A magyar kézilabda jövője: ki lesz a kapitány?

Öröm a válogatott kispadján. Csoknyai István (előtérben) 2009–2010 között már kipróbálta a nemzeti csapat élén a szakmai munkát •  Fotó: Origo.hu

Öröm a válogatott kispadján. Csoknyai István (előtérben) 2009–2010 között már kipróbálta a nemzeti csapat élén a szakmai munkát

Fotó: Origo.hu

Nehéz döntés előtt áll a Magyar Kézilabda-szövetség vezetősége, amely az elmúlt időszakban a válogatott eredménytelensége miatt két volt nemzetközi sztárt is kénytelen volt felmenteni a szövetségi kapitányi tisztségből. A tét nem kicsi, mert az elkövetkező hónapok eredményei a magyar férfi-kézilabdázás jövőjét is meghatározhatják.

Somogyi Botond

2018. november 04., 12:272018. november 04., 12:27

2018. november 04., 12:302018. november 04., 12:30

„Nem lehetünk elégedetlenek a sorsolással, azt hiszem, a jelenlegi erőviszonyokat tekintve az első két helyért lehetünk harcban, így igen jó esélye van a válogatottnak az Eb-re való kijutásra” – nyilatkozta Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány nyáron, miután a norvégiai Trondheimben kisorsolták a 2020-as, immár 24 csapatos férfi kézilabda Európa-bajnokság selejtezőit. A magyar csapat az olasz, szlovák és orosz csapattal került egy csoportba. Csakhogy a lapzártánk után lejátszott Magyarország–Szlovákia mérkőzésen már más szövetségi kapitány ült a magyar kispadon Csoknyai István személyében. Merthogy Ljubomir Vranjes csodaedzőt – szerződtetésekor legalábbis sokan így ismertették a szerb származású svéd szakembert – nemrég menesztették posztjáról. Igen érdekes körülmények között. De ne szaladjunk ennyire előre.

Kik a lököttek?

A magyar férfi kézilabda-válogatottnak ugyanis a közelmúltban volt egy világszerte elismert, idegenből érkezett szövetségi kapitánya, akit a szakma és a közvélemény egy része (nagy része?) megváltóként várt. Az egykori sztár kimagaslott a mezőnyből, két kézilabda-kultúra ötvöződött benne – keleti származása, habitusa és a nyugati „iskola”–, ő pedig e kettősséget játékosként, majd edzőként is remekül kamatoztatta. A klubjával mindent megnyert, amit lehetett, Bajnokok Ligáját is többek között, így amikor munkához látott a válogatottnál, kezdetben mindenki a lábainál hevert. Olyasmiket tett, hogy mindenki kapkodta a fejét, és egy-egy balul sikerült manőver után mindenki azt gondolta: biztosan ő látja jól, és másban van a hiba. Miután azonban a sok eredménytelenség nem őt, hanem a kétkedőket igazolta, mindenki „megnyugodott”: azért mégsem mi voltunk a lököttek.

Hirdetés

Az előbb említett úriember azonban még véletlenül sem Ljubomir Vranjes. Hanem Talant Dujsebajev. Ő volt az, aki az egyik világversenyen a legjobb kulcsjátékosokról mondott le (Lékai, Császár, Ilyés, Gulyás), s akivel a válogatott végül csapnivalóan játszott. A 2016-os Eb előtt még azt is ki merte jelenteni: éremért megyünk a tornára. Aztán meg azt is, hogy alig van esély az olimpiai selejtező elérésére. Mivel utóbbit a dobogó eleve garantálta volna, a két kijelentés természetesen tökéletesen kizárta egymást. De a kapitány – menesztése pillanatáig – semmiféle ellenvéleményt nem fogadott el. Az Eb-t aztán egy győzelemmel és öt vereséggel zárta a válogatott. Azóta klubszinten megnyert egy BL-t a Kielce menedzsereként (éppen a Veszprémet győzte le 9 gólos hátrányból fordítva egy emlékezetes kölni döntőben), de tönkretette a kiváló lengyel válogatottat (is), amelyet még a gyengébb európai csapatokat felvonultató selejtezőkből sem tudott kvalifikálni az idei Eb-re.

Kétszer nem lehet ugyanabba a folyóba lépni. Vagy mégis?

Utólag kiderült: Dujsebajev rossz döntés volt, ráadásul sokba is került. Hasonlót húzni még egyszer nem érdemes. Különösen most, amikor a 2020-as olimpiai részvételre, legalábbis a selejtező elérésére, kedvező esély nyílik. Végre nem kibogozhatatlan kvalifikációs útvesztőben kell bolyongani, vagy szabadkártyában reménykedni, hanem a jövő januári világbajnokság kedvező sorsolásával viszonylag könnyebb az út a tokiói olimpia felé.

De mégis úgy tűnik, sikerült még egyszer meglépni azt, amit nem lett volna szabad. Történt ugyanis, hogy a Veszprém – amely a magyar férfi-kézilabdázás kirakatcsapata – a befektetett pénz ellenére nem hozta azt a szintet, amelyet a vezetőség elvárt volna a csapattól. Ezért gondolt egy merészet, és az addig többnyire a spanyol kézilabda-iskolán nevelkedett klubhoz (Carlos Ortega, Xavi Sabaté) hozott egy szerb származású, de Svédországban szocializálódott, Németországban dolgozó edzőt Ljubomir Vranjes személyében. Aki az általa képviselt rohanós játékot próbálta erőltetni a 30. életévüket rég betöltött játékosokkal. Ezzel talán nem is lett volna semmi baj, legalábbis a válogatott szempontjából. Csakhogy az ára igen magas volt. S mivel a magyar szövetségben többnyire az történik, amit Veszprémben határoznak, egyúttal a magyar válogatott élére is kinevezték. Az eredmény eddig ismert: a Veszprém tavaly 11 év után elvesztette a bajnokságot (a Szegeddel szemben), a Bajnokok Ligájában kiesett a legjobb 8 közül. Idén pedig a szezon elején szinte több veresége volt, mint ahány győzelme. A válogatott pedig a januári Eb-n hasonlót produkált, mint Dujsebajevvel két évvel korábban. Vranjesnek talán egyetlen pozitívumot lehetne a neve mellé firkantani: a magyar csapat a sokkal esélyesebb szlovénokat a vb-selejtezőben megverte. Talán éppen ezért nem repült a mester. Ám ahogy a Veszprém vezetősége az eredménytelenség miatt kirúgta a svédet, lépett a szövetség is. Nem akkor tette ki a szűrét, amikor kellett volna, hanem akkor, amikor megtehette…a veszprémi sikertelenségre (is?) hivatkozva.

Vagy klubedző, vagy szövetségi kapitány

Veszprémben különben már szezon közben voltak olyan jelek, amelyek előrevetítették a sikertelenséget. Jelentősen kevesebb edzést tartott elődeinél, taktikai-stratégiai felkészülései, videoelemzései állítólag a megszokotthoz képest felületesek voltak.

Ám talán ami a legrosszabb volt – és itt a szövetségnek ismét óriási hibájára kell rámutatni –, egyszerre volt szövetségi kapitány és klubedző is. Az egyik ugyanis sokszor kizárja a másikat – legalábbis szakmai szempontból. Mert a magyar válogatott élén álló szakembertől azt várja az ember, hogy a legjobb formában levő magyar játékosokból állítsa össze a válogatottat úgy, hogy közben adjon esélyt a fiataloknak is. Klubedzőként azonban Vranjes a legjobb csapatot akarta a pályára küldeni a minél jobb eredmény elérése érdekében. Ezért több magyar válogatott egyszerűen nem vagy alig kapott lehetőséget: pl. Ligetvári (aki közben már külföldre is igazolt), Jamali, Lékai, Mikler, Ancsin, Győri. Vranjes első-, másod- és harmadsorban is klubedzőnek tekintette magát, döntéseiben ez vezette.

Magyar szakember nem választhatna ilyen egyértelműen. Egyszerűen azért, mert mást jelent neki a nemzeti együttes, és mert edzői pályafutása után is a közösségben, a szakmában marad, évekkel később is nekiszegezhetik majd a kérdést: miként lehetséges, hogy nem akarta játszatni a legjobb magyar irányítót vagy kapust akkor, amikor arra nagy szükség lett volna?

Ki ül majd a kispadra?

A hétfő este véget ért Magyarország–Szlovákia Eb-selejtező mérkőzésen tehát már Csoknyai István ült a kispadon. A csoportellenfeleket látva nem kell izgulnunk, hiszen a tudásbeli különbség papíron azt mutatja: nagyobb megerőltetés nélkül simán odaérhetünk az első két hely valamelyikére. Ám a kérdés nem is ez. Hanem az, hogy miként tovább, magyar válogatott? Mert nemcsak az Eb-kvalifikációt kell megvívni, hanem mindjárt itt van a januári vb. Azt pedig sikerrel kellene megvívni, mert a legjobb nyolcba kerülés az olimpiai selejtező elérését jelentené. Tehát ki is kerül majd a kispadra? A jelenlegi megbízatás ugyanis Csoknyainak ideiglenes. Bár a héten azt nyilatkozta, hogy a szövetség hosszú távon is számol vele. Csoknyai különben 2009-től egyszer már dolgozott a magyar férfiválogatott stábjában, jelenleg annyiban tartja másnak a helyzetét, hogy úgy érzi, rutinosabb, tapasztaltabb edző lett, mert azóta a mesteredzői kurzust is elvégezte. Hogy ezt a magyar szövetség is így gondolja-e, egyelőre nem lehet tudni. Ha a korábbi trendet nézzük, akkor ismét külföldi kapitánya lesz a magyar válogatottnak. Ebben az esetben nagy eséllyel jöhet a csapat élére az évtizedek óta Magyarországon élő volt játékos, Vladan Matics, aki jelenleg az elsőosztályban szereplő, jelenleg második helyen tanyázó Tatabánya rendkívül sikeres edzője (korábban a Szeged, Ferencváros, Celje és a szerb válogatott mestereként dolgozott). De talán még nagyobb eséllyel kerülhet vissza a válogatott élére a Wisla Plock jelenlegi mestere, Xavi Sabaté, az „örökös másodedző”. Aki a Veszprémmel is (BL-döntő) és a válogatottal is (kettős győzelem Szerbia ellen a vb-pótselejtezőn, győzelem a nyolcaddöntőben az olimpiai bajnok dánok ellen, 7. hely a vb-n) bebizonyította: nem csak másodedzőként lehet rá számítani. Ráadásul ismeri a teljes magyar mezőnyt, nem mellékesen pedig, ha nem is jól, de megtanult magyarul.

Bárhogy is döntsön a szövetség, a magyar férfi-kézilabdázás jövőjét a kinevezendő kapitány személye hosszú távon határozza majd meg. Ugyanis olyan szakemberre van, lesz szükség, aki nem kívülről szemléli a dolgokat, nem a pénzért jön egyet kiruccanni Magyarországra, hanem belülről látja a dolgokat, ismeri a közeget – és természetesen szívén viseli a válogatott jövőjét.

Csoknyai István
Dunaújvárosban született 1964. október 24-én. Szülővárosában, a Dunaferr csapatában kezdte pályafutását 1983-ban. Egy rövid kitérő kivételével, amikor a Honvéd Szondi kölcsönjátékosa volt, egészen 1990-ig itt játszott. Játéka felhívta az akkori Fotex Veszprém vezetőinek figyelmét, akik leszerződtették. Csoknyai tizenöt évet töltött a bakonyi klubban. Tizenkét bajnoki címet, és ugyanennyi kupagyőzelmet szerzett. 2002-ben döntőt játszott a legrangosabb európai klubtornán, a Bajnokok Ligájában, ott azonban a német Magdeburg jobbnak bizonyult. Három év múlva, negyvenévesen hagyta abba a profi játékot, ekkor ő tartotta a rekordot, ami a megnyert bajnoki címek számát illeti. Visszavonulása után edzőnek állt. Veszprémben 2014-ig látta el a segédedzői feladatokat, közben 2009–2010 között a magyar férfi kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya volt. 2014 óta a Balatonfüred edzője. Nős, két fia van, Balázs és Ádám, valamint egy lánya, Nóra. Mindhárman kézilabdáznak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés