
2015. október 28., 20:252015. október 28., 20:25
Álomsorsolás, álomsorsolás – csapkodták örömükben a norvég szakkomentátorok az asztalt, amikor vasárnap délben kiderült: a franciaországi Eb pótselejtezőjén az északi országot Magyarországgal párosították. De még a Svájcban tartott sorsoláson résztvevő norvég szövetség képviselői is cinkosan összemosolyogtak, s egy pillanat erejéig mintha pacsizni is akartak volna. Talán ez mindent elmond arról, hogyan kezelik a magyar futballt Európában. Már a múlt kedd este – amikor az utolsó csoportmeccsek zajlottak, s a magyar szurkolók a törökországi mérkőzést figyelték – szinte minden csoportharmadik a törököknek drukkolt. Azért, hogy mi maradjunk pótselejtezőre, s Fortuna minket küldjön ellenfél gyanánt. Mert hiába álltunk az utolsó mérkőzésig továbbjutásra legjobb csoportharmadikként, mindenki érezte, a harmadikok közül mégis mi vagyunk a leggyengébbek. Ad absurdum jó néhány román drukkolt nekünk, ők is azért, hogy ha esetleg kijutnánk Franciaországba, legyen a románoknál még gyengébb csapat a mezőnyben, s ne ők legyenek az utolsók.
Kérem a következőt! – ez a magyar közszolgálati tévén sugárzott műsor jutott eszembe akkor, amikor minden lehetséges ellenfél minket akart, mint valami bálkirálynőt, akit minden férfi megkíván. – Magyarországot kérjük – mondogatták a szlovének is, írek is, dánok is. Nos, a sorsoláson végül a norvégeknek lett szerencséjük. Legalábbis szerintük. Talán azért, mert három éve 2-0-ra nyertek barátságos mérkőzésen a Puskás Ferenc Stadionban. Talán azért, mert legutóbbi csoportmérkőzések során négyet vágtak nekünk Budapesten, s ugyanannyit Oslóban. Talán azért is, mert 34 éve nem nyertünk ellenük tétmérkőzést. Vagy egyszerűen csak azért, mert – bár sztárjátékosaik nincsenek ugyan, de – csapatuk rendkívül fegyelmezetten játszik, hatékony védelemmel, és az együttesüket erős testalkatúak alkotják, akik nyugat-európai bajnokságokban edződnek nap mint nap.
Miután Selcsuk Inan továbblőtte a törököket Franciaországba a 89. percben, lepergettem magam előtt az utolsó harminc évet, azóta nem jártunk kint nagy világversenyen: a 80-as évek végét Kiprich Józsi és Kovács Kálmán csatárkettőssel, később a Détári-gárdával, a 90-es évek vergődéseit Illés Béláékkal. Majd feljajdultam 1997-hez érve, amikor egy utolsó utáni pillanatban összehozott híres-nevezetes finn öngólnak köszönhetően pótselejtezőt kellett játszanunk a jugókkal. Aztán következtek az 1996-ban olimpiát megjárt generáció mérkőzései Lisztes Krisztiánnal és Dárdaival, de még összébb szorult a torkom a 2000-es évekre gondolva, amikor a selejtezősorozatok elején azt számolgattam, vajon az ötödik vagy a hatodik helyen végzünk-e. 2008-ban például az utóbbi történt. Ezen időszakokból már kiemelkedő játékosokat sem tudnék mondani. Legalábbis magyarokat nem. Majd következtek Egervári harmadik helyei … és a legjobb csoportharmadik hely, az utolsó csoportmeccs 89. percéig.
Alig ocsúdtunk fel a néhány napnyi reménykedésből, aztán a múlt hét kedd esti rémálomból, vasárnap jött a sorsolás hidegzuhanya. Ám most már kár a múltat feszegetni. Ha valóban sokáig legjobb csoportharmadikok voltunk, néhány hét múlva be kell bizonyítani, nem volt véletlen. Hogy igenis megérdemeljük helyünket egy Európa-bajnokságon. Mi szólhat a csapat mellett? Szakmai szempontból nem sok, esetleg az, hogy a csoportban mindkétszer északi csapatokat győztünk le oda-vissza, igaz, azt is nehezen, nyögvenyelősen vagy éppen szerencsével. Bízzunk abban, hogy a visszavágóra az UEFA nem rendeli el a csoportmeccsek idején kirótt zártkapus büntetést, meg abban is, hogy a labda kerek. Még akkor is, ha fociról van szó, és az egyik fél éppen a magyar…
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!