
Nemrég ünnepelte ötéves születésnapját a Dribli Erdélyi Gyerekfociklub. Az elsősorban tömegsportot előtérbe helyező klub ma már utánpótlás-neveléssel is foglalkozik. Ebből az alkalomból beszélgettünk Könczei Somával, a klub alapítójával.
2016. december 02., 21:522016. december 02., 21:52
– Hogyan vált labdarúgóedzővé?
– A futball gyerekkori szerelmem. Folyamatosan fociztam, így több, a labdarúgásban dolgozó barátra tettem szert. Földrajztanári diplomát szereztem, de az egyik barátom felhívott, hogy a Baráti Bőrlabda FC keres edzőt és engem javasolt, mert úgy látta, értem a játékot, és pedagógus is vagyok. Elkezdtem dolgozni, és megszerettem a munkát. Elvégeztem a szükséges edzőtanfolyamokat is. Azóta is folyamatosan képzem magam, tanfolyamokon veszek részt, igyekszem a tapasztaltabb edzők munkájába is betekinteni.
– Budapesten 19 évet élt. Mi vette rá, hogy hazajöjjön Kolozsvárra és megalapítsa a Driblit?
– Elég régóta ért bennem a gondolat, hogy hazajöjjek. Egy idő után úgy éreztem, elég sokat tanultam a Baráti Bőrlabdánál a szakmáról, és ezt itthon tudnám kamatoztatni.
– Mennyire volt nehéz kezdetben megtalálni a megfelelő edzőket és rávenni a kolozsvári gyerekeket, hogy járjanak edzésre?
– Külön választanám a két kérdést. Edzőkollégákat eleinte úgy találtam, ahogy korábban engem is felvettek a Bőrlabdához, azaz ismeretség alapján. Az első edző Barabás Loránd barátom volt, aki rezidens orvos, jó úton halad afelé, hogy szívsebész legyen. Először ő segített nekem, aztán egy régi kapcsolatnak köszönhetően csatlakozott Ficzus László, ő már igazi szakmabeli, hiszen testnevelési egyetemet végzett. A jelenleg Kalotaszegen edzősködő Csüdöm Norbert pedig megkeresett. Az elején azért volt nehéz, mert meg kellett az embereket győzni az ügy fontosságáról. A mostanra kialakult csapat esetében nyugodtan kijelenthetem: jó edzői gárdánk van, emberileg és szakmailag egyaránt.
A gyerekek toborzása nehezebb volt, mert Kolozsváron hagyománya van a labdarúgásnak. Sok focicsapat van, az iskolában is focizgatnak a gyerekek. Nem volt egyszerű meggyőzni az embereket, hogy ha szervezett körülmények között zajlik a munka, az más, mint amikor a gyermek a suliban rúgja a labdát. Azt is nehéz volt elérni, hogy a szülők minket válasszanak, és ne a többi klubot. Főleg azért, mert egy ideig nem volt semmi a hátunk mögött.
– Mennyit számított, hogy Közép-Erdélyben kizárólag a Driblinél oktatnak magyar nyelven?
– Ez nagy vonzerőt jelentett, hiszen a klub hiányt pótolt azzal, hogy anyanyelvű képzést kínált a magyar gyerekeknek. A foci már évtizedek óta elrománosodott sport volt. Ha be is kerültek a hazai élvonal vérkeringésébe magyar játékosok – bár kétségkívül sokan meg tudták őrizni identitásukat –, sokuknak már csak a nevük magyar. Az utánpótlás-nevelésben az a legfontosabb, hogyan szólunk a gyerekhez. Ezért fontos az, hogy az edző elsősorban pedagógus legyen és képletesen, valamint ténylegesen is beszéljen a gyerekek nyelvén. E nélkül nehezebb megtalálni a közös hangot.
– Minek köszönheti a Dribli, hogy ma már Kolozsváron, Bánffyhunyadon, Kalotaszentkirályon és Besztercén is jelen van a Dribli?
– Elsősorban a jó szakmai munkának köszönhetjük jelenlegi ismertségünket, hiszen ez is volt a célunk. Nem csupán az anyanyelvi képzés. Romániában az a jellemző stílus, hogy az edző leüvölti a gyerek fejét, ezt természetesnek veszik. Magyarországon ez visszaszorulóban van, a gyerek elsősorban gyerek, és csak másodsorban futballista. Edzőink úgy vezetik az edzéseket, hogy a gyerekek játszva fejlődnek, és észre sem veszik. Mind pedagógiai szempontból, mind a futball szakmát tekintve olyan munkát végeztünk, ami kellően meggyőző volt.
– A sztereotípiákkal is küzd a Dribli, a társadalomban számos tévhit él a labdarúgásról, például hogy kizárólag a fiúk sportja. Mennyire sikerült lebontatni ezeket az előítéleteket?
– Az volt a legnehezebb, hogy meggyőzük a szülőket, a lányoknak is épp olyan fontos a mozgás, mint a fiúknak. Sokáig tartott, amíg elmozdultunk a holtpontról. Most már akad olyan csoportunk, ahova több lány is jár. Ez is egy nagy sikere az elmúlt öt évnek. Amíg csak egy-egy lány jött, egy idő után abbahagyta, de most, hogy barátnők már együtt járnak edzésre, reményt ad arra, hogy egyre többen lesznek. Az is sztereotípia, hogy a futball a bunkók sportja, ezt is le kell bontanunk. Egyszerű játék a foci, ez az oka a népszerűségének is, másrészt pedig elég bonyolult. Hiszen sosem birtoklod a labdát, nem foghatod meg kézzel, ha nem te vagy a kapus, a játékszer mindig csak ott van melletted, éppen ezért soha nem vagy biztonságban. Ez azzal jár, hogy folyamatosan gondolkodnod kell, mert folyamatosan változik a játék képe. Ez is az egyik legfontosabb feladatunk, hogy a gyerekek gondolkodását felgyorsítsuk a futballpályán, ám ennek a tulajdonságnak az a gyerek is hasznát veszi, aki végül nem lesz labdarúgó.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!