A kolozsvári Györkös Mányi Albert Emlékházban mutatták be december 9-én Szucher Ervin interjúkötetét, amelyet Tamás Gábor énekessel készített. A könyvből a nagyközönség számára eddig ismeretlen dolgokra is fény derül.
2016. december 22., 17:122016. december 22., 17:12
Ha John Lennon annak idején kijelenthette, hogy a Beatles népszerűbb Jézus Krisztusnál, akkor mi is elmondhatjuk, hogy Tamás Gábor a nagyvilágban talán ismertebb, mint a csíksomlyói búcsú. A kolozsvári származású énekes kétségkívül az a személyiség, akit elsősorban az erdélyi embereknek nem kell bemutatni. Talán nincs olyan, aki életében legalább egyszer ne halotta volna a Donát úti orgonák című slágerét, és ne tudná beazonosítani az énekest egy fényképről. És mégis: ahogyan a legtöbb, ismertnek gondolt emberrel ez megtörténik, néhány dalon, történeten kívül szinte semmit nem tudunk arról, ami a reflektorok fényei mögött történt vagy történik vele.
Örökzöldek, traumák, emberek
A nem kevés fehér folt kiszínesítéséhez járul most hozzá Szucher Ervin, lapcsaládunk újságírójának életútinterjúja Tamás Gáborral. A beszélgetések nagyjából két évig tartottak: néha a világháló segítségével, máskor a művész személyesen vallott megkapó őszinteséggel életéről. A szerző és a „szenvedő fél” ugyanakkor több ezer újságcikket és fényképet lapozott át, hogy a történet kerek legyen. A művész – Szucher Ervin elmondása szerint – hálás interjúalanynak bizonyult, hiszen nemcsak énekelni, de mesélni is nagyon tud. A kényelmetlen kérdések elől sem tért ki – nem úgy, mint a politikusok –, és a földön (Stockholm, Marosvásárhely, Budapest), vízen (hajón), égen (repülőn) elmondott történeteket élvezet volt hallgatni és leírni – mondta a kötet szerzője, aki immár negyedik könyvénél tart.
Rajongói számára talán mindig is egyértelmű volt, hogy Tamás Erdélyben, Kolozsváron született, aztán valamikor a 70-es években elhagyta Romániát, és Svédországban telepedett le. Ám a miértekre bizonyára csak kevesen tudnának válaszolni. Mert nyilván a színpadról nem mesélte el távozásának történetét, sem azt, hogy miért nem tért vissza. Kalandos volt már maga a távozás – miután a televízió akkori vezetője megpróbálta rávenni arra, hogy kollégáiról „énekeljen”, Tamás Gáborban megérett az elhatározás, hogy innen mennie kell. Két iróniát is tartogatott számára a sors: a Szovjetunión keresztül sikerült távoznia a szabad világba, ahol a körülmények és tehetsége úgy hozták, hogy emlékezetes karriert építhetett, és pontosan születésnapján, 1976. május 31-én ülhetett fel a kifürkészhetetlen jövő felé tartó vonatra. A beszélgetésekből kiderül az is, hogy negyven évvel ezelőtt az új haza megválasztásának, Svédországnak, egészen prózai okai voltak. Megismerhetjük ugyanakkor a gyerek Tamás Gábort, barátait, első lépéseit a zene terén, kirúgását az iskolából, munkatársait, együtteseit, családját és megannyi mást, ami emberközelbe hozza a művészt. Mert a ragyogáson túl is van élet, és a legszebb dalok is kemény munka eredményei. Megismerhetjük a legnagyobb slágerének, a Donát úti orgonáknak a történetét is, amelyről Tamás Gábor a könyvbemutatón bevallotta, eleinte nem szerette, nem érezte meg benne a bekövetkező nagy sikert. Pedig ma már bárhol lép fel a nagyvilágban, rajongótábora vele együtt énekli George Sbarcea és Imrédy Géza dalát. Ahogyan Tamás Gábor kisebb meglepetésére a Felvidéken például a közönség vele együtt dúdolja a Hargitáról szóló számokat is. Természetesen vannak a művész életében soha le nem vetett traumák is, de a zene és az emberek szeretete minden nehézségen túllendítette az énekest.
Mátyásnál, a csúcson
Karrierje csúcsának a 2014-es Kolozsvári Magyar Napokon történt fellépését tekinti, amikor a kincses város Főterén mintegy 25 ezer ember énekelte vele együtt az örökzöld vagy újabb keletű dalokat. Ennél szebb ajándék nem is kellett az élettől, hiszen ott elérni a művésznek a legnagyobb sikert, ahonnan majd’ fél évszázada útnak indult – talán ez minden alkotó ember álma. Szerethetjük vagy nem Tamás Gábor egyéniségét, művészetét, dalait, de azt el kell ismernünk, hogy – a kötet előszavát író Szász István Tast idézve – „ő a szolgálat szelleme”. Hiszen számára a magyarság szolgálata az egész világra kiterjedt, neve, és ezáltal Erdély is, egészen egzotikus országokban is ismertté vált. A dedikálással egybekötött könyvbemutató végén Tamás Gábor díjat vehetett át Széman Pétertől, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnökétől, amellyel az erdélyi magyarságért végzett tevékenységét ismerték el.
A Csak a szívünkben nem száll az idő címet viselő és remek képanyaggal ellátott kötet a Világhírnév kiadónál jelent meg.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!