
Halála után mintegy húsz évvel hazai kiállító terekben mutatkoznak be Román Viktor alkotásai. Augusztus végéig a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban tekinthető meg az emigrációban élt homoródszentmártoni származású művész kisplasztikáiból nyílt kiállítás.
2014. augusztus 08., 20:062014. augusztus 08., 20:06
Román Viktor 1968-as párizsi „lemerülése” olyannyira tökéletesre sikerült, hogy néhány éven belül legtöbb művésztársa el is veszítette a nyomát. Legközelebb tíz év múltán bukkant fel néhány kisplasztikája egy kolozsvári Etienne Hajdu-tárlat részeként, amit részben az is magyaráz, hogy a már korábban a francia fővárosba került Hajdú István lett a művészmetropolist próbálgató Román első mentora.
Az 1937-ben Homoródszentmártonban született művészt már gyerekként megragadták az agyag mintázásának lehetőségei, elbűvölte a formálás élményt adó ereje. Bevallása szerint szobrászata a falu téglagyárából indult, megmintázott kakasait és ekéit a helyi vásárokon adta el. Tehetsége és érdeklődése a marosvásárhelyi Művészeti Líceumba vezérelte, ahol Izsák Márton szobrász lett a mestere. A bukaresti képzőművészeti főiskola már a modern formaalkotás felé irányította, hamar a szocreál béklyójából kitörni vágyó modernista fiatal szobrászok meghatározó egyéniségévé vált. Bár alkotásai meghökkenést és elismerést egyaránt fakasztottak, kísérletező kedve csakhamar Párizsba vezette, ahol kisplasztikái rangos modern galériákban kerültek közönség elé, monumentális szobrai azóta is köztereket határoznak meg.
Néhány éve a művész testvérbátyja, Marosvásárhely volt főépítésze, Román Elemér igyekszik visszahozni az erdélyi művészeti köztudatba Román Viktort. Első lépésként Homoródszentmártonban hozott létre egy szoborparkot testvére alkotásainak köztéri méretűvé varázsolt kisplasztikáiból. 2014 májusában Székelyudvarhelyen, nem sokkal később Székelykeresztúron, ezekben a hetekben pedig Sepsiszentgyörgyön tekinthető meg Román Viktor alkotásainak töredéke, amelyek a művész érett korszakának szimmetriát bontó, szokatlan fizikai és gondolati megoldásokat kutató késztetéseiről árulkodnak. Jó példa erre az 1962-ben megmintázott, majd bronzban kiöntött, formabontó, de szimmetriát sugalló Női akt című kisplasztikája, amely a nőiesség és az anyaság vállalásának stilizált emléke. Szemben az élete alkonyán elkészített, szimmetriát bontó, mégis egyensúlyba helyezett Attila szekere című (képünkön), térbe hasító absztraktizált szobrával. A felépítésében egyszerűnek tűnő alkotás a művész több évtizedes szobrászi töprengésének eredménye – tudhattuk meg a tárlatnyitón.
Az augusztus végéig a Székely Nemzeti Múzeumban látható vándortárlatot Ferenczy Ferenc volt székelyudvarhelyi alpolgármester szorgalmazására a Román Elemér tulajdonában lévő plasztikákból és grafikákból állították össze. A kiállítás egyaránt betekintést nyújt Román Viktor korai bukaresti és későbbi párizsi korszakába. „Nem fontos valahova eljutni, hanem valahonnan elindulni, a legfontosabb pedig talán az, hogy jól induljunk.” Így fogalmazta meg saját művészi életútjának lényegét Román Viktor. A székelyföldi kiállítássorozat mindenesetre folytatásra ítélt kezdeményezés, hiszen miközben a Brâncuşi árnyéka ellen sokáig küzdő művész alkotásai több francia város számos közterét díszíti, itthon csak mostanában kezdjük újra felfedezni. A szobrász tudatos kötődését az erdélyiséghez, a magyar hagyományokhoz azt ígéri: egyedi üzeneteivel immár hazatért.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!