
Fotó: Bálint Eszter
2016. április 04., 10:522016. április 04., 10:52
Ami eddig kevesek kiváltsága volt, mostantól bárki számára elérhetővé vált – megnyitotta kapuit a nagyváradi Darvas–La Roche-villa, a bécsi szecesszió Körös-parti gyöngyszeme. Ráadásul az alsó szint, ahol jelenleg a Természet és szecesszió című nemzetközi tárlat tekinthető meg, keddtől vasárnapig 12 és 19 óra között ingyen látogatható, míg a szecessziónak szentelt múzeumként elképzelt emeleti részre – ahol többek között lakásmúzeum várja az érdeklődőket – a felnőtteknek 5, a gyermekeknek, nyugdíjasoknak, diákoknak és szervezett csoportoknak 3 lej lesz a belépő.
Mint Adriana Lipoveanu, Nagyvárad főépítésze az ünnepélyes megnyitón felidézte, öt éve született meg benne az ötlet, hogy a városban szecessziós múzeumot kell alapítani, és rögtön erre a Rimanóczy (ma Iosif Vulcan) utcai házra gondolt. Meglátása szerint az utolsó órában sikerült megmenteni a romos ingatlant a jövő számára, és ahogy mintegy száz évvel ezelőtt, amikor megépült ez a gyönyörű palota, „ma is vállalkozó szellemre, pénzre és kitartásra van szükség”.
„Ez csak az első lépés” – hangsúlyozta, emlékeztetve, hogy a múzeummá válás nem kétnapos folyamat, hosszú és bürokratikus útvesztőn kell még átjutniuk, amíg elnyerik a múzeumi státust.
De addig is itt van ez a megújulóban levő villa, ahol a szecesszióhoz kapcsolódó események helyet kaphatnak. A belépőnek pedig már az első pillanatban feltűnik, hogy az elmúlt három hónap alatt nagyszabású munkálatok kezdődtek az egykor szebb napokat megélt Darvas-La Roche-villában, a falakat újrafestették, és ha ennyi idő alatt nem is sikerült helyreállítani az „eltűnt” vitráliákat, a földszinti hallban például azok mintázatát idéző függönyök mutatják meg, hogy milyenek is voltak az ólomüvegablakok jó pár évtizeddel ezelőtt.
Természet és szecesszió
A Természet és szecesszió egyébként nem mindennapi tárlat, egyszerre teszi próbára az érzékeket és a vizualitást. Célja a Charles Baudelaire által felidézett természet, mint templom „kiaknázása”, ehhez pedig szimbólumok, tudományos felfedezések és távoli hatások is társulnak. Tulajdonképpen a 19. század Európáját járja körül a három terem, ami – mint a kiállítás leírásából megtudhattuk – egyszerre nyújt átfogó képet, és egyszerre vizsgálja mikroszkóp alatt aművészet és történelme számára oly fontos momentumot. A tárlat ötlete a katalán Teresa M. Sala művészettörténésztől származik, három éve alakult ki a mai formája, amit tizenöt európai partnerrel közösen hoztak tető alá, és a Pece-parti Párizs immár a tizenegyedik helyszín, ahol megtekinthető.
Alakul a lakásmúzeum
Az emeleten pedig máris alakul a lakásmúzeum: a korábban a Simon Judit újságíró, szerkesztő tulajdonában levő lakásrészben az általa a múzeumnak átadott, gyönyörű rokokó hálószoba, dolgozószoba és személyes tárgyak mellé egy újabb hálószobát is berendezett mostanra a múzeum kialakításával megbízott Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítvány, és a konyha is újabb bútordarabbal gyarapodott.
A helyszín érdekessége ugyanakkor, hogy Simon Judit rendszeres időközönként idegenvezetést is vállal egykori otthonában – az ünnepi megnyitóra összeseregletteket is ő avatta be a ház és ezáltal családja történetébe. Első ízben mondta el idegenvezetői minőségében, hogy az 1930-as évek első felében Sor Dezső ügyvéd által eladásra kínált ingatlanra szemet vetettek a Nagyváradra katonai szolgálatuk idején beleszerető kolozsvári Simon testvérek – Simon Judit édesapjáról és az ő öccséről beszélünk –, s miután a kisebbik Simon fivérnek nemcsak a villa, hanem Sor Dezső egyik lánya is belopta magát a szívébe, a villa egy részét nászajándékként kapták meg, a többit pedig a fivérek megvásárolták. A második világháborút és a holokausztot túlélő testvérek ide tértek haza, s itt született Simon Judit is. Újabb tragédia következett viszont a kommunisták hatalomra kerülésekor, amikor a beköltöztetések nyomán a cselédszobába szorultak, s bár sikerült pár szobát menet közben birtokba venniük, az egész ház már soha nem lett a családé, a visszaszolgáltatáskor meg kell elégedniük a felső szinttel.
Miután azonban egy ilyen ház fenntartása, illetve helyreállítása legalább egymillió eurós tétel, Simon Judit és a másik emeleti lakrészt birtokló család – akiknek menet közben az örökös eladni kényszerült egy lakásrészt – inkább értékesítette a maga részét, a város pedig élt elővásárlási jogával, az ingatlan pedig így teljes egészében önkormányzati tulajdonba került, és elindult a múzeummá és kulturális központtá válás folyamata. Ez pedig akkor fog kiteljesedni, amikor sikerül kívül-belül teljesen helyreállítani a villát, és minden zuga élettel telik meg – a tervek szerint a kiállítóterek mellett művészkávézó és gyerekfoglalkozások is színesebbé teszik a már önmagában is lenyűgöző belvárosi palotát.
Miért Darvas–La Roche?
A polgári ház a híres kolozsvári Vágó-testvérek tervei alapján készült, a kivitelező pedig a Pece-parti Párizsban számos épületet jegyző Sztarill Ferenc volt. A munkálatokat a helyi Darvas Imre nagyvállalkozó rendelte meg, a La Roche pedig úgy került a névbe, hogy Darvas részvénytársasággá alakította vállalkozását, Alfred La Roche bázeli bankár pedig fő részvényessé vált. A hátsó bejárat kapuja felett szereplő cégtábláról pedig kiderült, hogy az ingatlan nemcsak magánházként szolgált, hanem a részvénytársaság irodái is itt működtek.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!