2014. május 09., 22:222014. május 09., 22:22
Bevallom, sokat rágódtam, vívódtam magamban azon, hogy megírjam-e ezt a cikket. Több mint két héttel vagyunk a Fölszállott a páva elnevezésű, az MTVA által szervezett népzene-néptáncvetélkedő döntője után, az azóta megjelent írások, a nyilvánosságra hozott vélemények mind-mind pozitívak, elismerők. Én legalábbis nem találkoztam mással. Az Erdélyi Napló vonatkozó cikke is ezzel a címmel indított: Tokos, a Kárpát-medence legjobb bandája. Akár folytathatnám is a sort ugyanilyen stílusban: Bekecs, a Kárpát-medence legjobb határon túli (értsd: Magyarország határain túli) néptáncegyüttese, Vaszi (Levente), a Kárpát-medencei közönség legkedveltebb népdalénekese. Hadd dagadjon az erdélyi magyar honfiúi-honleányi, oly sokszor megalázott kebel!
Ezen rovat két régebbi cikkében foglalkoztam már a népzene, néptánc, táncház jelenség néhány kérdésével, jó és rossz aspektusaival. Álljon itt egy idézet önmagamtól (öngól?):
„...minden, ami produkció, színpadra vágyik, így aztán a népzene és néptánc – megváltozott formában – majdnem rögtön vissza is került a színpadra, és ember legyen a talpán, aki megmondja: jó vagy rossz irányú mozgás történt-e? Továbbra is él a népzene, vagy ez már a nép zenéje?” Nos, az én kérdésem továbbra is ez. Kell-e e kultúraszegmensnek az ilyen fajta, amerikásra, eurovíziósra formált sminkelt megmérettetés? (A pénzről, anyagiakról nem is beszélve.)
Íme, egy másik idézet, ezúttal Bartók Bélától: „ A verseny a lovaknak való, nem embereknek.” Nemrégiben Bocsárdi László sepsiszentgyörgyi színházi rendező is – miután elnyerte a legjobb rendező díját az UNITER 2014-es versenyén – úgy nyilatkozott: nem híve a versenyeknek, sokkal inkább kedveli a seregszemléket. Nos, én is úgy vagyok vele, hogy az emberek közötti versengésben, versenyben azt kedvelem – de azt nagyon! –, amelyik számszerűsíthető: gólokban, percekben, grammokban, centikben. A művészetek nem ilyenek, de ebben a versenycentrikus világban mindenre és mindenkire a megmérettetés szomorú valósága vár. Sajnos, mondom én. A Pávában is vannak, ugyebár, kategóriák – például hangszeres szólisták és zenekarok kategória. Tegyük a kezünket a szívünkre: mikor fog egy három-öttagú zenekar ellenében díjat nyerni egy citerás, egy tekerős, egy harmonikás vagy éppen egy furulyás? Hogyan lehet őket egy lapra helyezni? Hogyan lehet ilyenkor elfogulatlanul, tárgyilagosan dönteni? Itt már csakis a szubjektivitás, esetleg egyéb kritérium, más tényező „segíthet”.
Minden elismerésem a Tokosé. Ismerem tagjait személyesen, ismerem őket bandaként és őszintén állítom: az utóbbi időben rengeteget fejlődtek népzenei területen. Érettebbé, tudatosabbá, talán elkötelezettebbé váltak. Ezt azért fontos elmondani mert talán akadnak, akik nem tudják, hogy ezek a fiúk mindannyian a klasszikus zenei képzés felől közelítettek a népzenéhez – akárcsak jómagam –, és ez a tény sok esetben nem előny, hanem leküzdésre váró akadály a hiteles népzenét megszólaltatni vágyók számára. A Páva során a legények megmutatták, hogy képesek rá. Azt is sejtem, hogy Csinta Samu főszerkesztő miért épp ezt a címet választotta: Tokos, a Kárpát-medence legjobb bandája. De azért disztingváljunk, pontosítsunk. Például: ebben a korosztályban, az idei kiírásban, a zsűri szerint, stb. Merthogy alig néhány nappal a döntő után élőben hallhattam a sepsiszentgyörgyi Heveder zenekart (ismertem őket már korábban is), de ott van az Üsztürü zenekar is. És hála a Fennvalónak, vannak még elegen, nagyok jók, de hogy ki a LEGJOBB? (Ide kívánkozik egy vicc: Két prímás beszélget. – Te tudod ki a világ legjobb prímása? – Ki? – Hát én! – És én? – Hát... Te is! ) Szóval, ebben a műfajban sokan vannak legjobbak.
De azt is el kell mondanom, hogy talán éppen ennek a Kárpát-medencei magyar megmérettetésnek köszönhetően remélhetőleg a jövőben nem jelennek majd meg egy csoportos levelezőlistán (erdelyitáncház30) a következő idézethez hasonló szövegek: „Az öt kontinens mintegy nyolcvan országát, államát behálózó Panoráma Világklub vezetői, dr. Tanka László alapító elnök és Fehér Iréne kezdeményezése nyomán indult el a négy hónapon át tartó szavazás, amelynek során közel kétszáz különböző dalcím érkezett be a világ minden tájáról, jelezve, hogy messze földön is él népdalaink szeretete. A következő sorrend alakult ki: 1. A csitári hegyek alatt; 2. Tavaszi szél vizet áraszt; 3. Elindultam szép hazámból; 4. Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok; 5. Lovamat kötöttem; 6. Erdő mellett estvéledtem; 7. Erdő, erdő, erdő marosszéki kerek erdő; 8. Megyen már a hajnalcsillag lefelé; 9. Ősszel érik babám a fekete szőlő; 10. De szeretnék hajnalcsillag lenni.” Szerencsére elég hamar jött az epés válasz is: „ És hol a népdal?” Szóval, a Fölszállott a páva talán a népdal, népzene fogalmának tisztázásában is szerepet játszhat. Ezért van rá szükség a továbbiakban is, valamilyen formában. Nem az én tisztem meghatározni ezt a formát, de amit a záróbeszédben hallottam, megriasztott: már a gyerekeket is?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!