Hirdetés

Élő múzeum a váradi szecessziónak

•  Fotó: Bálint Eszter

Fotó: Bálint Eszter

Az interaktivitáson lesz a hangsúly a szecessziónak szentelt nagyváradi múzeumban – a projektben érdekelt felek egybehangzó célkitűzése, hogy ne egy „halott” létesítmény felett bábáskodjanak, hanem élő intézmény kerüljön tető alá a híres Darvas–La Roche-villában.

Bálint Eszter

2016. február 13., 20:382016. február 13., 20:38

A Rimanóczy (ma Iosif Vulcan) utcába bekanyarodva rögtön feltűnik az arra járónak, hogy ott valami történik, a Vágó testvérek által épített gyönyörű szecessziós ház előtt hatalmas zöld konténer jelzi, nagy munka folyik odabent. Az impozáns házba belépve az érzés valósággá válik, ódon épületek sajátos illata, por és festékszag kavarog a levegőben. Szinte hihetetlennek tűnik, hogy december elején ebben a házban még laktak: a munkások pikk-pakk szétkaptak mindent, és a műemlékvédők felügyelete alatt ezerrel dolgoznak, hogy a márciusra betervezett nyitásra minél több szobát birtokukba vehessenek a kiállítási tárgyak és a látogatók.

Egy kis történelem

A bécsi szecesszióra jellemző geometrikus elemeket is felvonultató, ma igen leromlott állapotban található villában annak egykori tulajdonosával találkozom, Simon Judit újságíró, szerkesztő december elején adta át a kulcsokat a városháza illetékesének, miután Nagyvárad önkormányzata élt elővásárlási jogával, s bár áron alul, de megvásárolta a magántulajdonban levő emeleti lakásokat. Simon Judit pedig egy percig sem bánja, hogy szülővárosa tulajdonába került az egykori családi ház, sőt büszke arra, hogy lakásmúzeum lesz volt otthonából, szülei örökségéből – ez számára ugyanis garanciát jelent arra, hogy minden egyben marad, és a nagyközönség is betekintést nyerhet egy polgári család 20. század eleji mindennapjaiba.

Az már egy ideje eldőlt, hogy ő maga nem tudja fenntartani az egyre rosszabb állapotba kerülő épületet, és az önkormányzat műemlék-felújítási programjában való részvételhez szükséges önrészt sem tudja előteremteni. Amikor kénytelen volt a ház eladása mellett dönteni, megkereste az elővásárlási joggal rendelkező művelődési minisztériumot és a váradi önkormányzatot, utóbbi pedig rögtön jelezte, hogy érdekelt a vásárlásban. Végül négy év alatt sikerült lezárni a tranzakciót, Simon Judit pedig hamarosan idegenvezetőként térhet „haza”.

Családregény tragikus fordulatokkal

De mielőtt a jövőről beszélnénk, menjünk vissza egy kis időutazásra a 20. század elejének Váradjára, hogy lássuk, honnan is indult a család és a ház története. A stílusában leginkább a budapesti Schiffer-villához hasonlító, ám a maga nemében mégis inkább egyedinek mondható polgári ház – méretét és stílusát tekintve egyáltalán nem túlzás az sem, ha palotát mondunk – a híres kolozsvári Vágó-testvérek tervei alapján készült, a kivitelező pedig a Pece-parti Párizsban számos épületet jegyző Sztarill Ferenc volt. A helyi Darvas Imre nagyvállalkozó rendelte meg, a La Roche pedig úgy került a névbe, hogy Darvas részvénytársasággá alakította vállalkozását, Alfred La Roche bázeli bankár pedig fő részvényessé vált, a La Roche és Darvas faipari vállalat után pedig a ház is ezt a nevet vette fel.

Kicsit ugorva az időben, az 1930-as évek első felében már Sor Dezső ügyvéd tulajdonában találjuk a villát, igaz, akkor már ő is eladásra kínálta. Szemet is vetettek rá a Nagyváradba katonai szolgálatuk idején beleszerető kolozsvári Simon testvérek – Judit édesapjáról és az ő öccséről beszélünk –, s miután a kisebbik Simon fivérnek nemcsak a villa, hanem Sor Dezső egyik lánya is belopta magát a szívébe, a villa egy részét nászajándékként kapták meg, a többit pedig a Simon fivérek megvásárolták.

Tragikus évek következtek ezután a család életében, Sorékat deportálták, a fiatalabb Simon szerencséjére Váradon maradt munkaszolgálaton a zsidók mentéséről híres Reviczky-században. Az akkor még a kincses városban élő bátyját szintén munkaszolgálatra vitték, menyasszonyát pedig előbb Auschwitzba, majd Görlitzbe deportálták. Sorék közül senki nem jött haza, a Simon fiúk és Judit édesanyja viszont sorra hazakerültek. A halál torkából megszabadulva viszont Kolozsváron újabb sokk érte őket, a családi házba távollétükben idegenek költöztek be. Nem volt maradásuk, Váradra költöztek, Simon György színészt – Simon Judit édesapját – amúgy is szerződés várta a Körös-parti teátrumban.

A Darvas–La Roche-ház viszont már csak emlékeztetett háború előtti állapotára, a szalongarnitúrát széthordták, számtalan tárgyat elraboltak, szinte csodával határos, hogy a gyönyörű szecessziós hálószobabútor a helyén maradt, igaz, mérete folytán csak a fél ház lebontása árán lehetne kivinni onnan.

Pár dolgot sikerült ugyan visszavásárolni, de nem sokáig élvezhette a család a „boldog békeidőket”, jöttek a kommunisták, és mindenüket elvették: számukra csak a cselédszoba maradt. Ismeretség révén sikerült még visszaszerezniük a hálószobát, a többi helyiségben viszont idegenek éltek, majd vittek ők is magukkal mindent, ami mozdítható volt. A rendszerváltás után egy harmadik szobába is visszaköltözhettek Simonék, hogy majd a visszaszolgáltatást igényelve a teljes felső szintet megkaphassák. Nem az egész villát vehették azonban ismét birtokba, az édesapa betegsége miatt ugyanis a család a sokéves pereskedés helyett inkább a kompromisszumos megoldást választotta. A tavalyi év végi tranzakcióra már két család osztozott az emeleten, a Vidican család előbb csak bérelte, majd meg is vásárolta a lenyűgöző szecessziós kutat is magába foglaló lakásrészt, és azt szépen fel is újította. Nem így járt el viszont a maga tulajdonrészével a Bihar FC futballcsapat, a székhelyéül szolgáló földszinti épületrész sokkal leromlottabb állagú, mint az egykori magánlakások.

Millió eurós tervek

Most viszont a városon a sor, és ha Angela Lupşeán, a Bihar Megyei Műemlékvédelmi Alapítvány – amire a házat és egyben a múzeumalapítást bízták – igazgatóján és a szakmai tanácsadóként együttműködő Ramona Novicov muzeológuson, művészettörténészen múlik, már csak pénz kérdése, hogy mikor nyeri vissza régi pompáját a Körös-partra is kijárattal rendelkező ingatlan. Amikor a felújítási nagyüzemben szóra bírjuk a két szakembert, előbbi rögtön leszögezi, még nem beszélhetünk múzeumról, az hosszú folyamat, egyelőre turisztikai központként nyitnak meg, hogy majd a szükséges dokumentáció összeállítása és a számos jóváhagyás megszerzése után Várad központjában szecessziós múzeum állhasson – ami egyúttal akár a közép-kelet-európai szecessziós hálózat főtitkársága, vagyis központja lehetne. Utóbbi még nincs kőbe vésve, de Angela Lupşea reméli, hogy nem hiába érdeklődnek a váradi történésekről a szecessziós városok szövetségében. Az viszont már teljesen biztos, hogy az intézményalapítási munkában számíthatnak a szecessziós városok hálózatára – többek között katalán, francia, magyar szakemberek osztják meg tudásukat, tapasztalatukat váradi kollégáikkal.

Az engedélyezés mellett ugyanakkor még egy teljes körű külső és belső restauráláson is át kell esnie a műemléképületnek – ennek megvalósítására a számítások szerint mintegy egymillió euróra lesz szükség, az összegre pedig európai uniós forrásokat kívánnak lehívni.

A külső helyreállítás egyik nagy kihívása lesz a kerámiadíszek restaurálása – a ma már alig látható dekoráció egy évszázaddal ezelőtt a Zsolnai gyárban készült, ahol ma is vállalják az eredeti díszek előállítását. A műemlékvédelmi alapítvány vezetője szerint azonban előbb megnézik, mit lehet helyben elrendezni, a nem messze található Moskovits-palota felújítása során ugyanis azzal szembesültek, hogy egyetlen darab mozaik ára Zsolnaiéknál 200 euró körül alakul.

Bent is sok még a munka, amíg a tervek szerint szervesen elválik majd a két megálmodott egység – míg a ház egy része irodáknak, kiállításoknak, konferenciáknak biztosít majd helyet, addig Simon Judit egykori otthona lakásmúzeumként működik tovább: egy szecessziós otthon bontakozik ott ki minden részletével. Mint láthattuk, a hálószoba már megvan, és a jelek szerint nem lesz nagy gond a gyűjtőktől beszerezni egy szalonbútort sem. Annál nagyobb kihívásnak ígérkezik viszont a konyha és a gyerekszoba, de nemcsak itthon, hanem külföldön is keresik a bútordarabokat, kellékeket, amíg sikerül megvalósítani a szecessziós álmot. Amit párhuzamosan megtöltenek élettel is, többek között művészkávézó is várja majd a betérőket, mint ahogy a gyermekek számára is szerveznének foglalkozásokat.

Élő legenda

De hogy addig se maradjon parlagon az épület, körülbelül másfél hónap múlva megnyitja kapuit a nyilvánosság előtt: Szecesszió és ökológia cím alatt különleges tárlat kap helyet az egyelőre üres szobákban. A fémelemekkel és fénnyel játszó kiállítás immár negyedik éve járja egyébként a világot az európai szecessziós városok hálózatának projektjeként.

Ettől az időponttól léphet be ugyanakkor bárki a Simon család korhű hálószobájába, ami a már említett kézzel faragott szecessziós bútorok mellett ólomüveg ablakaival is gyönyörködteti a látogatót. Havonta egyszer pedig maga Simon Judit tart majd idegenvezetést, beavatva az érdeklődőket a ház és a család titkaiba. Amitől máris élő múzeumban érezhetjük majd magunkat – hiszen nehezen lehetne annál élőbbé varázsolni egy tárlatvezetést, mint amikor az avat be az ingatlan titkaiba, aki nem is olyan rég még a már kordonokkal elkerített ágyban hajtotta nyugovóra a fejét minden este.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés