
A koronavírus-járvány ideje alatt Korona-változatok címmel megszületett Demény Péter legújabb kötete. Egy közösségi háló bejegyzéseiként indult a sorozat, amely rövid időn belül kötetté állt össze.
2020. szeptember 13., 14:092020. szeptember 13., 14:09
Maradjunk humorunknál – szól mindegyre a figyelmeztetés különféle alkalmakkor. Nehéz időket élünk, hosszú ez az elszigeteltség, események hiányában az olykor a semmittevésbe csúszó napok sem felemelők, és talán az említett jó tanács sosem volt aktuálisabb, mint mostanság. Egy kis viccelődéssel, öniróniával könnyebb átvészelni a mindennapok unalmas ismétlődését. De az is hasznos, ha például olvasunk. Vagy írunk. És ha még íróember is valaki, az utóbbi a legkézzelfoghatóbb megoldás a nehézségek leküzdésére. A Korona-változatok szerzőjét pedig szerencsére nem kell sokat biztatni, hogy gondolatait papírra vesse.
(Ebből is látszik, hogy ő valóban a humoránál maradt…) Valószínűleg magánemberként, de íróként is jól tudja: mosollyal fűszerezve napjainkat mindjárt könnyebb a túlélés. Demény pedig nem önző: nemcsak önmagát szórakoztatja, hanem most megjelent írásaival olvasóit is. „Körbekacagtam a kultúrát, legalábbis amennyit belátok belőle. Két hónapig mást sem tettem, mint azon szórakoztam, hogy milyen manírokat fedezek fel versekben, regényekben, novellákban, drámákban, mesékben, slágerekben, életvezetési tanácsokban” – írja kötete fülszövegében a szerző. Az Ábel Kiadó villámgyorsan reagált az eseményekre, és felvállalta Demény Péter írásainak kiadását, ezért az írónak most már nem kell egyedül nevetgélnie a kultúrán. Az egyes szövegek egy-egy jól ismert költő vagy író stílusát kölcsönzik, az ő világukat vagy modorosságukat jelenítik meg, amelyre az irodalomkedvelő olvasó könnyen ráismer.
A kötet amellett, hogy élvezetes olvasmányélmény, betekintést enged a társadalmi elszigetelődés időszakába is. ,,A Korona-változatok nem más, mint a klasszikusok és kortársak, az irodalom és a slágerek, a lélekguruk és a személyiségek nevető, gyakran szerető olvasata. Nélkülük – Emily Brontë, Jeszenyin, Tompa Andrea, Grecsó Krisztián és a többiek – nem sikerült volna...” – írja Demény Péter.
A ferde szemüveg alá vett írók, műfajok sokasága is egészen meglepő, hiszen ahogyan a szerző is megfogalmazta kötete nagyváradi bemutatóján, „az íráshoz kell egyfajta magabiztosság, a paródiához még több.”
Előre borítékolható, hogy a sok remek írás között minden olvasónak lesz kedvence, hiszen Demény a könyv több mint 200 oldalán nem fukarkodik a nagy nevekkel, az ismert és kedvelt szerzők parodizálásával. És ha eddig szerettük Szilágyi Domokos, Villon verseit, Dosztojevszkij regényeit, ezután talán még inkább odafigyelünk az írásaikban fellelhető fordulatokra vagy ismétlődésekre.
Humoros oldalától eltekintve komoly munka, amit Demény véghezvitt. Nagyon kell ismerni az irodalmat, az „átírt” szerzők világát, hogy arra vállalkozzunk, hogy az ők gondolatmenetét és stílusát utánozva gyakorlatilag új írásokat hozzunk létre. Nem könnyű felfedezni, majd átültetni a különféle műfajokban alkotó költők, írók manírjait, felfedezni, mi a jellegzetességük, visszatérő szófordulataik, aztán hitelesen visszaadni őket. És mindezt úgy, hogy az első mondatokból ráismerjünk a „valódira”, felfedezzük az „igazi” kilétét. Egy beszélgetésünkkor Péter elmondta, sok fejtörést okozott az olyan író, mint például Rejtő Jenő, aki eleve humorosra veszi a figurát, írásain át csak úgy süt át az irónia. Ettől persze vele sem kivételezett a szerző, sőt szerintem az egyik legjobban eltalált paródiája.
Hogy humorunknál maradjunk: könnyed, mint egy nyári zakó, de jó és rendkívül igényes szabász kezéből került ki. Ha felpróbáljuk, biztosan tetszeni fog!
A paródiakötet Könczey Elemér szellemes karikatúráival megfűszerezve az Ábel Kiadó gondozásában jelent meg. Miután nemrégiben a Kolozsvári Magyar Napokon dedikált Demény Péter, kötetének legközelebbi bemutatója Nagybányán lesz a Főtér Fesztivál keretében szeptember 13-án a Cinteremben, majd ezt követően 17-én Brassóban mutatják be a kötetet.
Demény Péter: Kányádisan
Fertőzni én nem akarlak,
átadlak a magyar maszknak,
lenéz ránk az univerzum,
égig érő kirilejzum,
mit tehetnék érted én még,
hívjam fel az édes nénéd,
hogy tudja, hogy hol találhat,
míg engem elvisz a bánat,
hogy se veled, se nélküled
nem hagy engem az őrület,
csak a kút káváján ülök,
alighanem beszédülök?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!