Hirdetés

Szabadulás a szenvedélybetegségből – a Református Mentő Misszió évtizedek óta a különböző függőségben élőket szolgálja

A magyarózdi több száz éves reneszánsz kastélyt az RMM szeretné felújítani és élettel megtölteni •  Fotó: Somogyi Botond

A magyarózdi több száz éves reneszánsz kastélyt az RMM szeretné felújítani és élettel megtölteni

Fotó: Somogyi Botond

Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Bonus Pastor Alapítványt 25 éve jegyezték be hivatalosan, ennek része a Református Mentő Misszió (RMM), amelynek igazgatójától, dr. Horváth Leventétől és munkatársaitól érdeklődtünk az RMM eddigi tevékenységéről és jövőbeli terveiről.

Somogyi Botond

2021. május 20., 08:092021. május 20., 08:09

2021. május 20., 08:342021. május 20., 08:34

A Bonus Pastor Alapítványt 1996-ban jegyezték be, de alapítói már három évvel korábban elkezdték a szenvedélybetegek között végzett szolgálatot a Református Mentő Misszió keretében, amivel Horváth Levente lelkipásztort az akkori püspök, dr. Csiha Kálmán püspök bízta meg 1992-ben. „Akkoriban azzal kezdtük, hogy gyógyítóprogramokat szerveztünk (később ezt neveztük kéthetes rövidtávú terápiás programnak), és támogató csoportokat vezettünk előbb Kolozsváron, majd Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen” – meséli Horváth Levente.

Kezdetben terápiás és utógondozói programokkal kezdtek. 2005-ben megnyílt a Magyarózdi Terápiás Otthon, és a kéthetes rövidterápia mellett elkezdődött a több hónapig tartó hosszúterápiás program is.

Hirdetés

Mivel vannak olyanok, akiknek a munkahelye nem engedi meg a hosszabb kimaradást, vagy egyénileg jobban meg tudnak nyílni, mint csoportban, elindították az egyéni szaktanácsadást is – magyarázza Adorján Éva, a drogterápiás otthon és a programok igazgatója. „Egyesek ez utóbbi üléssorozat révén, mások a helyi támogató csoport hatására szabadultak meg függőségükből. Voltak, akik a kéthetes terápiás intervenciót választották, és megint mások a 6 vagy 9 hónapos hosszúterápiás programot igényelve épültek fel a szenvedélybetegségből” – magyarázza az igazgató. Már kezdetben is megfogalmazódott az igény az utógondozásra, ez támogatócsoportok, országos találkozók, hitmélyítő és utógondozó táborok, valamint az úgynevezett „öregfiú találkozók” formájában zajlik évente többszöri alkalommal.
A hozzátartozókkal való kapcsolattartás során azt tapasztalták, hogy a szenvedélybetegség az egész család életére rányomja a bélyegét, mély sebeket okoz a gyerekekben is, ezért rájuk is figyelnek. A fiataloknak a különböző függőségek kialakulásának tüneteiről, káros hatásairól beszélnek. Ugyanakkor önismereti, konfliktuskezelő, csoporterősítő jellegű foglalkozásokat tartanak iskolákban és gyülekezetekben. Évente egyszer pedig gyerektábort szerveznek.
A négynapos terápiát szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára szervezik, akik most kapcsolódnak be a terápiás folyamatba. Ennek során megszülethet a probléma pontos meghatározása, a diagnózis, valamint egy terápiás terv, ugyanakkor erősödhet a motiváció a terápiás folyamat tekintetében.

Közös öröm és fájdalom

E szerteágazó munkához természetesen az anyagi források is meghatározóak. A terápiás program költségeinek fedezéséhez bizonyos összeggel a programokon résztvevő személyek járulnak hozzá. Az éves bevétel egynegyede származik az érintettektől, ám vannak külföldi és belföldi támogatók is: magánszemélyek, gyülekezetek, egyházi és keresztyén szervezetek. „Az elmúlt években egyre több vállalkozót sikerült megszólítani, többen közülük adójuk két százalékával támogatják az alapítvány munkáját. Mind a magánszemélyek, mind a cégek esetében vannak állandó, rendszeres támogatók, és vannak, akik egyszeri támogatást nyújtanak, mások termékekkel segítenek. Mindenféle támogatásért (önkéntes munka, anyagi támogatás, imatámogatás) nagyon hálásak vagyunk” – ismerteti a szolgálat anyagi oldalát R. Szabó István ügyvezető igazgató.

A munkatársak többsége személyesen is megtapasztalta Isten elfogadó, megbocsátó szeretetét, hiszen sok embernek vannak elszúrt kapcsolatai. És kit nem furdal a lelkiismerete múltbeli történések terhei miatt?

Ez nagyon fontos tőkéje a szolgálatnak – állítja Deé Lukács Éva és Fülpesi Teréz irodavezető. Ugyanis, aki nemcsak a technikáját ismeri a lelkigondozásnak, hanem személyes életében is valóságként élte meg a tékozló fiúként való visszafogadást, Jézus szeretetét, az jobban megérti a szenvedélybeteget.

Horváth Leventét az egykori püspök bízta meg a szolgálat létrehozásával •  Fotó: Somogyi Botond Galéria

Horváth Leventét az egykori püspök bízta meg a szolgálat létrehozásával

Fotó: Somogyi Botond

A terápia során a munkatársi közösség igeolvasó emberekből áll, és a foglalkozásokat is meghatározza az, hogy minden témában (függőség, kapcsolatok, munka, rehabilitáció) felvillantják az igei perspektívát, tisztelik a szenvedő embertársak méltóságát és döntési szabadságát. Ugyanakkor néha együtt sírnak velük, amikor az érintettek megosztják a legszemélyesebb fájdalmaikat, gyötrelmeiket, és együtt örülnek ünnepelnek, amikor a betegek a változás útján sikeresen megtettek egy-egy lépést. Az alkalmazottak szerint a függőség sok együtthatóból álló probléma. Ezért a terápiás folyamatban nemcsak az ide vezető utat, a gyökérproblémákat segítenek feltárni, hanem egy teljesen új élet lehetőségét is igyekeznek felmutatni, amelyben az önmagát is felemésztő függőségben szenvedő személy megbízható, mások életének kiteljesedését elősegítő, együttműködő ember lesz.

Erdély-szerte vannak irodáik

A munkatársi csapat négy szociális munkásból, két pszichológusból, egy pszichoterapeutából, négy lelkész és addiktológiai tanácsadóból és egy lelkigondozó-addiktológiai tanácsadóból áll – az utóbbi maga is szabadult szenvedélybeteg. Szintén szabadult szenvedélybeteg a terápiás otthon szakácsa. Orvosok, pszichológusok, lelkészek, szabadult szenvedélybetegek, egyszerű gyülekezeti tagok. Sokan önkéntesen besegítenek a különböző helyszíneken megszervezett tevékenységekbe – tudjuk meg az irodavezetőktől.

A terápiás programokat meg szokták hirdetni az írott sajtóban, az online médiában és a rádióban, televízióban. Örömmel látják, hogy egyre több sajtóorgánum számára fontos a szenvedélybetegséggel folytatott küzdelem,

és nemcsak közzéteszik a hirdetéseket, hanem riportok, kerekasztal-beszélgetések is születnek a témában. Az alapítvány Facebook-oldalán és honlapján (bonuspastor.ro) is olvashatók, hallhatók bizonyságtételek.
A terápiás otthonban a beköltözöttek száma eddig meghaladta az 520-at, a rövidterápiás programokon pedig több mint ezren vettek részt, nem beszélve az ambuláns terápiáról, amit a kezdetektől kb. 10 ezer segítségre szoruló vett igénybe, s számuk évről évre nő. A bentlakásos terápiára Erdély főleg többségében magyarlakta területeiről érkeznek, jelenleg a székelyföldi régióból vannak többen. Több nagyobb városban (Marosvásárhely, Kolozsvár, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Arad, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy,
Csíkszereda, Brassó) nyitottak irodákat, támogató csoportjaik és alkalmazott vagy önkéntes szakembereik a segítségre szorulókat folyamatosan a központhoz irányítják. A terápiás otthonba való felvétel feltétele a személyes jelentkezés (ami lehet telefonos vagy akár online formában is). Ezt gyakran megelőzi a hozzátartozó jelentkezése, aki általában hamarabb kér segítséget, mert hamarabb érzékeli, hogy baj van. Megtörténik, hogy a szenvedélybeteg jóval később szánja rá magát a segítségkérésre. Viszont az rendkívül fontos lépés, hiszen a segítségkérés azt jelenti: az illető beismeri, nem tud megbirkózni a problémájával.

Szülői vészcsengő

A terápiás otthon rövid- és hosszútávú terápiás bentlakásos programjain nagy többségében alkoholfüggők vesznek részt, de az ambuláns terápiára is többnyire ők jelentkeznek. Ezen kívül körülbelül 10 százaléka játékfüggő, ennél valamivel kevesebb a drogfüggő. Elvétve netfüggők vagy egyéb függőségben szenvedő is szokott hozzájuk fordulni, nem ritka a függőségek kombinált előfordulása is egyeseknél – vázolja a helyzetet Geréb Tünde klinikai pszichológus. A kutatások szerint már legalább két generáció számára a digitális világ lételemnek számít, amely kihat a működésükre, ugyanakkor megjelennek a túlkapások is, és sokaknál kialakul a cyberfüggőség. Sok fiatal számára probléma a magány; paradoxális módon a virtuális térben szorosan összekapcsolódnak, a valóságban viszont magányosan élnek. Lassan nem meglepő életkép, hogy két fiatal egymásnak háttal ülve küldöz egymásnak üzenetet egy internetkávézóban, és nem ismeri fel egymást.

A missziónál különben elsősorban a szülők szoktak jelentkezni. Elmondják, hogy gond van a gyerekkel,

aki sokat netezik, minden más untatja, nem kommunikál, ingerült, ha szólnak hozzá, nem motivált a feladataira, nem akar iskolába menni. Ilyenkor a szakember családterápiát ajánl, amikor a családi rendszeren belüli átrendeződéssel a függőség funkcióját veszíti és kimarad.
Az otthonban jelenleg túlnyomórészt 45–50 év közötti, többségében alkoholfüggő férfi tartózkodik. Ám az összes társadalmi osztályból származnak a lakók: elemi osztállyal rendelkezőktől magasabb képzettséggel rendelkező személyekig, anyagi szempontból jól szituáltaktól elesett, mélyszegénységből jövőkig. A rövid és ambuláns terápiákon kétkezi munkástól vállalkozóig, orvostól tanárig minden réteg megfordul. Az átlagéletkor 40–60 év, a résztvevők 60 százaléka férfi és 40 százaléka nő.

Szenvedélybeteg a magyarózdi központban. Sok alkohol-, kábítószer- vagy internetfüggő ember távozik innen gyógyultan •  Fotó: Makkay József Galéria

Szenvedélybeteg a magyarózdi központban. Sok alkohol-, kábítószer- vagy internetfüggő ember távozik innen gyógyultan

Fotó: Makkay József

A járványhelyzetben több a függőségben szenvedő

Az RMM évente négy rövidterápiás programot szervez szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára, amelyek célja a szenvedélybetegségből való felépülés azon függők számára, akiknél még nem súlyos a betegség. E programon az élettörténet átbeszélése, feldolgozása mentén dolgoznak a függőségből való felépülésen, ugyanakkor tematikus workshopok, valamint igei csendességek mentén jutnak el egy olyan változáshoz, amely segíti a résztvevőket a józan élet megkezdésében és fenntartásában. Érdekes, hogy a járvány második félévében kezdett növekedni a megkeresések száma, amely azóta folyamatosan magas, leginkább az alkohol- és játékfüggőséggel kapcsolatban. Gyakori a családon belüli erőszak, mint a függőség velejárója, illetve az öngyilkossági kísérlet. Egy brit tanulmány szerint a pandémia alatt a függőséggel küzdők száma több mint háromszorosára növekedett.

Idézet
A járványhelyzet jellegénél fogva nem pusztán egy nehéz helyzet, hanem súlyossága miatt (betegség, halál, bezártság, munkanélküliség stb.) úgynevezett adverzitást, azaz átlagon felüli negatív hatást gyakorol ránk.

Rugalmasság, ellenállóképesség, kitartás, úgynevezett reziliencia kell ahhoz, hogy egészségesek maradjunk mind testi, mind lelki értelemben. A testi és lelki edzettség, az erőforrások, a cselekvő elfogadás mellett a nehéz helyzetek átvészelésében segíthet az értelmet kereső hozzáállás, amelyben a hit kulcsfontosságú. Akinek van hite, az nemcsak kibírja a nehéz helyzeteket, hanem akár meg is erősödhet általuk. Ezt nevezzük poszttraumás növekedésnek” – magyarázza Geréb Tünde klinikai pszichológus.
És hogy az RMM milyen új projekteket tervez a jövőben? Horváth Levente igazgató szerint az utóbbi két évben a munkatársi közösségben sokat imádkoztak és tanácskoztak a misszió jövőjén, ebbe bevontak támogatókat, önkénteseket, szakembereket is. „Úgy érzem, az Istenre jellemző humor »áldozatai« lettünk. Ugyanis amíg a világot a túlélés mikéntje foglalkoztatja – és az efölött való őszinte töprengés bennünket sem került el –, mi nagyot álmodtunk. Kikristályosodott, hogy a tulajdonunkban levő több száz éves reneszánsz kastélyt, Erdély épített örökségének egyik gyöngyszemét szeretnénk felújítani és élettel megtölteni. Az is megérlelődött bennünk, hogy ugyanott, a magyarózdi birtokon, egy száz férőhelyes konferencia- és táborközpontot szeretnénk kialakítani, hogy programjainkat saját, korszerű infrastruktúrában szervezhessük. A már sok évvel ezelőtt elkezdett életvezetés–tanítványképzés kurzusunk is egy újabb fejlődési fázishoz érkezett. Az új stratégiánk tervét Petrőczi Kata Szidónia várkastélya és 12 lilioma névvel illettük, és a felújított kastély 12 szobájának kialakítását is ennek jegyében szeretnénk megvalósítani. Kialakult egy fiatal önkéntesekből álló munkacsapat, akik idejük, tudásuk, elképzeléseik jó részét ennek az álomnak a megvalósítására akarják fordítani. A 12 kastélyszoba tematizált berendezésére és az ott folyó terápia kialakítására 12 erdélyi képzőművészt, írót, költőt, filmest kértünk fel. Vagyis hogy egy-egy bástyaszobát „fogadjanak örökbe”, és maguk járuljanak hozzá a kialakításához” – vázolja a mintegy három évtizede működő Református Mentő Misszió terveit dr. Horváth Levente lelkipásztor, a szolgálat létrehozója és vezetője.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés