Hirdetés

Romok és éledő örökség Bihar megyében – a törvények útvesztőiben sok magyar történelmi épület válik az enyészet martalékává

Az érkenézi Szlávy-kastély utolsó bástyája •  Fotó: Sütő Éva

Az érkenézi Szlávy-kastély utolsó bástyája

Fotó: Sütő Éva

Bihar megyében sok műemlék értékű templomot, kastélyt, kúriát újítottak fel az elmúlt évtizedben. Egyeseket egyházi alapítványok segítségével, másokat megyei, önkormányzati pénzekből vagy határon átívelő projektekből sikerült átmenteni az utókornak. Sok viszont a gazdátlan, romos épület is, amelyeket eltüntet az idő vasfoga. 

Sütő Éva

2022. június 10., 15:562022. június 10., 15:56

Az Érmellék gazdag történelmi hagyatékának egy részét nehezen, de mégis sikerül visszaállítani. Sokat vajúdott felettük a mindenkori közigazgatás, de mára teljes pompájában áll az ottományi Komáromi-kastély, a gálospetri Fráter-kúria, sőt a székelyhídi Stubenberg-palota is. Lassan

a bihardiószegi Zichy-kastély is visszanyeri eredeti formáját. Az Érsemjénhez tartozó barantói Csiha-udvarház, a nagykágyai Pongráczok ősi fészke és számos régi műemléktemplom is teljes pompájában díszíti az adott települést.

Hirdetés

Érmihályfalván is megmentésre került az egyik Stubenberg-féle grófi lak, de arculatára nem voltak tekintettel a tervezők, mivel nem volt számon tartva védett épített örökségként. Az érköbölkúti Dráveczky-kúriát pedig örököse úgy mentette meg az enyészettől, hogy szimbolikus áron adta el – karbantartás ellenében – egy jóravaló gazdának.   
Azonban a visszaszolgáltatási perek során visszakerült épületekkel, amelyekről az örökösök végül is vevők hiányában „megfeledkeznek”, már nincs mit kezdeni. Némelyik visszaszerzett ingatlant nem tudják értékesíteni, így évekig tovább romlik az állaga.
Jelenleg a mihályfalvi Bernáth–Bujanovics-kastély ad aggodalomra okot, hiszen a néhány évvel ezelőtt lezárult visszaszolgáltatási per kimeneteleként a Bujanovics család javára döntött a bíróság. Ennek következményeként már több esztendeje áll üresen a hatalmas kétszintes épület, amely még nemrégiben a helyi egészségügyi központot szolgálta. Azóta állaga folyamatosan romlik.

Részben felújított kúria. A Zichy-kastély Bihardiószeg község központjának emblematikus épülete •  Fotó: Facebook/Zichy-kastély Galéria

Részben felújított kúria. A Zichy-kastély Bihardiószeg község központjának emblematikus épülete

Fotó: Facebook/Zichy-kastély

Elveszettek és veszendők

A törvények útvesztőinek következtében olyan épített örökségeink mentek tönkre, amelyeket soha többé nem lehet pótolni. Ilyen volt a gálospetri Dráveczky-kúria, amely néhány évvel ezelőtt pusztult el. Az érkenézi Szlávy-erőd megmentésére sem történtek erőfeszítések, végleges pusztulása még a kommunista időben következett be. Egyetlen „bástya-szem” őrködik még belőle a falu felett. Az érköbölkúti Bónis-kúriát még jobban kikezdte az idő, amióta elköltözött belőle a helyi iskola. Csokalyon is sok szép 19. századi udvarház került romos állapotba. Az érkeserűi Kuthy-ház legutóbb is lakatlanul, málladozva várta a szebb jövőt, hasonlatosan az Stubenberg grófok albisi vadászlakához, amelyhez fogható szépségű erdei kastély nincs a környéken.

Érsemjén központjában a Fráterek ősi fészke még áll, de állaga annak sem tart ki sokáig, ha a helyi önkormányzat nem veszi kézbe a sorsát.

Az asszonyvásári Fráter-kúria elvesztése az egyik legfájóbb pontja a mai Érmelléknek. Története úgy kezdődött, hogy Fráter Pál 1582-ben Báthory István fejedelemtől kapta adományképpen Boldog Asszony Vásárát (Forum Reginae). Fia, Fráter István 1600 körül kastélyt épített magának a településen, amelyet 250 esztendő múlva a birtokkal együtt egy későbbi Fráter Pál (1807–1867), Bihar vármegye főjegyzője, 1848-ban a premontrei rendnek adományozott.
Fejes Rudolf Anzelm premontrei apát már egy évtizeddel ezelőtt aggasztónak minősítette a romok állapotát. Sok helyütt már csak porladó téglahalmok jelzik az egykori dicsőséges időket megélt ingatlant. Az épületnek a kéménye még őrzi az egykori úri lak tűzhelyének melegét. Az előző rendszerben a termelőszövetkezet használta, de a ’89-es változások után sorsára hagyták. Akkor kezdődött el a tulajdonjog körüli huzavona, közben az épületet és a kerítést gyakorlatilag széthordták a helyiek. A telket és az ingatlant, már ami megmaradt belőle, a rend nevére telekkönyvezték. A rend a Szülőföld Alaptól kapott 500 ezer forintot, az összeg akkoriban csak a papírmunkára és a műemlékvédelmet is szem előtt tartó tervek kivitelezésére volt elég. Az ingatlan megmentéséhez más támogatók is kellettek volna. Az erre vonatkozó tervekre utalva a premontrei rendfőnök elmondta, hosszútávú elképzeléseik vannak az épület hasznosítását illetően, ezek csupán anyagi lehetőségeik függvényei. Folyamatosan pályáznak, illetékeseknél „kopogtatnak”, több-kevesebb sikerrel. A tavalyi tereprendezési munkálatokat is a magyar állam által nyújtott támogatás egy részéből fizették, a támogatást a premontrei rend 900 éves fennállása alkalmából kapták.
Kordics Imre egykori nagyváradi helytörténész a kúria drámájáról intő példa gyanánt így ír:

Idézet
az épített örökségünk védelmében sokszor hangoztatott kívánalmaink nem mindig találnak megértésre. Meg kellene értenünk, hogy épített környezetünknek identitást megőrző ereje, településképi, településtörténeti jelentősége van.

Büszkék kellene lennünk arra, hogy az a kastély, kúria, magtár, pince, vagy bármi más ott van, és csak nekünk van. (…) Megmentése nemcsak hatósági feladat, hanem a falu közös ügye kellett volna, hogy legyen. (…) A 38 /15 méteres, tizenhárom teremből álló épület klasszicizáló barokk kocsifelhajtója, a két tornyot utánzó kupolás épületrész egy mozgalmas összhatást, szimmetrikus főhomlokzatot hozott létre. Itt az Érmellék egyik legszebb kúriája pusztult el. Egyben a premontrei prépostság épített örökségének egy része veszett oda az ismert restitúciós eljárások miatt. (…)”

Az assonyvásári Fráter-kúria romjai. A kommunista rendszerben a termelőszövetkezet használta •  Fotó: Sütő Éva Galéria

Az assonyvásári Fráter-kúria romjai. A kommunista rendszerben a termelőszövetkezet használta

Fotó: Sütő Éva

A Bernáthok ősi fészke is omladozik Érmihályfalván

Az évtizedekig zajló jogi hercehurca után az érmihályfalvi Bernáth–Bujanovics-kastély is jócskán tönkrement. Köztudott, hogy a 2000-ben kelt végzésben a bíróság csak a kastélyt, illetve az előtte elterülő parkosított részt ítélte meg a Bujanovics családnak. A hivatalos irat nem tartalmazza azt a 2,7 hektáros angolparkot, amely az ingatlan mögött terül el, és amiért többször is fellebbezett a tulajdonos – sikertelenül. Nem tartalmazza azt a 168 ezer lej értékű emeleti rész sorsát sem, amelyet a kommunista kisajátítás után a román állam épített az ingatlanra, és amely a város részéről is sorozatos fellebbezések tárgyát képezte.
A 19. század közepén a szabadságharc-párti Bernáthok úrilaka (1790-ben épült) szerencsétlen csillagzat alatt cserélt gazdát. A család a szabadságharc leverése után csődbe jutott. A Bujanovicsok zálogvisszaváltási perrel az érmihályfalvi birtok tekintélyes részét megszerezték. Mára csak az enyészet szele játszik a kastély néhány felveszített nyílászárójával. Kerítése összedőlt, a hajdani bejárati park elvadult, felverte a dudva, az ingatlan mállik, eresze szakadozik, omladozik. Gazdája, a horvát származású arisztokrata család sarja, Bujanovics Ede nemrég tért meg őseihez, örököse azóta sem jelentkezett a helyi önkormányzatnál – számolt be a Nagyvárad–Szatmárnémeti–Nyírábrány hármas útkereszteződésben álló ingatlan helyzetéről Karsai Attila, Érmihályfalva alpolgármestere.

Gazdakezekben a bihardiószegi Zichy-kastély

A Zichy-kastély Bihardiószeg község központjának emblematikus épülete. A nemesi lak 1701-ben épült, annak a tartománynak a központjában, amelynek a mai magyarországi Kokad is része volt. 1930-ban az épület állami tulajdonba került, ami a kastély állapotának folyamatos romlásához vezetett, és ami szinte a pusztulás szélére sodorta a B kategóriás műemléképületet. A kastély területe 1780 négyzetméter, ami kiegészül az alatta húzódó egyedinek számító 1500 négyzetméteres borospincével. A főépület két nagyméretű, egymástól elkülöníthető, külön bejárattal rendelkező részből tevődik össze. A mintegy tíz esztendővel ezelőtt indult első beruházás 500 négyzetméternyi beépített területet érintett.
Az említett részleges felújítási projekt 2015 márciusában zárult. A pályázatban a Hortobágyi Nemzeti Park, a Milvus Transilvania Vest Egyesület és Kokad község voltak a diószegiek partnerei. A teljes ingatlanon kicserélték a tetőzetet is, és a belső rész mintegy harmadát is rendbetették.

A Zichy-kastély felújításának második részéhez idén nyáron kezdenek hozzá – mondta Mados Attila polgármester.

Uniós forrásokból kaptak 500 ezer eurót, ennyivel járul hozzá a helyi önkormányzat is, amelyből az ingatlan teljes felújítása befejeződik. Tervek szerint a múzeumi, illetve a kulturális eseményeket kiszolgáló termek mellett borászati központ, illetve a régi vincellér iskola mintájára oktatási intézmény is helyet kap majd. A felújítás harmadik része is tervben van, ekkor kerül sor a dendrológiai park, illetve az épülethez tartozó kápolna helyreállítására is – számolt be a tervekről Mados Attila polgármester.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés