Az elérhető helyi erőforrások minél hatékonyabb felhasználása a közösség javára a célja annak a kezdeményezésnek, amely Székelyudvarhelyen indult, de eddig Sepsiszentgyörgyön aratta a legnagyobb sikert. A közösségi kártya ma nemcsak a takarékoskodás, hanem a közösségi érzés szimbóluma is.
2014. január 10., 10:252014. január 10., 10:25
A háromszéki megyeszékhely egyre több kereskedelmi vagy szolgáltató egységének – élelmiszerüzlettől gyógyszertárig – fizetőhelyén ma már ez az első kérdés: van közösségi kártyája? És már egyre ritkább az olyan vásárló is, akinek nincs.
A hullám hihetetlen gyorsasággal futott végig a sepsiszentgyörgyi társadalmon. A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) által 2011 augusztusának elején útjára indított kezdeményezett Közösségi Kártya program keretében bő hét alatt 2000 kártya talált gazdára. A törzsvásárlói kártya használatakor a vásárló egyszázalékos kedvezményben részesül, amelyet a partnerüzlet – első körben a Bertis és a Merkúr üzletlánc egységei – újabb egy százalékkal növel, ez utóbbi összeg a HKA közösségi programjainak finanszírozását segíti. A kártya készpénzes és bankkártyás kifizetés esetén használható, étkezési jegyekkel való fizetés esetén, illetve dohánytermékek vásárlásakor nem. Kezdetben a kártyákat az Egyesült Államokból importálták, a későbbiekben viszont már egy sepsiszentgyörgyi cég, a Multinr Kft. állította elő a műanyag lapocskákat. 2011 novemberének végén már a nyolcezredik kártyatulajdonost, a 41 éves sepsiszentgyörgyi Gyulai Angelát ajándékozták meg.
A siker újabb fokmérője: 2013 végén több, mint 20 ezer kártya volt forgalomban Háromszéken, novemberben pedig minden eddiginél nagyobb összeg, 17198,33 lej gyűlt az Ujjvárossy József közösségi alapba. A 2013. július-szeptember periódusban 46554,18 lej felhasználásáról döntött a HKA kuratóriuma. A program beindítása óta 304407 lej gyűlt az Ujjvárossy József-alapba, amiből 81 elképzelést, pályázatot valósítottak meg, tehetséges gyerekeket támogattak és létrehozták a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácsot.
Hűségkártya és komponensei
A Közösségi Kárta programot a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány indította el 2009-ben az Elan Trio Kft.-vel együttműködésben. Az SZKA tapasztalataira és szakmai segítségére alapozva 2011-ben további két városban is elindult a program: Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Közösségi Alapítvány, Csíkszeredában a Zöld Székelyföld Egyesület szervezésében. Marosvásárhelyen tavaly startolt a Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal együttműködésben. A levédett márkanév és program a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány tulajdona.
A program időközben átlépte a háromszéki főváros határait, Kézdivásárhelyen és Kovásznán elsősorban a Bertis cégcsoport – a kártyaprogram messze legnagyobb „beszállítója” – üzleteinek megjelenése révén, Baróton pedig alapítványi iroda létrehozásával. A hajdani bányászvároska vállalkozói azonban egyelőre adósak a közösségi áldozatvállalással, a 2012 novemberi nyitás óta ugyanis egyetlen új partner sem társult a kezdeti kettőhöz, a Hermann gyógyszertárhoz és az Orex építőanyag-kereskedéshez. A megkeresettek elsősorban az infrastruktúra hiányára – nem számítógépes nyilvántartással dolgoznak –, illetve a várható többletmunkára hivatkozva utasították el a HKA megkeresését. Ma a Bertis üzletek, a Merkúr üzlet, a Salvia gyógyszertárak, a TTS utazási iroda, az OTP Bank, a Háromszék napilap, az Orex építőanyag-kereskedés, a Hermann gyógyszertár és a Hajnal&Istvan biztosítótársaság tartozik a háromszéki partnercégek „klubjába”.
„A két és fél éve indult, programjaiban, azok szervező-mozgósító erejében is egyre többet felmutató civil szervezet ezáltal is azt a közhangulatot kívánja erősíteni, hogy nem csak kívülről kell várni a segítséget, a támogatást, a közösségen belül is van megfelelő tartalék arra, hogy önépítkező módon gazdasági értelemben is megerősödjön. Ehhez modern marketingeszközöket is alkalmazunk, az autós matrica például olyan emberek figyelmét is felhívhatja a helyi termékek fontosságára, akik eddig nem gondoltak erre. A helyi értékek védelméhez, a közösségi jövő biztonságához szülőföldünkön a helyben termelt javak forgalmának növekedésével is hozzájárulhatunk” – tartja Bereczki Kinga, az alapítvány ügyvezető igazgatója.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!