Hirdetés

Szamba idegen tollakkal

A Szent György-napi forgatagot megelőzően hat fiatalember álldogált kartonokkal a legnagyobb hazai kereskedő, a sepsiszentgyörgyi Kaufland-áruház bejáratánál. Arra biztatták a székelyeket, hogy vásároljanak székelyföldi üzletekben hazai terméket, mert az munkahelyeket jelenthet a helyieknek. Egy következõ helyszín után írásban is próbálták tájékoztatni a belügy buzgó munkatársait a villámtüntetések hasznosságáról, de ha lett volna a romániai gazdasági viszonyokat jól ismerő ügyvédjük, szívére tett kézzel igazolhatta volna: eresszék el őket, biztos úr, félreinformálták az ifjakat. Értvén ezalatt, hogy nincs az a villámtüntetés, amely ezeken az állapotokon – egyelőre – változtatni tudna. 

Willman Walter

2013. május 03., 19:462013. május 03., 19:46

2013. május 21., 10:582013. május 21., 10:58


Városi legendák és számok

Sűrűn beszélünk ugyan a külföldi tőke erejéről a román gazdaságban, de ami a külföldi többségi tulajdonban lévő társaságokról szóló, a Gazdasági Kiadónál 2013-ban megjelent kézikönyvben (Capitalul majoritar strãin în companiile-noduri de pe principalele pieþe din România – A külföldi többségi tulajdonban lévő vállalatok aránya a legfontosabb román piacok csomópont cégeinél) megjelent adatokból kiderül, az minden korábbi elképzelésünket felülmúlja. Erről az állapotról az egyik szerző, Cezar Cezar Mereuţă professzor megállapítja: a legfontosabb külföldi többségi tulajdonban lévő vállalatok részaránya a román exportban körülbelül 62–százalék, aminek erős következményei vannak a 2014-2020-as nemzeti exportstratégia kialakításakor.

„Ez tételesen azt jelenti, hogy a hazai export kétharmada a külföldi többségi tulajdonban lévő vállalatok apanázsa, ami egyrészt ezeknek az erejére utal, másrészt a román gazdaság sebezhetőségére\" – mutat rá a professzor, és néhány elképzelhető forgatókönyvet is felvázol. „Ha az Arcelor Mittal visszavonulna a piacról egyetlen egységével, a galacival, Románia 700 millió eurónyi exportot veszítene el. Ha az Automobile Dacia teszi ugyanezt, elveszítünk legalább évi egymilliárd eurót. Már megéltük a Nokia távozását, elveszítettünk a 2010-es exportból 1,8 milliárd eurót, 2011-ben további 1,3 milliárdot, mert a távozása után értékesítette a raktárkészleteit. A Nokia a második legnagyobb román exportőr volt\" – mondja Mereuţă. A professzor ismételten hangsúlyozza a folyamatos tájékozódás szükségességét a külföldi többségi tulajdonban lévő vállalatok tevékenységeiről. „Romániában még nem tudatosodott, hogy a tavaly veszteséget jelző 32 külföldi tőkéjű cégnél sok ezer román állampolgár dolgozik\" – mutat rá a szakember. A 2011-es „idegen tőkéjű\" 100-as toplistának csak 68 vállalata volt nyereséges. A szerző azt sem rejti véka alá, hogy – érthetetlen okokból – hivatalos, állami forrásokból nem tudták megszerezni a 2011-ben aktív
11 593 exportőr cég tevékenységi területek szerint rendszerezett mérlegét, az exportőrök és importőrök országos egyesületének a segítségével sikerült összeállítaniuk az exportőrök százas toplistáját, ezek közül 92 cég külföldi többségi tulajdonban lévő vállalat, a fennmaradó nyolcban is van külföldi tőke.

Mit mértek a kutatók?

2011-ben a 100 legnagyobb romániai cég közül a külföldi többségi tulajdonban lévő vállalatok 82,1 százalékát fedték le a legnagyobb forgalmú, és 86,31 százalékát a legnagyobb bruttó profitot termelők listáinak. A kutatók kiválasztottak 80 olyan referenciapiacot, amelyek lefedték a nem pénzügyi cégek rendszere forgalmának  99,98 százalékát, és elemeztek 35 792 „csomópontcéget\" (Cezar Mereuţă professzor által kitalált fogalom), ezek a rendszer 8,54 százalékát képezik. Az elemzést háromféle tulajdonforma szerint strukturálták, aszerint, hogy ki hozza meg a döntéseket: külföldi többségi tulajdonú (KT), román többségi magántőke (RM) és román többségi állami tőkéjű (RÁ) vállalatok. Kiderült, hogy a KT-k összforgalma a 80 piacon 52,47 százaléknyi, vagyis többségben vannak; a hazai magántőke a forgalom 41,68 százalékát adta, míg az államiak alig 5,85 százalékot. A vizsgált cégek összforgalmában jelentős helyet foglalnak el az idegen tőkéjű cégek hét piacon: dohánytermékek, koksz és kőolaj-feldolgozás, gépkocsigyártás, telekommunikáció, kohászat, számítástechnika, elektronikai és optikai termékek, elektromos berendezések. Itt 80 százaléknál nagyobb az arányuk, míg 17 piacon 60-80 százalék közötti, és 15 piacon (40-60 százalék) mérsékelt. A feldolgozóiparban – amely a román export 92 százalékát adja –, a külföldi többségi tulajdonúak aránya 74,2 százalék, míg a mezőgazdaságban csupán 14,4, az építészetben pedig 16,5 százalék. A 80 vizsgált piac közül 47-et az idegenek vezetnek (58,75 százalék), 19-et hazai magántőkések (23,75) és 14-et államiak (17,50). A forgalmi adatokat összesítve a külföldi többségi tulajdonúak a piacvezetők 85,8 százalékát adják, 8,5 százalék jut a hazai magántőkének és 5,7 az államiaknak. A piacvezetők nyereségességéről: a külföldieknél 6,36 százalék, a hazai magántőke 0,86 százalékot produkált, az államiak pedig veszteségesek: mutatójuk mínusz 8,11 százalék(!). A kutatók közvetkeztetése: a reálgazdaság legfontosabb piacain külföldi többségi tulajdonban lévő vállalatok uralkodnak, övék a kőolaj- és a földgázkitermelés, valamint a feldolgozóipar 24 piacából 22. A kereskedelmi tevékenységet kizárólag az idegen tőkéjű cégek uralják.

Villámcsődület üresben

A fentebb említett Kaufland jelenleg több mint 80 üzletből álló láncot működtet Romániában. A német Lidl Schwartz-csoport részeként a Kaufland 2011-ben 1,3 milliárd eurós forgalmat bonyolított le az országban, ez az eredmény 18 százalékkal szárnyalta túl a 2010-est, és 2012-ben már a román kereskedelmi piac királya lett, a trónról az 1996 óta piacvezető Metro Cash&Carryt taszította le. Legfontosabb versenytársai ma a Carrefour, a Real, a Cora és az Auchan. A román állampolgárok bevásárlásra szánt költségvetésének 62 százaléka a hipermarketekbe jut, 20 százaléka a szupermarketekbe, 11 százaléka a diszkontüzletekbe, 2 százaléka pedig cash&carry boltokba. Ilyen óriásokkal szemben a villámcsődület nem elég, sok pénzzel a zsebben, kifogástalan termékekkel, összefogással lehet szembemenni velük – de ez egy másik történet.

Kinek a kezében van a pénzünk?

A Világbank blogján közzétett felmérés szerint a román polgároknak csupán egynyolcada bízik a bankokban, miközben Bulgáriában vagy Bosznia-Hercegovinában ez az arány egy az öthöz. Az intézmény szerint az alacsony bizalmi index egyik oka a népesség hiányos pénzügyi „műveltsége\". Ezt a bizalmat tovább rombolják a ciprusi fejlemények is. Arra a tényre pedig, hogy a románok többsége nem tud különbséget tenni a román bankok és az idegen bankok leányvállalatai között, maga a jegybanki kormányzó, Mugur Isãrescu hívta fel a figyelmet.

Az országban működő 40 bank közül 31 romániai jogi személyiséggel rendelkezik, ezek betétjeit a nemzeti hitelgarancia-alap szavatolja, míg kilenc pénzintézmény más, uniós bankok helyi kirendeltsége, ezek betétjeit a megfelelő országok hasonló intézménye biztosítja. Idegen jogi személyiségű bankok román leányvállalatai: Banca Italo Romena (olasz), Blom Bank France (francia), Bank of Cyprus (ciprusi), BNP Paribas Fortis (belga), Caixabank (spanyol), Citibank (ír), ING Bank (holland), Montepi Credito (portugál), TBI Bank (bolgár). Valamennyi romániai jogi személyiséggel rendelkező, illetve az unión kívüli bank leányvállalatának részt kell vennie a hitelgarancia-alapban. Unión kívüliek jelenleg nincsenek Romániában. A hitelgarancia alap által biztosított betétek összege 2012. június 30-án 144,8 milliárd lej volt Romániában, az érintett bankokban elhelyezett betétek értékének 45,7 százaléka.

Végezetül álljon itt Diósi Lászlónak, az OTP Románia vezérigazgatójának a román banktémával kapcsolatos, a Transindex című hírportálon közzétett véleménye, talán kissé felderíti a bankokkal kapcsolatos borús hangulatunkat: „A BNR által gyakorolt erős felügyeletnek köszönhetően a bankrendszer jól tőkésített, likvid hitel-betét aránya rendben van. A bankrendszer nem destabilizálja, hanem stabilizálja az államot, a gyenge európai pénzügyi felügyeletet pedig fel kell turbózni, hogy legalább megközelítse a romániai szintet.\"

 

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés