
Fotó: Kiss Gábor
A napokban fejezték be a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium felújítását. A református egyházi tulajdonban levő iskola Erdély egyik legkorszerűbb kollégiumává vált.
2016. augusztus 10., 20:332016. augusztus 10., 20:33
2016. augusztus 10., 20:392016. augusztus 10., 20:39
Erdély legkorszerűbb, legjobban felszerelt iskolájává varázsolták a frissen felújított nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumot. A patinás épületegyüttes kívülről-belülről impozáns látványt nyújt. Az Erdélyi Református Egyházkerület meghívásának köszönhetően alapos helyszíni terepszemlét tarthattunk Nagyenyeden. A több száz éves alma mater épületegyüttesét uniós forrásokból, valamint az egyházkerület és helyi önkormányzat anyagi hozzájárulásának köszönhetően újították és szerelték fel korszerű, digitális oktatóeszközökkel. A beruházás értéke mintegy hatmillió euró.
Amint megérkeztünk, az egyik szomszédos házból manele szűrődött ki: mint kiderült, hiába az egyház a jogos tulajdonosa az utcában található szinte valamennyi épületnek, az ott lakók ellenállása miatt az egyház nehezen tudja birtokba venni a visszaszolgáltatott házakat. Pedig ambiciózus tervekből nincs hiány. Kató Béla, az egyházkerület püspöke a helyszínen elmondta: a kollégium utcájában visszakapott épületek révén – ezek egykor tanári lakásokként szolgáltak – a bor utcáját szeretnék kialakítani, ami turisztikai szempontból is vonzóvá tenné a várost. A püspök szerint hosszú távon a szakoktatás alapját kell megteremteni a kollégiumban, ezért a térségben nagy hagyománnyal rendelkező borászat szak beindítása is szerepel a tervek között.
A felújítás viszontagságai
Elsőként a nagyenyedi kollégium Apafi-termét vettük szemügyre, az itt tartott sajtóreggelin Kató Béla elmondta: a református egyház 2004-ben kapta vissza az épületegyüttest, a kollégiumnak régen azonban nem csak ezek az épületei voltak a birtokában. A kommunista államosítás előtt tanári lakásokkal, erdővel, földekkel rendelkezett, ez a vagyon tette lehetővé azt, hogy a kollégium önállóan, önfenntartóan tudott működni. A visszaszolgáltatást követően időbe telt birtokba venni a kollégium ingatlanjait, mert az épületegyüttesben található a dokumentációs könyvtár és a természetrajzi múzeum is. Amúgy a két közgyűjteménynek otthont adó épületrészt szintén az egyházkerület újította fel, annak költségei ugyanis nem szerepeltek az uniós projektben. Saját költségén újította fel az egyházkerület a kollégiumi étkezdét is. A református egyház 3,5 millió lejt fektetett az ingatlanegyüttes korszerűsítésébe. „Az egyház azért kérte vissza az ingatlanjait, hogy álljon helyre az ősi rend, és nőjön az oktatás minősége, hiszen a mi gyerekeink tanulnak itt” – magyarázta Kató Béla.
Az egyházfő elismerően szólt a nagyenyedi önkormányzatról, amely partner volt az uniós pályázat benyújtásában és finanszírozásában: nélküle az egyházkerület nem tudta volna felújítani ezt a patinás múltú épületegyüttest. Az egyezség szerint az egyházkerület 25 évre elengedte a kollégium bérleti díját, cserébe azért, hogy az önkormányzat pályázati úton megszerezte a felújítás költségeit. „Pragmatikusan kiszámolták, hogy olcsóbban jönnek ki, ha segítenek uniós forrásokból felújítani az épületegyüttest ahelyett, hogy 25 évig fizessék a bérleti díjat” – fogalmazott a püspök. Kifejtette: a nagyenyedi önkormányzattól eltérően más városoknak hiába ajánlott fel az egyház ugyanilyen együttműködést, mert nem voltak rá vevők.
A „legreformátusabb” kollégium
Kató Béla szerint annak ellenére, hogy a Bethlen Gábor Kollégium állami intézmény, az egyházkerület a református oktatás szerves részének tekinti. A nagyenyedi kollégium a „legreformátusabb” – fogalmazott. A felújítás kapcsán elhangzott: az épület tervét az egyházkerület fizette ki, ennek jogán az építkezést is felügyelhették, de mégsem mondhatják el, hogy az zökkenőmentes volt. „Csodának tekinthető, hogy a kollégium így áll” – mutatott rá a nehézségekre Kató Béla. Hangsúlyozta: közös összefogás, együttműködés eredménye a felújítás. A munkálatok megcsúsztak, ugyanis eredetileg 2016. január elsejéig be kellett volna fejezni a beruházást, mivel az idei munkálatokat már nem számolta el az unió. Idén a nagyenyedi önkormányzat 800 ezer eurót költött rá pluszban.
Szőcs Ildikó, a kollégium igazgatója elmondta: a regionális fejlesztési iroda egy hete fejezte be az uniós pályázat ellenőrzését. Az iskolaigazgató szerint nemcsak kívülről, hanem belül is teljesen megújult a középiskola. A kollégiumban (bentlakásban) immár minden szoba saját fürdőszobával rendelkezik. Erdély szinte minden vidékéről járnak ide gyerekek. A beruházással az érdeklődés is megnőtt az intézmény iránt. Idén túljelentkezés volt a kollégiumban, 8,05 volt a legkisebb bejutó jegy. A modern felszerelés része a projektnek: három számítógépes labor és vadonatúj kémialabor áll az iskola diákjainak rendelkezésére, ugyanakkor minden osztályterem a legkorszerűbb berendezésekkel van ellátva. A bútorzatot is kicserélték, ezt a Bethlen Gábor Alap támogatta.
Az Erdélyben egyedül álló kabinetrendszer
A tantermek felszereltségéről saját szemünkkel is meggyőződhettünk. Meglepetten tapasztaltuk, hogy minden osztályteremhez tévé, laptop és vetítő, sőt még nyomtató is dukál. Kató Béla szerint minderre a hátrányosabb helyzetű régióból származó diákok felzárkóztatása miatt van szükség. Látva az értékes berendezési tárgyakat, a korszerű oktatási eszközöket, nem tudtuk elhessegetni a kísértő gondolatot, miként lehet majd megakadályozni a rongálást. Kérdésünkre Szőcs Ildikó elmondta: a megoldás abban rejlik, hogy a Bethlen Gábor Kollégiumban – Erdélyben egyedülálló módon – kabinetrendszerben működik az iskola. Azaz a gyerekek óráról órára más terembe vándorolnak, akárcsak az Amerikai Egyesült Államokban. Mint részletezte: eleinte a szülők furcsállották, hogy a gyerekeiknek magukkal kell cipelniük a teljes iskolai felszerelésüket, a gyerekek azonban hamar hozzászoktak. Ráadásul így a szünetekben az iskola diákjai többet beszélgetnek egymással a folyósokon, jobban megismerik egymást – mutatott rá a kabinetrendszer előnyeire az iskolaigazgató.
Kató Béla bejelentette: szeptember 17-én nagy hálaadó rendezvényt tartanak Nagyenyeden, a Kárpát-medencei református iskolák találkozójának is a Bethlen-kollégium ad otthont. A rendezvényre Magyarország és Románia kormányát is meghívják.
Iskolatörténet
A nagy hírű református kollégiumot maga Bethlen Gábor fejedelem alapította 1622-ben Gyulafehérváron, majd I. Apafi Mihály erdélyi fejedelem helyezte át Nagyenyedre 1662-ben. Az iskola leghíresebb diákja Kőrösi Csoma Sándor nyelvtudós, a tibetológia megalapítója. A huszadik században, a két világháború közti időszakban olyan híres személyek tanítottak itt, mint a költő, műfordító Áprily Lajos.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!