Gheorghe Nistor történelemszakos és Péterfy Erika fizika-kémia szakos tanár személyében új vezetőket nevezett ki a Maros megyei tanfelügyelőség a marosvásárhelyi Liviu Rebreanu általános iskola élére.
2013. július 03., 17:262013. július 03., 17:26
A tanintézet két tanára az évadzáró incidens után lemondott Adina Maria Chirilă és leváltott helyettese, Demeter-Erdei Zoltán helyére került.
Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes lapunknak elmondta, hogy a vezetőcserétől a béke, csend és kiegyensúlyozott légkör visszaállását várja. Felvetésünkre, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) a magyar feliratok hiánya miatt immár másodjára is megbüntette az iskolát, ahol ráadásul etnikai botrány robbant ki az évzárón néhány magyar és román szülő között, Illés Ildikó elmondta: „amennyiben a két új vezető nem tesz semmit a kétnyelvűség érvényesítése érdekében, a tanfelügyelőség addig cseréli az igazgatókat, amíg megtanulják betartani a törvényt”.
A főtanfelügyelő-helyettes reményei szerint mégsem lesz szükség a gyakori cserére, hisz, mint vélekedett, Gheorghe Nistor egy tapasztalt vezető, aki korábban tanfelügyelői tisztséget is betöltött. A Krónika Péterfy Erika véleményére is kíváncsi lett volna, de az új aligazgatónő – a kezdet nehézségeire hivatkozva – tudtunkra adta, hogy bármilyen ügyben csak egy hónap múlva tud nyilatkozni.
A másfél évtizeden keresztül aligazgatói tisztséget betöltő Demeter-Erdei Zoltán menesztése egyes kollégák nemtetszését váltotta ki. Kerekes Szilárd történelemtanár nyílt levelében vette védelmében az iskola testneveléstanárát és szögezte Illés Ildikónak a kérdést: kinek jelenthet győzelmet az aligazgató leváltása? „A retorikai kérdésre a válasz: Illés Ildikónak, aki már két éve szeretné jelöltjét aligazgatói irodában látni. Most sikerült. Mi bajom Péterfy Erikával? Az égvilágon semmi, konfliktusom nem volt vele. Természetesen eddig. Demeter-Erdei Zoltán leváltásával viszont lehetett volna várni a versenyvizsga megtartásáig. Nyugdíjhoz közel jár, úgysem szállt volna versenybe, ennyit megérdemelt volna, már csak azért is, mert többször vitt diákokat a március 15-i postaréti ünnepségre (és nem máshova, például az EMI által szervezett rendezvényre), gyarapítva az évről évre töpörödő lelkes közönséget” – írja Kerekes Szilárd.
Az ifjabb kolléga azt is megjegyzi, hogy amikor volt rá lehetőség és megfelelő hátszél, Demeter-Erdei Zoltán kihasználta az alkalmat, és cselekedett: a kétnyelvű táblákat saját kezűleg függesztette ki. Az ügyben több nyárádmenti iskolaigazgató is megszólalt. Állásfoglalásukban ők Illés Ildikót veszik védelmükben, akinek leváltását a Liviu Rebreanu iskola magyar szüleinek egy csoportja javasolta.
Mint ismertes, az iskola tanévzáró ünnepségén a véleményüket óriásplakáton megjelenítő magyar szülőket több román apuka is rágalmazta, a plakátot széttépte. A szülők a törvények és a kétnyelvűség betartására próbálták sokadik alkalommal figyelmeztetni a magyar gyerekeket ért diszkriminációért kétszer is megbírságolt iskolavezetést.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!