
Fotó: Gábos Albin
Új intézkedésekkel, szabályokkal szembesülnek azok, akiknek a szükségállapot ellenére ki kell mozdulniuk a házból. Nemcsak a bankok, közintézmények, hanem az üzletek látogathatóságát is korlátozzák, de élelmiszerhiánytól nem kell tartani.
2020. március 17., 18:122020. március 17., 18:12
2020. március 17., 18:462020. március 17., 18:46
Számtalan módon befolyásolja mindennapi életünket az egyre inkább terjedő koronavírus-járvány, melynek nyomán hétfőtől Romániában szükségállapotot rendeltek el, de számos más európai ország is szigorú óvintézkedéseket hozott. A hétvégi bevásárlási láz után úgy tűnik, a lakosság nagy része kezdi megérteni a #maradjotthon felhívás fontosságát, kedden például csak páran lézengtek Kolozsvár belvárosában, és a máskor egymást érő gépkocsik száma is megcsappant. Bár az utcán sétálók zöme az új helyzetben megpróbált természetesen viselkedni,
Igaz, olyanok is akadtak, akik nem tudtak nemet mondani a napsütésre, és kiültek a Karolina tér zömében üres teraszaira ebédelni.
Kolozsvár Főtere és a teraszok is kihaltak lettek
Fotó: Rostás Szabolcs
Azoknak, akik halaszthatatlan dolguk miatt mégis kimerészkedtek a házból, új szabályokkal kellett szembesülniük:
A polcokon nem láttunk hiányt, és a hírekkel ellentétben 1000 mg-os C-vitamint is tudtunk vásárolni. A natúr készítményeket árusító boltokban már sorbna kellett állni, az ajtón tábla figyelmeztetett: egyszerre csak 8 személy tartózkodhat bent. Hasonló eljárást alkalmaz a legtöbb szupermarket is. A Mega Image Híd (Regele Ferdinand) utcai boltjában
És főként ne vásároljanak túl sokat, mindenből jut mindenkinek, üzenik a pánikolóknak. Nem véletlenül, hiszen bár a hatóságok, nagy áruházláncok képviselői nem győzik biztosítani a lakosságot, hogy nem kell élelmiszerhiánytól, racionalizálástól tartani, a hétvégén a kolozsváriak is megrohamozták a bevásárlóközpontokat. Számos nagyobb üzlet előtt kígyózó sorok alakultak ki.
Rengeteg polc maradt üresen a bevásárlási láz miatt
Fotó: Beliczay László
Terepszemlénk általános következtetése, hogy az alapélelmiszerek – liszt, cukor, olaj, konzerv száraztészta – fogytak leginkább, de rengetegen raktároztak el nagy mennyiségben vécépapírt, orvosi szeszt, fertőtlenítőszert is.
A szükségállapot kihirdetése a kincses várostól 50 kilométerre fekvő Bánffyhunyad közösségét is „spájzolásra” ösztönözte. Sokan már a kora reggeli órákban ott sorakoztak a bevásárlóközpontok előtt, ahova egyszerre csak 15 személy mehetett be – a folyamatot biztonsági őr felügyelte. A polcokat nyitva tartás közben is folyamatosan töltötték újra, ennek ellenére élesztőt, lisztet már nem lehetett kapni.
Ugyanez volt tapasztalható a patikában is, ahol több fontos gyógyszer is hiányzott, vagy épp az utolsó dobozt vihette haza valaki. Itt még szigorúbb volt a beléptetés: egyszerre egy ember mehetett be. Hasonló óvintézkedéseket láttunk a bankoknál is, és bár a bankautomata előtt még tartották az egy-kétméteres távolságot az emberek, a pénzintézet bejáratánál egy gyufaszálnyi hely sem volt közöttük.
A bankok előtt várakozóknak is meg kell tartaniuk a tisztes távolságot
Fotó: Gábos Albin
A koronavírus-fertőzés által leginkább veszélyeztetett személyek az idősek és a krónikus betegségben szenvedők, így a hatóságok számos intézkedéssel próbálják védeni őket.
a későbbi időszakokra érvényes beutalók kibocsátását pedig felfüggesztette az Országos Nyugdíjpénztár. Mindezt Facebook-bejegyzésben jelentette be Violeta Alexandru munkaügyi miniszter. Ugyanakkor arról biztosított mindenkit, hogy megtérítik a kimaradt napok ellenértékét.
hétfőtől péntekig 15 és 20 óra között bárhonnan lehet segítséget kérni. Magyarul, szakszerű tájékoztatással, nagyon indokolt esetekben akár személyes jelenléttel is a bajban lévők mellé állnak. Az első napon 21-en tárcsázták a 0265-555555-ös telefonszámot. A betelefonálók átlagéletkora 75 év volt, közülük volt, aki csak beszélgetni akart, de volt, aki bevásárláshoz, gyógyszerek kiváltásához kért segítséget.
Magyarországon is megszokott látvány lett a kígyózó sor
Fotó: MTI/Balázs Attila
az ebben részt vevő unitárius lelkészek elérhetőségét az egyház honlapján és Facebook-oldalán is közzétették. Mint írják, felekezeti hovatartozástól függetlenül naponta 9 és 21 óra között bárki hívhatja őket lelkigondozói beszélgetés végett. Az idősek segítésére siet a kolozsvári Beard Brothers klub is, a szakállas férfiak felajánlották, hogy naponta 10–19 óra között bevásárolnak a 60 év fölöttieknek, ők a 0744-969-748-as számon hívhatók.
Miközben a nehéz napokban sokan emberségről tesznek tanúbizonyságot, olyanok is akadnak, akik megpróbálnak nyerészkedni a válságon.
A kezdeményezést sokan bírálták a közösségi hálón, úgy vélve, a cég visszaél azzal, hogy nem lehet védőmaszkhoz jutni.
Az európai határok bezárásával párhuzamosan a Román Vasúttársaság (CFR) is közölte, hogy március 17-étől törölte több, Bulgáriába, a Moldovai Köztársaságba, illetve Magyarországra tartó nemzetközi járatát.

A román vasúttársaság (CFR) ideiglenesen felfüggesztette kedden a személyszállítást Románia és Magyarország között, miután a magyar kormány úgy döntött, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt lezárja a határokat a nem magyar állampolgárok előtt.
De az országos gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó hivatal is bejelentette, hogy március 17-étől 30 napra országszerte szünetelteti az elméleti és gyakorlati vizsgát, és szükség esetén meghosszabbítja az intézkedés hatályát.

Az Országos Gépjármű-bejegyzési és Jogosítvány-kibocsátó Hivatal (DRPCIV) közölte: március 17-étől kezdődően 30 napos időszakra országszerte szüneteltetik a vizsgáztatás elméleti és gyakorlati részét is.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!