Hirdetés

Újfajta mindennapokat szült a koronavírus-járvány, meg kell tanulnunk ismét sorban állni  

•  Fotó: Gábos Albin

Fotó: Gábos Albin

Új intézkedésekkel, szabályokkal szembesülnek azok, akiknek a szükségállapot ellenére ki kell mozdulniuk a házból. Nemcsak a bankok, közintézmények, hanem az üzletek látogathatóságát is korlátozzák, de élelmiszerhiánytól nem kell tartani.

 

Pap Melinda

Bede Laura

Bálint Eszter

2020. március 17., 18:122020. március 17., 18:12

2020. március 17., 18:462020. március 17., 18:46

Számtalan módon befolyásolja mindennapi életünket az egyre inkább terjedő koronavírus-járvány, melynek nyomán hétfőtől Romániában szükségállapotot rendeltek el, de számos más európai ország is szigorú óvintézkedéseket hozott. A hétvégi bevásárlási láz után úgy tűnik, a lakosság nagy része kezdi megérteni a #maradjotthon felhívás fontosságát, kedden például csak páran lézengtek Kolozsvár belvárosában, és a máskor egymást érő gépkocsik száma is megcsappant. Bár az utcán sétálók zöme az új helyzetben megpróbált természetesen viselkedni,

a tavaszi meleg ellenére egy-két beöltözött emberre is felfigyeltünk, aki kapucnival, kesztyűvel, maszkkal felszerelve, mindenkitől távolságot tartva sietett dolgára.

Hirdetés

Igaz, olyanok is akadtak, akik nem tudtak nemet mondani a napsütésre, és kiültek a Karolina tér zömében üres teraszaira ebédelni.

Kolozsvár Főtere és a teraszok is kihaltak lettek •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Kolozsvár Főtere és a teraszok is kihaltak lettek

Fotó: Rostás Szabolcs

Kint tágasabb? 

Azoknak, akik halaszthatatlan dolguk miatt mégis kimerészkedtek a házból, új szabályokkal kellett szembesülniük:

a gyógyszertárban maszkkal, kesztyűvel felszerelt patikusok várták őket, és tábla figyelmeztetett: ajánlatos bankkártyával fizetni.

A polcokon nem láttunk hiányt, és a hírekkel ellentétben 1000 mg-os C-vitamint is tudtunk vásárolni. A natúr készítményeket árusító boltokban már sorbna kellett állni, az ajtón tábla figyelmeztetett: egyszerre csak 8 személy tartózkodhat bent. Hasonló eljárást alkalmaz a legtöbb szupermarket is. A Mega Image Híd (Regele Ferdinand) utcai boltjában

a bejáratnál kézfertőtlenítő várja a vásárlókat, és a hangosbemondón váltják egymást a járvánnyal kapcsolatos óvintézkedések: folyamatosan fertőtlenítenek, nyugtatgatják a vásárlókat, de azért tartsák egymás között az egyméteres távolságot.

És főként ne vásároljanak túl sokat, mindenből jut mindenkinek, üzenik a pánikolóknak. Nem véletlenül, hiszen bár a hatóságok, nagy áruházláncok képviselői nem győzik biztosítani a lakosságot, hogy nem kell élelmiszerhiánytól, racionalizálástól tartani, a hétvégén a kolozsváriak is megrohamozták a bevásárlóközpontokat. Számos nagyobb üzlet előtt kígyózó sorok alakultak ki.

Rengeteg polc maradt üresen a bevásárlási láz miatt •  Fotó: Beliczay László Galéria

Rengeteg polc maradt üresen a bevásárlási láz miatt

Fotó: Beliczay László

Terepszemlénk általános következtetése, hogy az alapélelmiszerek – liszt, cukor, olaj, konzerv száraztészta – fogytak leginkább, de rengetegen raktároztak el nagy mennyiségben vécépapírt, orvosi szeszt, fertőtlenítőszert is.

Bánffyhunyad is bespájzolt

A szükségállapot kihirdetése a kincses várostól 50 kilométerre fekvő Bánffyhunyad közösségét is „spájzolásra” ösztönözte. Sokan már a kora reggeli órákban ott sorakoztak a bevásárlóközpontok előtt, ahova egyszerre csak 15 személy mehetett be – a folyamatot biztonsági őr felügyelte. A polcokat nyitva tartás közben is folyamatosan töltötték újra, ennek ellenére élesztőt, lisztet már nem lehetett kapni.

A sorban állás, a kívánt termék hiánya, az elárusítók túlterheltsége kissé feszült hangulathoz vezetett.

Ugyanez volt tapasztalható a patikában is, ahol több fontos gyógyszer is hiányzott, vagy épp az utolsó dobozt vihette haza valaki. Itt még szigorúbb volt a beléptetés: egyszerre egy ember mehetett be. Hasonló óvintézkedéseket láttunk a bankoknál is, és bár a bankautomata előtt még tartották az egy-kétméteres távolságot az emberek, a pénzintézet bejáratánál egy gyufaszálnyi hely sem volt közöttük.

A bankok előtt várakozóknak is meg kell tartaniuk a tisztes távolságot •  Fotó: Gábos Albin Galéria

A bankok előtt várakozóknak is meg kell tartaniuk a tisztes távolságot

Fotó: Gábos Albin

Vigyáznak az idősekre

A koronavírus-fertőzés által leginkább veszélyeztetett személyek az idősek és a krónikus betegségben szenvedők, így a hatóságok számos intézkedéssel próbálják védeni őket.

A járvány a nyugdíjasok gyógyfürdős, államilag támogatott kezelésébe is beleszólt: a mostani időszakban zajló gyógykezeléseknek három nappal hamarabb véget vetettek,

a későbbi időszakokra érvényes beutalók kibocsátását pedig felfüggesztette az Országos Nyugdíjpénztár. Mindezt Facebook-bejegyzésben jelentette be Violeta Alexandru munkaügyi miniszter. Ugyanakkor arról biztosított mindenkit, hogy megtérítik a kimaradt napok ellenértékét.

Az idősekre a civil szféra is próbál fokozottan odafigyelni, a marosvásárhelyi székhelyű Telefonos Szeretetszolgálat például kibővítette programját,

hétfőtől péntekig 15 és 20 óra között bárhonnan lehet segítséget kérni. Magyarul, szakszerű tájékoztatással, nagyon indokolt esetekben akár személyes jelenléttel is a bajban lévők mellé állnak. Az első napon 21-en tárcsázták a 0265-555555-ös telefonszámot. A betelefonálók átlagéletkora 75 év volt, közülük volt, aki csak beszélgetni akart, de volt, aki bevásárláshoz, gyógyszerek kiváltásához kért segítséget.

Magyarországon is megszokott látvány lett a kígyózó sor •  Fotó: MTI/Balázs Attila Galéria

Magyarországon is megszokott látvány lett a kígyózó sor

Fotó: MTI/Balázs Attila

A járvány időszakára a Magyar Unitárius Egyház is létrehozott egy telefonos segélyszolgálatot,

az ebben részt vevő unitárius lelkészek elérhetőségét az egyház honlapján és Facebook-oldalán is közzétették. Mint írják, felekezeti hovatartozástól függetlenül naponta 9 és 21 óra között bárki hívhatja őket lelkigondozói beszélgetés végett. Az idősek segítésére siet a kolozsvári Beard Brothers klub is, a szakállas férfiak felajánlották, hogy naponta 10–19 óra között bevásárolnak a 60 év fölöttieknek, ők a 0744-969-748-as számon hívhatók.

Miközben a nehéz napokban sokan emberségről tesznek tanúbizonyságot, olyanok is akadnak, akik megpróbálnak nyerészkedni a válságon.

A Jolidon fehérneműgyártó például vitatható marketingfogáshoz folyamodott: pamutból készült arcmaszkot kínál minden 100 lej feletti értékben vásárlónak.

A kezdeményezést sokan bírálták a közösségi hálón, úgy vélve, a cég visszaél azzal, hogy nem lehet védőmaszkhoz jutni.

Felfüggesztik a sofőrvizsgát

Az európai határok bezárásával párhuzamosan a Román Vasúttársaság (CFR) is közölte, hogy március 17-étől törölte több, Bulgáriába, a Moldovai Köztársaságba, illetve Magyarországra tartó nemzetközi járatát.

Nagyvárad, illetve Nagyszalonta és Püspökladány között például már nem közlekednek külön szerelvények.

korábban írtuk

Felfüggesztették a vasúti személyszállítást Magyarország és Románia között
Felfüggesztették a vasúti személyszállítást Magyarország és Románia között

A román vasúttársaság (CFR) ideiglenesen felfüggesztette kedden a személyszállítást Románia és Magyarország között, miután a magyar kormány úgy döntött, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt lezárja a határokat a nem magyar állampolgárok előtt.

De az országos gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó hivatal is bejelentette, hogy március 17-étől 30 napra országszerte szünetelteti az elméleti és gyakorlati vizsgát, és szükség esetén meghosszabbítja az intézkedés hatályát.

korábban írtuk

Felfüggesztették az autóvezetői vizsgákat a járvány miatt
Felfüggesztették az autóvezetői vizsgákat a járvány miatt

Az Országos Gépjármű-bejegyzési és Jogosítvány-kibocsátó Hivatal (DRPCIV) közölte: március 17-étől kezdődően 30 napos időszakra országszerte szüneteltetik a vizsgáztatás elméleti és gyakorlati részét is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Új szabály jöhet, ami sok sofőr pénztárcáját megkímélheti

Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.

Új szabály jöhet, ami sok sofőr pénztárcáját megkímélheti
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által

Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

2026. június 25., csütörtök

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz

Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt

Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt
2026. június 25., csütörtök

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait

Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra
2026. június 24., szerda

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert

Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert
2026. június 24., szerda

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!

Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!
Hirdetés
Hirdetés