
Jakab Péter átszabná a határon túli magyaroknak szavazati jogot biztosító jogszabályt
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Még nincs egyezség a magyarországi ellenzék pártjai között arról, hogy esetleges hatalomra jutásuk esetén megvonják-e vagy csak súlytalanná teszik a külhoni magyarok szavazati jogát. Jakab Péter Jobbik-elnök „reformterve” ellehetetlenítené a pártlistákra való szavazást.
2022. január 04., 14:472022. január 04., 14:47
Megreformálná a Jobbik a szavazati jogot, Jakab Péter pártelnök szerint ugyanis a határon túliaknak nem az az érdekük, hogy pártlistákra adják le a voksaikat. Az ellenzéki politikus az Inforádiónak adott interjújában a külhoni magyar állampolgárok magyarországi pártokra leadott szavazataival kapcsolatban előbb azt mondta, hogy szerzett jogot elvenni nem lehet, de aztán erőteljesen árnyalta a véleményét. „Ez egy olyan kérdés, ahol még vannak viták, éppen ezért itt még egységes összellenzéki álláspontot nem tudok mondani” – fogalmazott a pártelnök. Hozzátette:
„Tehát, mondjuk, egy székely a saját közösségéből küldjön egy szószólót a magyar parlamentbe, aki aztán véleményezheti a törvényjavaslatokat, elmondhatja, hogy egy adott törvény milyen hatást gyakorolhat a határon túl élő nemzettestvéreink életére” – ismertette „reformtervét” a Jobbik elnöke.
A műsorvezető emlékeztette a politikust arra: a szószóló nem szavaz. Jakab erre azt válaszolta, ez még egy vita kérdése. „Lehet, hogy szavazhat vagy nem szavazhat, de az fontos, hogy a saját közösségét képviselje az adott politikus, és ne a Fideszt vagy akár ne is a Jobbikot.
– vázolta ötleteit az ellenzéki pártelnök.
Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője megkeresésünkre elmondta, nem tartják időszerűnek a szavazati jog megreformálását. „Az országos listára leadott szavazatok lehetővé teszik azt, hogy az erdélyi magyarok súlyt adjanak a véleményüknek” – fogalmazott a politikus. Borbély Zsolt Attila, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács országos alelnöke, politológus azt mondta,
„A Jobbik 2016-ban azzal, a már akkor is hiteltelen ígérettel fordult szembe több kérdésben is a primér nemzeti érdekkel (kvótaügyi népszavazás, alkotmánymódosítás, CEU-ügy stb.), hogy a baloldalról áthoznak szavazókat a jobboldalra. Ehhez képest az történt, hogy
Aki túlzásnak gondolja e megfogalmazást, gondoljon bele, hogy ugyanazok riogattak az erdélyi magyarok tömeges áttelepedésével 2004-ben, akik most szélesre tárnák az ország kapuit a beilleszkedni, dolgozni nem akaró, idomulást a befogadóktól váró, az európai értékrenddel összeegyeztethetetlen világnézetet képviselő muszlim betolakodók előtt” – mondta Borbély Zsolt Attila.
Zsigmond Barna Pál, a Fidesz marosvásárhelyi származású parlamenti képviselője Facebook-bejegyzésben reagált a szélsőjobboldali irányt baloldalira váltó Jakab Péter nyilatkozatára.
Azzal, hogy a baloldali főjelölt a külhoni magyarokkal riogat, azzal, hogy a nemzeti alapon létrejött, de mára internacionalistává lett párt bohócként viselkedő elnöke a külhoniak választójogát szüntetné meg, egyértelművé vált, hogy a baloldallal még a legalapvetőbb sorskérdésekben sem alakítható ki nemzeti minimum, a hatalomért és a pénzért mindenre képesek” – fogalmazott Magyarország volt csíkszeredai főkonzulja.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
szóljon hozzá!