Hirdetés

Parajdi sóbánya: cáfolja a Salrom a gazdasági miniszter vádjait

Parajd

Iránymutató. Cáfolja a Salrom a parajdi sóbánya ügyében elhangzott vádakat

Fotó: Székelyhon

Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) képviselői hétfőn elutasították Irineu Darău gazdasági miniszter legújabb vádjait, és azt állítják, hogy ők az egyetlen állami intézmény, amely konkrét intézkedéseket hozott a térségben.

Krónika

2026. április 21., 21:142026. április 21., 21:14

A reakció azt követően látott napvilágot, hogy – amint arról beszámoltunk – Adrian Giurgiu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője az Irineu Darău gazdasági miniszterrel közösen tartott pénteki sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a Salrom két olyan személyt küldött a képviselőház környezetvédelmi bizottságában a parajdi bányakatasztrófa ügyében tartott meghallgatására, akik a hódokra hárították a felelősséget. Az USR-es tárcavezető úgy vélekedett, hogy a Salrom „a következmények vállalásának hiányára szolgáló példa”, és úgy fogalmazott: a vezetőségből valakinek felelnie kell azért, ami Parajdon történt tavaly, amikor is a Korond-patak által okozott áradások elpusztították a térség és az ország kiemelkedő turisztikai és gyógykezelési célpontját, a sóbányát.

korábban írtuk

Sóhivatal a javából: a hódokra is ráfogták a parajdi bányakatasztrófát
Sóhivatal a javából: a hódokra is ráfogták a parajdi bányakatasztrófát

Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbányánál történt katasztrófa ügyében két olyan személyt küldött a képviselőház környezetvédelmi bizottságának korábbi meghallgatására, akik a hódokra hárították a felelősséget.

Hirdetés

A Salrom vezetői válaszukban maguk is vádakat fogalmaznak meg, és úgy gondolják, hogy az új támadások összefüggésben állhatnak a grafit kitermelésére és feldolgozására irányuló, több mint 600 millió eurós beruházásokkal,

amelyek becslések szerint több mint 2 milliárd eurós bevételt fognak generálni. Ezen felül a vállalat azt állítja, hogy a parajdi helyzet a Román Vízügyi Hatóság és a Conversmin Rt. ismételt tétlenségének eredménye.

„Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) határozottan elutasítja a gazdasági miniszter közelmúltbeli nyilvános kijelentéseit, amelyek a vállalatot »felelősségvállalás elmulasztásának eseteként« ábrázolják, és szükségesnek tart egy sor, objektív és ellenőrizhető adatokon alapuló pontosítást” – közölte hétfőn a Salrom egy, a News.ro hírügynökséghez eljuttatott sajtóközleményben.

A vállalat képviselői több szempontra is kitérnek, és elutasítják az összes vádat.

1. A gazdasági teljesítmény a felelősségvállalást tükrözi, nem pedig a „felelősség elkerülését”

A vállalat képviselői szerint a Salromnak az elmúlt négy évben mutatott fejlődése „szilárd gazdasági modellt és a közpénzek felelősségteljes kezelését bizonyítja”.

A vállalat közleménye szerint:

  • 2021-ben a vállalat forgalma körülbelül 360 millió lej volt, nettó nyeresége pedig mintegy 60 millió lej.
  • 2022-ben a bevételek közel 500 millió lejre nőttek, a nyereség pedig meghaladta a 140 millió lejt.
  • 2023-ban a nyereség magas szinten maradt, körülbelül 150 millió lej körül.
  • 2024-ben a Salrom továbbra is jól teljesített, több mint 450 millió lejes forgalommal és több mint 130 millió lej nyereséggel.

Állításuk szerint ugyanebben az időszakban a Salrom mintegy 400 millió lej értékű beruházást eszközölt.

„Ezek az eredmények nem konjunkturálisak, hanem a pénzügyi fegyelmet és az értékteremtésre irányuló állandó vezetői képességet tükrözik. A realizált nyereség mintegy 90 százalékát folyamatosan osztották szét a román állam (51%) és a Fondul Proprietatea befektetési alap (49%) között osztalék formájában, megerősítve a Salrom szerepét a költségvetés nettó befizetőjeként” – áll a hivatkozott sajtóközleményben.

2. A parajdi természeti katasztrófa okai: a helyes és teljes körű elemzés szükségessége és az alaptalan politikai vádak között

„A Salrom kategorikusan elutasítja azt az állítást, hogy leegyszerűsített magyarázatokat adott volna. A parajdi sóbányában kialakult helyzet a Román Nemzeti Vízügyi Hatóság (ANAR) és a Conversmin Rt. (a gazdasági minisztérium felügyelete alá tartozó társaság) ismételt tétlenségének eredménye. Ebben az összefüggésben fontos megemlíteni, hogy a vízfolyásokat befolyásoló természeti tényezőket, beleértve az állatvilág beavatkozásait (például a hódkolóniákat), 2013-tól napjainkig ismételten jelezték a vízgazdálkodásért felelős hatóságok hivatalos dokumentumaiban, valamint a médiában” – állítják a vállalat vezetői.

Szerintük a vízügyi infrastruktúrába történő beruházások és karbantartási munkák hiánya hozzájárult és továbbra is hozzájárul a sebezhetőségekhez.

3. A parajdi sóbányában végzett munkálatok és a valós helyzet

A Salrom azt is közli, hogy az egyetlen szervezet, amely konkrét beruházásokat hajtott végre és folytat a lelőhely biztonságossá tétele, valamint a parajdi sóbánya működésének újraindítása érdekében.

„Nincs más intézmény, amely ténylegesen, közvetlenül beavatkozott volna ezekbe a munkálatokba. A más intézmények felelősségi körébe tartozó, feltétlenül szükséges munkálatokat sem a múltban, sem a jelenben nem hajtották végre, ami ismét veszélybe sodorja a vállalat beruházásait.

Idézet
Egyébként a volt környezetvédelmi miniszter is elismerte, hogy ezeket a beruházásokat, amelyeket az ANAR-nak kellett volna végrehajtania, nem hajtották végre, mert – az ő szavai szerint – az egyetlen kedvezményezett a Salrom lett volna, nem pedig a helyi közösség”

– állítja a sótársaság.

4. Felelős vállalatirányítás és a jogi keret „betartása”

„Ami a »jogi eszközökre« és a vállalatvezetés felelősségére vonatkozó utalásokat illeti, a Salrom hangsúlyozza, hogy minden értékelést az alkalmazandó jogi keret szigorú betartása mellett kell elvégezni. Ebben az értelemben megjegyezzük, hogy az elmúlt 6 hónapban egymást követő változások történtek a Salrom igazgatótanácsának összetételében, beleértve olyan eseteket is, amikor olyan tagokat neveztek ki, akik nem feleltek meg a hatályos jogszabályokban előírt minimális feltételeknek” – állítják a vállalat képviselői.

Felvetik a kérdést:

Idézet
„Lehet, hogy a kormányzati döntéshozók új támadásai a román állam kevés nyereséges vállalatai egyikével szemben összefüggésben állnak-e a grafit kitermelésére és feldolgozására irányuló, több mint 600 millió eurós beruházásokkal, amelyek becslések szerint több mint 2 milliárd euró bevételt fognak generálni?”

„Valószínűleg az sem véletlen, hogy a Salrom is szerepel az eladásra kínált vállalatok listáján. Egyébként a Salrom több mint 1300 alkalmazottja arra számít, hogy a román állam növeli részesedését, hogy megvédje érdekeit egy stratégiai jelentőségű vállalatban” – áll a sajtóközleményben.

korábban írtuk

Parajd: újra meghosszabbították a lassan egy éve tartó vészhelyzetet
Parajd: újra meghosszabbították a lassan egy éve tartó vészhelyzetet

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Amint arról beszámoltunk, bő egy hete újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság. Mint ismeretes, a parajdi vészhelyzeti bizottság először tavaly május 8-án hirdetett vészhelyzetet a Hargita megyei településen, amikor a heves esőzések nyomán megduzzadt Korond-patak vize betört a sóbányába. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bányát. Azóta a vészhelyzetet havonta meghosszabbították. Azóta a vészhelyzetet havonta meghosszabbították.

A parajdi sóbánya a Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt, amelyet évente százezrek kerestek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függött.

korábban írtuk

Összeomlott a turizmus, Parajd a túlélésért küzd a sóbánya nélkül
Összeomlott a turizmus, Parajd a túlélésért küzd a sóbánya nélkül

A parajdi turizmus évtizedeken át szinte egyet jelentett a sóbányával. A bányakatasztrófa sújtotta székelyföldi település idegenforgalmának helyzetét Moldován László, a Sóvidék–Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke ismertette a Krónikával.

korábban írtuk

„Vagy a régi bánya indul újra, vagy újat nyitunk”. Parajd polgármestere a katasztrófa sújtotta település jövőjéről
„Vagy a régi bánya indul újra, vagy újat nyitunk”. Parajd polgármestere a katasztrófa sújtotta település jövőjéről

Új árvízvédelmi rendszert építtet a román kormány 332 millió lejes beruházással a Korond-patakon, amely alapvetően befolyásolhatja Parajd jövőjét. Nyágrus Lászlót, Parajd polgármesterét kérdeztük a beruházás részleteiről és az új bánya lehetőségéről.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriella párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
Hirdetés