Hirdetés

Nem oszlik a homály a napelemprogram körül: elutasította a Környezetvédelmi Alap az ügyfeleknek és cégeknek kedvező kéréseket

Messze még a kivitelezés. A héten már nem indul újra a csalásgyanúba keveredett Zöld ház program •  Fotó: Pixabay.com

Messze még a kivitelezés. A héten már nem indul újra a csalásgyanúba keveredett Zöld ház program

Fotó: Pixabay.com

Kudarcba fulladt a napelemes cégek és a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőinek tárgyalása, amelynek az lett volna a célja, hogy átláthatóbb keretek között folytatódjon a Zöld ház program, valamint kizárják a csalókat és a csalás lehetőségét. A cégek bűnvádi feljelentést tehetnek.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. szeptember 19., 08:072019. szeptember 19., 08:07

2019. szeptember 19., 13:132019. szeptember 19., 13:13

Egyelőre csak az biztos, hogy a héten már semmi szín alatt nem indul újra a napelemprogram – legalábbis ez a következtetés vonható le a napelemes cégek és a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőinek keddi tárgyalásáról kiszivárgott értesülésekből. A programban részt vevő cégek képviselői egy sor követeléssel érkeztek a bukaresti hivatalba, de nem jártak sikerrel.

Marad a csalásgyanú

Apró előrelépésről számolhattak csak be: ugyan azt kérték az AFM-től, hogy az iratcsomók regisztrálásának újraindítását tíz nappal a start előtt jelentse be a szakhatóság, végül az a döntés született, hogy öt nappal a kezdés előtt mindenkit értesítenek. Ehhez képest

Hirdetés

a napelemes cégek azt szerették volna elérni, hogy ha már csalás gyanúja miatt állította le az AFM az informatikai rendszert szeptember 10-én, alig hat és fél órával az indulás után, akkor tekintsék semmisnek mindazt, ami történt, és biztonságosabb körülmények között kezdődjön elölről a folyamat.

Így a már regisztrált 13 000 dosszié a rendszerben marad. A kiszivárgott információk szerint az AFM arra hivatkozva utasította el a kérést, hogy nincs bizonyíték csalásra. A vállalkozók pedig hiába kértek informatikai auditálást, ezt megtagadták, mondván, egy állami intézmény nem avatkozhat be a projekt IT-részébe. De az értesülések szerint azt tanácsolhatták, hogy a cégek vezetői forduljanak más intézményekhez.

korábban írtuk

Napelemek a gyanú árnyékában: lefagyott a Zöld ház program, nem tudni, mikor indul újra a rendszer
Napelemek a gyanú árnyékában: lefagyott a Zöld ház program, nem tudni, mikor indul újra a rendszer

Kérdőjeleket vet fel, hogy alig hat és fél órával a napelemprogram elindulását követően le is állt a Környezetvédelmi Alap (AFM) internetes felülete, ahová a finanszírozási pályázatokat tölthették fel a programban részt vevő cégek. Egyelőre nem lehet tudni, mikor indulhat újra az informatikai rendszer.

Szintén a csalás elkerülését célozta meg az a kérés is, hogy egy felhasználóval és jelszóval legtöbb két-három gépen lehessen regisztrálni a dossziékat, végül öt gépre adnak feltöltési jogot. A robotok használata elleni védelmet is megtagadták, és lehetetlen követelésnek nevezték azt is, hogy egy cég legtöbb 50 iratcsomót tölthessen fel egy nap.

Elvben ugyanakkor beleegyeztek a bukaresti illetékesek, hogy ki kell zárni azokat a cégeket, amelyek nem a versenyszabályok betartásával jártak el, de jelezték, előbb le kell zárniuk vizsgálatukat.

A napelemes cégek képviselői nem elégedettek a tárgyalásokkal és az AFM hozzáállásával, így azt fontolgatják, hogy beperelik a Környezetvédelmi Alapot.

Rossz kiírás, nem egyenlő esélyek

„Csorbultak az egyenlő esélyek a napelem­program pályázatainak feltöltése során, hiszen nem minden kivitelezőcég élt a lehetőséggel, hogy robotprogramokat használva gyorsítsa a folyamatot” – szögezte le megkeresésünkre András Lehel, a székelyudvarhelyi székhelyű Melinda Impex Instal Kft. vezérigazgatója, akit a keddi tárgyalások eredménye apropóján faggattunk. Mint részletezte, ő is aláírta az online tiltakozó petíciót, amit az egyik jóváhagyott napelemszerelő cég kezdeményezett, bár pontosan nem is tudták, mit fognak javasolni a Környezetvédelmi Alapnak, de az egyértelmű volt, hogy módosítani kellene, hiszen

nem korrekt, hogy egyes cégek robotprogramokat használtak.

András Lehel hangsúlyozta, az lenne korrekt, ha ezeket a vállalkozásokat kizárnák, a pályázataikat semmisnek nyilvánítanák, de valószínű ezt azért nem teszi meg a hatóság, mert nincs rá jogi hivatkozási alapja. „A szerződésben nem találtam ilyen jellegű tiltást, hogy a feltöltés során nem szabad robotprogramot használni. Ha ezt a kitételt belefoglalták volna, most erre hivatkozva meg lehetne ismételni az egész folyamatot, ám ennek hiányában nincs rá jogi lehetőség” – fejtette ki az igazgató. Hozzátette, a romániai hatóságokra vet rossz fényt, hogy ezt a lehetőséget nem látták előre, és nem szabályozták le a programkiírásban.

„Az egész programot nagy figyelemmel kísérik az országban, sőt nemzetközi téren is, hiszen európai uniós alapokat használnak, ezért inkább bürokratikusan járnak el, de nem akarnak hibázni” – fogalmazta meg András Lehel, aki szerint ezzel magyarázható az is, hogy a kiírást „nagy tapogatózás előzte meg”, s bár 12 hónappal ezelőtt bejelentették, mégis csak szeptemberben indították be.

 Az ügyfeleken csattanhat

Meglátása szerint a gyakorlatban derül ki, hogy az egyezségből mit tart be a hatóság, „még az sem biztos, hogy öt nappal előre közlik a következő pályázási ablak megnyitását”. András Lehel ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy minél inkább húzza a Környezetvédelmi Alap az időt az ellenőrzéssel, annál inkább fennáll annak a kockázata, hogy a pályázók dokumentumainak érvényessége közben lejár. A kiírás szerint ugyanis a feltöltés pillanatában a telekkönyv, az adóbizonylatok érvényesek kell hogy legyenek, s ezek közül van amelyiknek 30 napos az érvényessége, így aki időben készült, és már augusztus végén kiváltotta, jövő héten kezdheti újra az ügyintézését. A szakember egyúttal jelezte, azokat nem fenyegeti ez a veszély, akinek a pályázatát az első megnyitáskor sikerült feltölteni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt
Hirdetés
2026. június 27., szombat

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”

Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”
2026. június 27., szombat

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd

A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd
2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
Hirdetés