
Messze még a kivitelezés. A héten már nem indul újra a csalásgyanúba keveredett Zöld ház program
Fotó: Pixabay.com
Kudarcba fulladt a napelemes cégek és a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőinek tárgyalása, amelynek az lett volna a célja, hogy átláthatóbb keretek között folytatódjon a Zöld ház program, valamint kizárják a csalókat és a csalás lehetőségét. A cégek bűnvádi feljelentést tehetnek.
2019. szeptember 19., 08:072019. szeptember 19., 08:07
2019. szeptember 19., 13:132019. szeptember 19., 13:13
Egyelőre csak az biztos, hogy a héten már semmi szín alatt nem indul újra a napelemprogram – legalábbis ez a következtetés vonható le a napelemes cégek és a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőinek keddi tárgyalásáról kiszivárgott értesülésekből. A programban részt vevő cégek képviselői egy sor követeléssel érkeztek a bukaresti hivatalba, de nem jártak sikerrel.
Apró előrelépésről számolhattak csak be: ugyan azt kérték az AFM-től, hogy az iratcsomók regisztrálásának újraindítását tíz nappal a start előtt jelentse be a szakhatóság, végül az a döntés született, hogy öt nappal a kezdés előtt mindenkit értesítenek. Ehhez képest
Így a már regisztrált 13 000 dosszié a rendszerben marad. A kiszivárgott információk szerint az AFM arra hivatkozva utasította el a kérést, hogy nincs bizonyíték csalásra. A vállalkozók pedig hiába kértek informatikai auditálást, ezt megtagadták, mondván, egy állami intézmény nem avatkozhat be a projekt IT-részébe. De az értesülések szerint azt tanácsolhatták, hogy a cégek vezetői forduljanak más intézményekhez.

Kérdőjeleket vet fel, hogy alig hat és fél órával a napelemprogram elindulását követően le is állt a Környezetvédelmi Alap (AFM) internetes felülete, ahová a finanszírozási pályázatokat tölthették fel a programban részt vevő cégek. Egyelőre nem lehet tudni, mikor indulhat újra az informatikai rendszer.
Szintén a csalás elkerülését célozta meg az a kérés is, hogy egy felhasználóval és jelszóval legtöbb két-három gépen lehessen regisztrálni a dossziékat, végül öt gépre adnak feltöltési jogot. A robotok használata elleni védelmet is megtagadták, és lehetetlen követelésnek nevezték azt is, hogy egy cég legtöbb 50 iratcsomót tölthessen fel egy nap.
Elvben ugyanakkor beleegyeztek a bukaresti illetékesek, hogy ki kell zárni azokat a cégeket, amelyek nem a versenyszabályok betartásával jártak el, de jelezték, előbb le kell zárniuk vizsgálatukat.
„Csorbultak az egyenlő esélyek a napelemprogram pályázatainak feltöltése során, hiszen nem minden kivitelezőcég élt a lehetőséggel, hogy robotprogramokat használva gyorsítsa a folyamatot” – szögezte le megkeresésünkre András Lehel, a székelyudvarhelyi székhelyű Melinda Impex Instal Kft. vezérigazgatója, akit a keddi tárgyalások eredménye apropóján faggattunk. Mint részletezte, ő is aláírta az online tiltakozó petíciót, amit az egyik jóváhagyott napelemszerelő cég kezdeményezett, bár pontosan nem is tudták, mit fognak javasolni a Környezetvédelmi Alapnak, de az egyértelmű volt, hogy módosítani kellene, hiszen
András Lehel hangsúlyozta, az lenne korrekt, ha ezeket a vállalkozásokat kizárnák, a pályázataikat semmisnek nyilvánítanák, de valószínű ezt azért nem teszi meg a hatóság, mert nincs rá jogi hivatkozási alapja. „A szerződésben nem találtam ilyen jellegű tiltást, hogy a feltöltés során nem szabad robotprogramot használni. Ha ezt a kitételt belefoglalták volna, most erre hivatkozva meg lehetne ismételni az egész folyamatot, ám ennek hiányában nincs rá jogi lehetőség” – fejtette ki az igazgató. Hozzátette, a romániai hatóságokra vet rossz fényt, hogy ezt a lehetőséget nem látták előre, és nem szabályozták le a programkiírásban.
„Az egész programot nagy figyelemmel kísérik az országban, sőt nemzetközi téren is, hiszen európai uniós alapokat használnak, ezért inkább bürokratikusan járnak el, de nem akarnak hibázni” – fogalmazta meg András Lehel, aki szerint ezzel magyarázható az is, hogy a kiírást „nagy tapogatózás előzte meg”, s bár 12 hónappal ezelőtt bejelentették, mégis csak szeptemberben indították be.
Meglátása szerint a gyakorlatban derül ki, hogy az egyezségből mit tart be a hatóság, „még az sem biztos, hogy öt nappal előre közlik a következő pályázási ablak megnyitását”. András Lehel ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy minél inkább húzza a Környezetvédelmi Alap az időt az ellenőrzéssel, annál inkább fennáll annak a kockázata, hogy a pályázók dokumentumainak érvényessége közben lejár. A kiírás szerint ugyanis a feltöltés pillanatában a telekkönyv, az adóbizonylatok érvényesek kell hogy legyenek, s ezek közül van amelyiknek 30 napos az érvényessége, így aki időben készült, és már augusztus végén kiváltotta, jövő héten kezdheti újra az ügyintézését. A szakember egyúttal jelezte, azokat nem fenyegeti ez a veszély, akinek a pályázatát az első megnyitáskor sikerült feltölteni.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
szóljon hozzá!