Hirdetés

Másfél millió ima, bányavirágok Márton Áronnak – Kolozsváron látható a püspök személyes hagyatékából összeállított tárlat

Imacsokrok Márton Áronnak. A kolozsvári Szentegyház utcai kiállítótérben tekinthető meg a főként a püspök személyes hagyatékából származó tárgyakat felsorakoztató tárlat •  Fotó: Kiss Judit

Imacsokrok Márton Áronnak. A kolozsvári Szentegyház utcai kiállítótérben tekinthető meg a főként a püspök személyes hagyatékából származó tárgyakat felsorakoztató tárlat

Fotó: Kiss Judit

Márton Áron személyes hagyatékából származó imacsokrokat, a püspöknek küldött ajándéktárgyakat felsorakoztató kiállítás tekinthető meg Kolozsváron, a Szentegyház utcai kiállítótérben. A tárlat június 7-éig látogatható. Amint Bernád Rita kurátor, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár igazgatója fogalmaz, a több mint másfél millió imádságot egybefoglaló „csokrok” mély szeretetről tanúskodnak, messze túlmutatnak az ünnepi alkalomból lerótt „kötelező” tiszteleten.

Kiss Judit

2024. május 01., 09:582024. május 01., 09:58

Főként Márton Áron püspök személyes hagyatékából származó imacsokrokat, ajándéktárgyakat, üdvözlőlapokat, leveleket felsorakoztató kiállítás tekinthető meg Kolozsváron az Arsc Sacra Claudiopolitana egyházművészeti kiállítótérben. A tárlatot, amely a gyulafehérvári érsekségről érkezett a kincses városba, június 7-éig tekintheti meg a közönség a Szentegyház utcai kiállítótérben.

A huszadik században elterjedt rajzos „emlékes” füzetek kinézetéhez hasonlító, kézzel rajzolt, festett füzetek is érkeztek ajándékba a püspöknek •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A huszadik században elterjedt rajzos „emlékes” füzetek kinézetéhez hasonlító, kézzel rajzolt, festett füzetek is érkeztek ajándékba a püspöknek

Fotó: Kiss Judit

A kiállítás a püspöknek küldött olyan különleges tárgyakat is felsorakoztat, mint a Máramaros megyei Kapnikbányáról érkezett bányavirágok, azaz üvegszerű, virágformát mintázó kőzetek, a marosvásárhelyi görögkatolikus hívek által románul írt imacsokrok vászonborítású albuma,

Hirdetés

a lupényi hívek által 1949-ben küldött szénszállító csille-makett vagy a Temes megyei Óbesnyőről kapott bolgár népviseleti fejdísz.

Bernád Rita kurátor, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár igazgatója elmondta, Márton Áron püspökké szentelésének 80. évfordulóján, 2019. február 12-én nyílt meg az a kiállítás Csíksomlyón, amelyet az elmúlt négy év folyamán a főegyházmegye nyolc településén is bemutattak: Csíksomlyón, Gyergyószentmiklóson, Gyulafehérváron, Csíkkarcfalván, Csíkszentdomokoson, Székelyudvarhelyen, Búzásbesenyőben és Marosvásárhelyen, 9. állomásként pedig Kolozsvárra is eljutott.

A Hunyad megyei bányászvárosból, Lupényból szénszállító csille-makettet küldtek ajándékba a hívek a püspöknek 1949-ben •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A Hunyad megyei bányászvárosból, Lupényból szénszállító csille-makettet küldtek ajándékba a hívek a püspöknek 1949-ben

Fotó: Kiss Judit

„Olyan tárgyi, elsősorban levéltári emlékanyag kerül bemutatásra, amelynek nagyobb része Márton Áron személyi hagyatékából származik. Ezen hagyatékban levő több száz, a püspöknek küldött imacsokor mellett születésnapra, karácsonyra, húsvétra küldött üdvözletek, köszöntők gyűjteményében is feltűnnek Márton Áronnak címzett lelkicsokrok és köszöntőkbe foglalt felajánlások.

Emlékek az 1964-es évből. Gyergyóalfalvi, borzonti és szentegyházasfalvi hívek, valamint egy ötödikes kisfiú ajándékai Márton Áronnak •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Emlékek az 1964-es évből. Gyergyóalfalvi, borzonti és szentegyházasfalvi hívek, valamint egy ötödikes kisfiú ajándékai Márton Áronnak

Fotó: Kiss Judit

A kiállítás lehetőséget nyújtott elővenni és közzé tenni az eddig még feldolgozatlan, a történetkutatás látóköréből kimaradt emlékanyagot.

korábban írtuk

Nem csak erdélyieknek szól a Márton Áron gondolatait Ádám Gyula fotóival ötvöző háromnyelvű kötet
Nem csak erdélyieknek szól a Márton Áron gondolatait Ádám Gyula fotóival ötvöző háromnyelvű kötet

Gyönyörű kivitelezésű, képileg egész Erdélyt lefedő kötet született Transylvania Catholica címmel Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész képeinek és a 85 éve püspökké szentelt Márton Áron gondolatainak ötvözéséből.

Ezek az imacsokrok „látható jelei” a Márton Áront övező és kísérő szeretetnek, féltő ragaszkodásnak, mely négy évtizedes szolgálata alatt folyamatosan megnyilvánult” – mutatott rá Bernád Rita. Kifejtette, a plébánosok és egyházközségek, lelkiségi csoportok, szerzetesközösségek, papi és világi személyek a kor gyakorlata szerint imafelajánlásokból, jó cselekedetekből, erénygyakorlatokból álló színes rajzokkal és kézimunkával díszített lelki csokrokkal kedveskedtek főpásztoruknak.

A Temesvári Egyházmegyéhez tartozó Óbesnyőről küldte ezt a bolgár népviseleti fejdíszt a katolikus bolgár közösség 1965-ben a püspöknek •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A Temesvári Egyházmegyéhez tartozó Óbesnyőről küldte ezt a bolgár népviseleti fejdíszt a katolikus bolgár közösség 1965-ben a püspöknek

Fotó: Kiss Judit

A levéltárigazgató felelevenítette, Márton Áron 1939-ben, a püspökké szentelés alkalmából kapta az első imacsokrot. Az imacsokrok legnagyobb része 1949-ben, Márton Áron püspökké szentelésének 10. (és pappá szentelésének 25.) évfordulójára érkezett Gyulafehérvárra, van olyan, amelyik a letartóztatását követően érkezett, például a csíkszentmiklósi, borzsovai hívek néhány nappal a letartóztatás után keltezték lelkicsokrukat.

„A hatalmas mennyiségű, több mint másfél millió imádságot (Miatyánk, Üdvözlégy Mária, rózsafüzér, Hiszekegy, Szűz Szülője, Mária énekek, különböző litániák és kilencedek, keresztút végzés), szentségek vételét, szentgyónást, szentáldozást, szentmisén való részvételt, valamint ezernyi böjti napot és jó cselekedetet egybefoglaló »csokrok« messze túlmutatnak az ünnepi alkalomból lerótt »kötelező« tiszteleten.

A kiállítás a kolozsvári Ars Sacra Claudiopolitana egyházművészeti kiállítótérben tekinthető meg június 7-ig •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A kiállítás a kolozsvári Ars Sacra Claudiopolitana egyházművészeti kiállítótérben tekinthető meg június 7-ig

Fotó: Kiss Judit

Idézet
Az imák a háziőrizetre kényszerített, majd az idősödő főpásztor iránti mélységes szeretetről, aggodalomról, együttérzésről, segítőkészségről és a kereszthordozásában való részt vállalásról tanúskodnak folyamatosan”

– fogalmaz a tárlat kurátora.

Mint részletezi, az imacsokrok formai megoldásai, díszítése, kivitelezése több szempontból a huszadik században elterjedt rajzos „emlékes” füzetek kinézetéhez hasonlít, ugyanakkor ezeket a lelki témákhoz igazították és paphoz, püspökhöz méltó jelképeket használtak.

A csíksomlyói ferences szerzetesek küldték ezt az imacsokrot Márton Áronnak püspökké szentelése alkalmából, 1939. február 5-én •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A csíksomlyói ferences szerzetesek küldték ezt az imacsokrot Márton Áronnak püspökké szentelése alkalmából, 1939. február 5-én

Fotó: Kiss Judit

„Az 1950–70-es években, amikor nemigen volt lehetőség szentképhez jutni, még albumok sem nagyon voltak, ezt a hiányt kézügyességgel és szépérzékkel igyekeztek pótolni. A rajzokon gyakori virágok (rózsák, ibolyák, liliomok), fenyőágak, papi és püspöki jelvények és képtársítások, a Jópásztor szimbóluma, Jézus Szent Szívének megjelenítése mellett 1949-től gyakrabban feltűnik a töviskoszorú, a mindent átfonó tövises ág, a szenvedő Krisztus-portré és a kereszthordozás” – mutatott rá a kurátor.

Bányavirágok. A Máramaros megyei Kapnikbányáról küldték a hívek ezt az ajándékot Márton Áronnak 1968-ban •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Bányavirágok. A Máramaros megyei Kapnikbányáról küldték a hívek ezt az ajándékot Márton Áronnak 1968-ban

Fotó: Kiss Judit

A kiállításon Márton Áron püspöki jelvényei – mitra, pileolus, stóla – mellett néhány, az ünnepi évfordulókhoz kapcsolódó, ajándékba kapott emléktárgy is látható.

Marosvásárhelyi görögkatolikus hívek küldték ezt az albumba fűzött imacsokrot Márton Áronnak 1956-ban •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Marosvásárhelyi görögkatolikus hívek küldték ezt az albumba fűzött imacsokrot Márton Áronnak 1956-ban

Fotó: Kiss Judit

A családtagoktól kapott leveleket is felsorakoztat a tárlat: a számos levél között kifejező a püspök öccsének, Márton Ágostonnak a püspökszentelés évfordulójára 1972-ben írt levele:

Idézet
„Isten jóvoltából ismét szép ünnep előtt állunk püspök bátyánkkal együtt. testvérei és rokonai. Elközelgett a harminc ketedikk évfordulója püspökké szentelése napjának. Rég volt. mostis elemlegetjük szép élményeinket Most … is hálát adunk a jó Istennek ezért a nagy kitüntetésért amely érte általa családunkat.”
A szászrégeni bérmálkozók 1956-ban kereszthordozóként ábrázolták a sok megpróbáltatást átélő Márton Áront •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A szászrégeni bérmálkozók 1956-ban kereszthordozóként ábrázolták a sok megpróbáltatást átélő Márton Áront

Fotó: Kiss Judit

A kiállítás Kovács Gergely érsek koordinálásával, az érsekség támogatásával, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár munkájából valósult meg, Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum igazgatója és Hegedűs Enikő művészettörténész közreműködésével. A tárlat Kolozsváron hétköznapokon 10 és 17 óra között látogatható.

Orbán Ferenc fából faragott Krisztus-szobrocskája is a püspöknek készült •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Orbán Ferenc fából faragott Krisztus-szobrocskája is a püspöknek készült

Fotó: Kiss Judit

A kiállításon Márton Áron püspöki jelvényei – mitra, pileolus, stóla – is megtekinthetőek •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A kiállításon Márton Áron püspöki jelvényei – mitra, pileolus, stóla – is megtekinthetőek

Fotó: Kiss Judit

„Kedves Bátyám!” – a püspök öccsének, Márton Ágostonnak a levele is megtekinthető a kiállításon •  Fotó: Kiss Judit Galéria

„Kedves Bátyám!” – a püspök öccsének, Márton Ágostonnak a levele is megtekinthető a kiállításon

Fotó: Kiss Judit

A Márton Áront ábrázoló festmény alatt  a kiállításról készült albumot, valamint egyéb, a püspökkel kapcsolatos kiadványokat is találhatnak az érdeklődők •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A Márton Áront ábrázoló festmény alatt a kiállításról készült albumot, valamint egyéb, a püspökkel kapcsolatos kiadványokat is találhatnak az érdeklődők

Fotó: Kiss Judit

A Szentegyház utcában jelenleg felújítások zajlanak, a tárlat hétköznaponként 10 és 17 óra között tekinthető meg •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A Szentegyház utcában jelenleg felújítások zajlanak, a tárlat hétköznaponként 10 és 17 óra között tekinthető meg

Fotó: Kiss Judit

korábban írtuk

Márton Áron püspökké szentelésének 85. évfordulója alkalmából tartanak ünnepséget a kolozsvári  Szent Mihály-templomban
Márton Áron püspökké szentelésének 85. évfordulója alkalmából tartanak ünnepséget a kolozsvári Szent Mihály-templomban

Február 12-én lesz 85 éve annak, hogy püspökké szentelték Márton Áront a kolozsvári Szent Mihály-templomban, ez alkalomból este 6 órától tartanak ünnepséget a kincses város legimpozánsabb istenházában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 22., hétfő

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése

Balog Adalbert biológussal, a Sapientia egyetem tanárával arról beszélgettünk, hogy mit jelent a génmódosítás a növénynemesítésben, milyen technológiák jelentek meg az elmúlt években.

A kukorica jövője a tét: újra napirendre került a génmódosítás kérdése
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
Hirdetés
Hirdetés