Hirdetés

Kelemen Hunor: meglesz az arányos képviselet, stabil jobbközép koalícióra van szükség

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Arányos képviseletet tudunk biztosítani a magyar közösség számára a román parlamentben – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a vasárnap este közzétett exit poll eredmények ismeretében és a választókerületekből kapott információik alapján. A politikus a Krónika kérdésére elmondta, fenntartja, hogy jobbközép kormánykoalícióra van szüksége Romániának az új ciklusban, a szövetséget viszont mindeddig még egyetlen román párt sem hívta tárgyalni.

Rostás Szabolcs

2020. december 06., 21:592020. december 06., 21:59

2020. december 07., 18:222020. december 07., 18:22

Az urnazárás után tartott kolozsvári sajtótájékoztatóján az RMDSZ elnöke köszönetet mondott azoknak a polgároknak, elsősorban a magyar embereknek, akik részt vettek a vasárnapi parlamenti választásokon, és a szövetség listájára szavaztak. Kelemen szerint a magyar emberek megértették azt az üzenetet, amit az elmúlt hetekben megfogalmazott az alakulat, és amely a választások tétjéről, a következő időszak kihívásáról szól. Az exit poll felmérések szerint az RMDSZ a szavazatok 5,7 százalékát szerezte meg a vasárnapi parlamenti megmérettetésen.

korábban írtuk

Exit poll: előnyben a PSD, 5 százalék fölött az RMDSZ, bejuthat az AUR is
Exit poll: előnyben a PSD, 5 százalék fölött az RMDSZ, bejuthat az AUR is

Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) győzelmét vetíti előre a vasárnap lezajlott parlamenti választások után közzétett exit poll eredménye, amelynek alapján az RMDSZ átlépi az öt százalékos bejutási küszöböt.

Hirdetés

„Bár előrelátható volt az alacsony részvétel, mégis reménykedtünk abban, hogy minél többen legyőzik a koronavírus-járvány okozta félelmet, valamint az elmúlt időszakban felgyűlt dühöt, és elmennek szavazni. Nem tartjuk szerencsésnek az elmúlt 30 év legalacsonyabb választási részvételét” – állapította meg szövetségi elnök. Közölte, az exit poll eredmények ismeretében és a választókerületekből kapott információik alapján a magyar képviselet biztosítva lesz a román parlamentben, az RMDSZ továbbra is arányos képviseletet tud biztosítani a magyar közösség számára a bukaresti parlamentben.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Kelemen Hunor kiemelte, a következő napokban mielőbb el kell kezdeniük a tárgyalásokat a bukaresti törvényhozásba bejutott politikai alakulatoknak a parlamenti többség, valamint a stabil kormányzás biztosítása érdekében.

A politikus szerint mindez annál is inkább sürgető, mivel a kihívások óriásiak, a koronavírus-járvány és a gazdasági válság következményei nem szűnnek meg egyik napról a másikra. Hozzátette, ezekre a kérdésekre a következő években kell jó válaszokat adni. Kelemen úgy véli, a parlamentnek december 21-én kell elkezdenie a munkát az új felállásban, legkésőbb 22-én be kell iktatni az új kormányt, a két ünnep között pedig az új törvényhozásnak el kell fogadnia a jövő évi költségvetést. 

A büdzsének szerinte 2021-ben meg kell adnia a válaszokat azokra a kérdésekre, amelyekre a polgárok várnak: oktatás, egészségügy, munkahelyek védelme, gazdaságélénkítés, beruházások ösztönzése. „Ezek kell legyenek azok a prioritások, amelyekre a kormánynak, az új parlamentnek az új költségvetési törvényben választ kell adnia” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Lapunk azt kérdezte az RMDSZ elnökétől, mit lép a szövetség abban az esetben, ha a hamarosan esedékes koalíciós tárgyalásokra mind a legtöbb szavazatot begyűjtő ellenzéki Szociáldemokrata Párttól (PSD), mind a kormányzó Nemzeti Liberális Párttól (PNL) meghívást kap, illetve szerinte milyen kormánytöbbség körvonalazódik a választásokat követően. Kelemen Hunor úgy válaszolt: mindeddig egyik román párt sem kérte fel a tárgyalásokra, tehát erre még nem tud válaszolni, mint ahogy arra sem, milyen minisztériumokat szeretne kapni az RMDSZ, amennyiben felmerül a kormányzati részvétel lehetősége. Hozzátette ugyanakkor: a véleménye nem változott az elmúlt hetekben többször hangoztatott álláspontjához képest, miszerint középjobboldali, stabil kormánykoalíciót tart szükségesnek Romániában.

„Ez nyilván akkor stabil, ha van egy legalább 55, de inkább 60 százalékos parlamenti többsége. Az 50 százalék plusz egy szavazat kínlódást jelent csupán, újabb politikai válságot eredményez, ez ma nem járható út” – vélekedett az RMDSZ elnöke.

Hozzátette, meg kell várni a végleges eredményeket, valamint azt, hogy Klaus Iohannis államfő kit bíz meg kormányalakítással. Emlékeztetett, hogy az alkotmány szerint e téren szabadkeze van az elnöknek, miután egyik párt sem szerzett ötven százalék plusz egy szavazatot a parlamentben. Arra a kérdésre, mi a véleménye arról, hogy az exit poll eredmények alapján a szélsőségesen nacionalista Szövetség Románia Egységéért (AUR) is bejuthat a parlamentbe, Kelemen úgy fogalmazott: „nincs jó véleménye” erről a fejleményről, szerinte ugyanis nincs szükség ilyen pártra a bukaresti törvényhozásban. Hozzátette, tiszteletben kell tartani a választók véleményét, ugyanakkor abban bízik, hogy sokkal többen lesznek a parlamentben, akik a racionalitás és a tisztelet oldaláról állnak a kérdésekhez.

korábban írtuk

Orban a hátrány ellenére is a választások győztesének nevezte a PNL-t, Ciolacu szerint büntettek a szavazók
Orban a hátrány ellenére is a választások győztesének nevezte a PNL-t, Ciolacu szerint büntettek a szavazók

Ludovic Orban miniszterelnök az exit poll eredmények nyilvánosságra hozatala után kijelentette: a Nemzeti Liberális Párt a vasárnapi választások győztesének tekinti magát.

Az RMDSZ elnöke úgy vélte, összességében a magyar választók szavazókedve nem volt nagyobb a román szavazók részvételi kedvéhez képest most vasárnap, vannak ugyanakkor olyan magyarlakta települések, ahol nagyobb arányban járultak urnákhoz a választópolgárok az országos részvételhez képest. „Az eddigi tapasztalataink arra engednek következtetni, hogy ha többen mentek volna el a románok, akkor a magyarok is többen szavaztak volna” – jelentette ki Kelemen Hunor, aki szerint egyébként az alacsony részvétel egyértelműen a koronavírus-járványnak tudható be.

korábban írtuk

Parlamenti képviselőket és szenátorokat választ az ország
Parlamenti képviselőket és szenátorokat választ az ország

Országszerte bezártak a szavazókörök vasárnap este 21 órakor. Több mint 18 millió polgárt vártak az urnákhoz, akik arról szavazhattak, hogy kik képviseljék őket a parlamentben a következő négy évben.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés