
Fotó: Haáz Vince
Ludovic Orban miniszterelnök az exit poll eredmények nyilvánosságra hozatala után kijelentette: a Nemzeti Liberális Párt a vasárnapi választások győztesének tekinti magát.
2020. december 06., 21:272020. december 06., 21:27
2020. december 06., 22:412020. december 06., 22:41
A kormányfő – akinek pártja 29,1 százalékon áll az exit poll eredmények szerint, míg a Szociáldemokrata Pártot 30,6 százalékon mérték –
Ludovic Orban szerint emiatt nemcsak morálisan tekinthetők győztesnek, hanem a szavazatszámlálás is ezzel az eredménnyel zárul majd. A kormányfő mindezek fényében készen áll arra, hogy parlamenti többséget alakítson a demokratikus és euroatlanti irányultságú erőkkel.
A PNL elnöke tiszteletét fejezte ki mindazoknak, akik „a hazug kampány, a politikai erők elbátortalanítása ellenére, a világjárvány körülményei közepette is elmentek szavazni”. Orban felszólította a „demokratikus pártok” szavazókörzetekbe kirendelt képviselőit, hogy legyenek „rendkívül figyelmesek” a szavazatok számlálásánál.

Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) győzelmét vetíti előre a vasárnap lezajlott parlamenti választások után közzétett exit poll eredménye, amelynek alapján az RMDSZ átlépi az öt százalékos bejutási küszöböt.
Eközben Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a vasárnap esti urnazárást követően kijelentette: a románok bebizonyították, hogy változásra van szükség – jelentette ki.
„Mai szavazatukkal a románok bebizonyították, hogy változásra van szükség.
– hangoztatta az Agerpres szerint Ciolacu.
Alexandru Rafila a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik miniszterelnök-jelöltje – jelentette be a vasárnapi urnazárást követően Marcel Ciolacu pártelnök. Ciolacu szerint négy jelölt neve került szóba párton belül a kormányfőjelöltség kapcsán: Sorin Grindeanué, Vasile Dîncué, Mihai Tudosejé és Alexandru Rafiláé. A párt alapszabályában rögzített eljárásnak megfelelően közülük nevesít majd miniszterelnök-jelöltet az alakulat – tette hozzá.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység, Szolidaritás Pártja (PLUS) bebizonyította, hogy érett politikai erővé vált, amely növekedni tud a régi pártokkal való versengés közepette – jelentette ki az urnazárást követően Dacian Cioloş, a 15,9 százalékon mért szövetség társelnöke, a PLUS vezetője. Cioloş hozzátette,

Országszerte bezártak a szavazókörök vasárnap este 21 órakor. Több mint 18 millió polgárt vártak az urnákhoz, akik arról szavazhattak, hogy kik képviseljék őket a parlamentben a következő négy évben.
Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke urnazárás után arra kérte az általa vezetett, a parlamenti küszöbön mért alakulat tagjait, hogy legyenek „nagyon éberek” az utolsó szavazat megszámlálásáig és a jegyzőkönyv aláírásáig. Tomac arra kérte a szavazókörzetekben tevékenykedő párttársait, hogy
Ugyanakkor megköszönte a választópolgároknak, hogy a járvány dacára is elmentek szavazni. „Nagyon fontos, hogy sikeresen vizsgáztunk ezen a teszten, amely rendkívül fontos volt a PMP-nek” – mondta az Agerpres szerint Tomac.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem vesz részt semmiféle kormánykoalícióban – jelentette ki a vasárnapi urnazárást követően George Simion, a szövetség társelnöke.
és leszögezte: semmilyen kormánykoalícióba nem lépnek be, mert „nem látnak semmilyen különbséget Klaus Iohannis pártjai és Marcel Ciolacu pártjai között”.
Úgy fogalmazott: az AUR képviselői megszavaznak majd minden kezdeményezést, amely „a román nemzet érdekeit szolgálja”. Bejelentette:
A CURS-Avangarde által az Antena 3 televízió megrendelésére készített exit poll felmérés szerint az AUR 5,3 százalékot ért el a szenátori és 5,2%-ot a képviselői mandátumokért zajló versenyben a vasárnapi parlamenti választásokon.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!