Hirdetés

Orban a hátrány ellenére is a választások győztesének nevezte a PNL-t, Ciolacu szerint büntettek a szavazók

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Ludovic Orban miniszterelnök az exit poll eredmények nyilvánosságra hozatala után kijelentette: a Nemzeti Liberális Párt a vasárnapi választások győztesének tekinti magát.

Krónika

2020. december 06., 21:272020. december 06., 21:27

2020. december 06., 22:412020. december 06., 22:41

A kormányfő – akinek pártja 29,1 százalékon áll az exit poll eredmények szerint, míg a Szociáldemokrata Pártot 30,6 százalékon mérték –

arra alapozza kijelentését, hogy a 21 órakor közölt felmérések nem tükrözik a 19.30 és 21 óra között leadott szavazatokat, illetve a külföldi voksokat sem. Ugyanakkor a hibahatárral is számolni kell, és a belső felméréseik is a győzelmüket vetítik előre.

Hirdetés

Ludovic Orban szerint emiatt nemcsak morálisan tekinthetők győztesnek, hanem a szavazatszámlálás is ezzel az eredménnyel zárul majd. A kormányfő mindezek fényében készen áll arra, hogy parlamenti többséget alakítson a demokratikus és euroatlanti irányultságú erőkkel.

A PNL elnöke tiszteletét fejezte ki mindazoknak, akik „a hazug kampány, a politikai erők elbátortalanítása ellenére, a világjárvány körülményei közepette is elmentek szavazni”. Orban felszólította a „demokratikus pártok” szavazókörzetekbe kirendelt képviselőit, hogy legyenek „rendkívül figyelmesek” a szavazatok számlálásánál.

korábban írtuk

Exit poll: előnyben a PSD, 5 százalék fölött az RMDSZ, bejuthat az AUR is
Exit poll: előnyben a PSD, 5 százalék fölött az RMDSZ, bejuthat az AUR is

Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) győzelmét vetíti előre a vasárnap lezajlott parlamenti választások után közzétett exit poll eredménye, amelynek alapján az RMDSZ átlépi az öt százalékos bejutási küszöböt.

Eközben Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a vasárnap esti urnazárást követően kijelentette: a románok bebizonyították, hogy változásra van szükség – jelentette ki.

„Mai szavazatukkal a románok bebizonyították, hogy változásra van szükség.

Idézet
Meg szeretném köszönni mindenkinek, aki bízott bennünk, és a Szociáldemokrata Pártra szavazott, és megbüntették azokat, akik csúfot űztek belőlük a járványhelyzet kezelése tekintetében”

– hangoztatta az Agerpres szerint Ciolacu.

Alexandru Rafila a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik miniszterelnök-jelöltje – jelentette be a vasárnapi urnazárást követően Marcel Ciolacu pártelnök. Ciolacu szerint négy jelölt neve került szóba párton belül a kormányfőjelöltség kapcsán: Sorin Grindeanué, Vasile Dîncué, Mihai Tudosejé és Alexandru Rafiláé. A párt alapszabályában rögzített eljárásnak megfelelően közülük nevesít majd miniszterelnök-jelöltet az alakulat – tette hozzá.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Szabadság, Egység, Szolidaritás Pártja (PLUS) bebizonyította, hogy érett politikai erővé vált, amely növekedni tud a régi pártokkal való versengés közepette – jelentette ki az urnazárást követően Dacian Cioloş, a 15,9 százalékon mért szövetség társelnöke, a PLUS vezetője. Cioloş hozzátette,

az USR–PLUS hajlandó tárgyalni a kormányzásról, de a Szociáldemokrata Párttal (PSD) való együttműködést kizártnak tartja.

korábban írtuk

Parlamenti képviselőket és szenátorokat választ az ország
Parlamenti képviselőket és szenátorokat választ az ország

Országszerte bezártak a szavazókörök vasárnap este 21 órakor. Több mint 18 millió polgárt vártak az urnákhoz, akik arról szavazhattak, hogy kik képviseljék őket a parlamentben a következő négy évben.

Tomac: nagyon ébereknek kell lennünk

Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke urnazárás után arra kérte az általa vezetett, a parlamenti küszöbön mért alakulat tagjait, hogy legyenek „nagyon éberek” az utolsó szavazat megszámlálásáig és a jegyzőkönyv aláírásáig. Tomac arra kérte a szavazókörzetekben tevékenykedő párttársait, hogy

legyenek jelen mindenhol, legyenek nagyon figyelmesek és „védelmezzék” a PMP-re adott szavazatokat.

Ugyanakkor megköszönte a választópolgároknak, hogy a járvány dacára is elmentek szavazni. „Nagyon fontos, hogy sikeresen vizsgáztunk ezen a teszten, amely rendkívül fontos volt a PMP-nek” – mondta az Agerpres szerint Tomac.

Az AUR semmiféle koalíciót nem akar

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem vesz részt semmiféle kormánykoalícióban – jelentette ki a vasárnapi urnazárást követően George Simion, a szövetség társelnöke.

Simion „nagy győzelemként” értékelte, hogy alakulata alig egy évvel megalakulása után több mint 500 ezer szavazatot kapott és bejutott a parlamentbe,

és leszögezte: semmilyen kormánykoalícióba nem lépnek be, mert „nem látnak semmilyen különbséget Klaus Iohannis pártjai és Marcel Ciolacu pártjai között”.

Úgy fogalmazott: az AUR képviselői megszavaznak majd minden kezdeményezést, amely „a román nemzet érdekeit szolgálja”. Bejelentette:

megóvják a külföldi választásokat, mert ott „csalás történt”, amelyet a „Klaus Iohannis vezette rendszer” követett el.

A CURS-Avangarde által az Antena 3 televízió megrendelésére készített exit poll felmérés szerint az AUR 5,3 százalékot ért el a szenátori és 5,2%-ot a képviselői mandátumokért zajló versenyben a vasárnapi parlamenti választásokon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik

A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
2026. június 23., kedd

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett
2026. június 23., kedd

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve

Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben

Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben
2026. június 23., kedd

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő
2026. június 23., kedd

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
Hirdetés
Hirdetés