Hirdetés

Katalán–székely párhuzamok Kolozsváron: az autonómia ügye továbbra is napirenden

katalán

Szilágyi Zsolt, a katalán Teresa Calveras és Tőkés László a kolozsvári sajtóértekezleten

Fotó: Makkay József

Az erdélyi magyar autonómiaküzdelem jelenlegi helyzetéről és európai összefüggéseiről beszélt Kolozsváron, a Vallásszabadság Házában szerdán tartott sajtótájékoztatóján Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) külügyi és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője, valamint Teresa Calveras, a Katalán Nemzetgyűlés főtitkára.

Makkay József

2026. március 11., 14:262026. március 11., 14:26

2026. március 11., 15:102026. március 11., 15:10

A sajtótájékoztató központi témája az erdélyi magyar autonómiatörekvések – különösen a székelyföldi önrendelkezés kérdése –, valamint az európai kisebbségi jogok helyzete volt. A felszólalók egyértelművé tették: a gyakran tapasztalt politikai kudarcok és intézményi ellenállás ellenére sem adják fel az autonómia ügyét, mert az az erdélyi magyar közösség megmaradásának egyik kulcsa.

Szilágyi Zsolt arra emlékeztetett, hogy a rendezvényt minden évben a Székely Szabadság Napját követően szervezik meg a kincses városban.

Hirdetés

A politikus hangsúlyozta, hogy a Székely Nemzeti Tanács által szervezett marosvásárhelyi megemlékezés a szabadságért folytatott történelmi küzdelem szimbóluma.

„A székely vértanúk a szabadságért folytatott küzdelmet és azt a harcot jelképezik, amelyet azért vívunk, hogy magunk alakíthassuk a jövőnket” – fogalmazott. Hozzátette: a székely autonómia nem a román állam ellen irányul, hanem annak demokratikus keretein belül képzelhető el. „Továbbra is úgy gondoljuk, hogy ez az autonómiastátus – amennyiben a román parlament elfogadná – a román állam keretén belül semmilyen módon nem sértené a románok érdekeit” – hangoztatta.

Szilágyi emlékeztetett arra is, hogy a Székely Nemzeti Tanács petíciót adott át a marosvásárhelyi prefektúrának azzal a kéréssel, hogy juttassák el a román kormányhoz és a parlamenthez. A dokumentum célja, hogy ismét napirendre kerüljön a székelyföldi autonómia kérdése.

Katalán képviselő: a döntésnek a nép kezében kell lennie

A sajtótájékoztató nemzetközi dimenzióját Teresa Calveras jelenléte adta, aki a Katalán Nemzetgyűlés képviseletében érkezett Erdélybe. Beszédében hangsúlyozta: szervezetük nem politikai párt, hanem civil mozgalom, amely Katalónia önrendelkezési jogáért dolgozik.

Calveras felidézte, hogy a katalán függetlenségi mozgalom a 2017-es népszavazás után nehéz időszakba került. A politikai nyomás és az intézményi korlátozások következtében a mozgalom lendülete csökkent, és belső viták is kialakultak. Ennek ellenére a civil társadalom továbbra is aktív. „A Katalán Nemzetgyűlés továbbra is egy nagy civil szervezet: mintegy 30 ezer egyesületből álló hálózat kapcsolódik hozzá, és sok ember dolgozik szerte az országban, hogy terjessze az üzenetünket” – hangsúlyozta.

A katalán vendég külön kitért a székely autonómiatörekvésekre is, és elismeréssel szólt a marosvásárhelyi megemlékezésről.

„Nagyon meglepett mindaz, amit a Székely Nemzeti Tanács a szabadság napjára szervezett. Megható esemény volt, és nagyon örültem, hogy ott lehettem” – mondta. Hangsúlyozta: a katalán mozgalom szolidáris minden olyan közösséggel, amely az önrendelkezésért vagy autonómiáért küzd. „Akár a függetlenséghez vezet az út, akár az önrendelkezés más formáihoz – például nagyobb autonómiához –, az alapelv ugyanaz marad: a döntésnek a nép kezében kell lennie” – állapította meg Teresa Calveras.

Szilágyi Zsolt erre reagálva rámutatott: Európában sokféle autonómiamodell létezik, és a különböző közösségek eltérő célokat fogalmaznak meg. „Mi különleges státuszért, kulturális autonómiáért küzdünk az erdélyi magyarok számára, valamint regionális autonómiáért Székelyföldön” – mondta. Szilágyi szerint az autonómiatörekvések nem a román állam meggyengítését célozzák, hanem éppen ellenkezőleg: annak modernizációját. „Amit mi teszünk az autonómia megteremtéséért, az a legerősebb lojalitási nyilatkozat a román állam iránt” – húzta alá a politikus.

katalán Galéria

Tőkés László szerint a székely autonómiaküzdelem nemzetközi támogatása kulcsfontosságú

Fotó: Makkay József

Tőkés László: a mai autonómiaküzdelem a székely történelmi hagyomány folytatása

A történelmi és erkölcsi keretet Tőkés László adta meg. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke szerint a székelység története lényegében a szabadságért folytatott küzdelem története. Felidézte

  • az 1848–49-es szabadságharc eseményeit,
  • valamint a madéfalvi veszedelem tragédiáját, amikor a székelyek fegyverrel álltak ellen a kényszersorozásnak.

Tőkés szerint a mai autonómiaküzdelem ennek a történelmi hagyománynak a békés folytatása.

Idézet
Természetesen mostanság békés úton folytatja küzdelmét a székelység, de a célja ugyanaz maradt: kivívni az önrendelkezést, az autonómiát Székelyföld számára” – közölte az EMNT elnöke.

Hangsúlyozta, hogy a székely ügy nemzetközi támogatása kulcsfontosságú, ezért is fontos a katalán és más európai partnerek jelenléte. Példaként említette a történelmi régiókról szóló európai polgári kezdeményezést, amely több mint egymillió aláírást gyűjtött össze.

A politikus ugyanakkor elismerte, hogy az európai intézmények részéről gyakran ellenállás tapasztalható. „Sajnos nem kedvezőek az európai viszonyok az őshonos kisebbségek számára. Látjuk, hogy a Minority SafePack kezdeményezést is visszautasították, és a történelmi régiókra vonatkozó kezdeményezést sem támogatták” – sorolta Tőkés.

Szilágyi Zsolt: az autonómia nem etnikai kizárólagosságot jelent

A sajtótájékoztatón Szilágyi Zsolt az európai kisebbségi nyelvek helyzetéről is beszélt. Felidézte az UNESCO besorolását, amely szerint számos nyelv már a kihalás szélén áll. „Ha Európa nyelveket veszít, akkor nemzeti közösségeket veszít, és végső soron egész Európa veszít” – figyelmeztetett. Szerinte az európai identitás alapja a nemzeti identitások sokszínűsége: „azért érzem magam európainak, mert magyar, román vagy lengyel vagyok”.

A székelyföldi autonómia gyakorlati kérdéseire is kitért. Elmondta: a történelmi Székelyföld három megyét foglal magában – Maros, Hargita és Kovászna megyét –, ahol mintegy 600–700 ezer román állampolgár él. Az autonómia nem etnikai kizárólagosságot jelentene, hanem egy olyan önigazgatási rendszert, amely minden ott élő polgár javát szolgálná.

Példaként Dél-Tirolt említette, amely autonómiájának megerősítése után Olaszország egyik leggazdagabb régiójává vált.

Szilágyi szerint Bukarest részben azért tart az autonómiától, mert egy sikeres székelyföldi modell bizonyítaná, hogy a helyi önigazgatás hatékonyabb lehet a központosított irányításnál. „Ha egy régió gazdaságilag megerősödik, akkor több adóbevétellel járul hozzá a nemzeti költségvetéshez is” – mutatott rá.

A politikus az Európai Bizottság döntéseit is bírálta, különösen a történelmi régiók kezdeményezésének elutasítását. Szerinte az uniós források elosztása gyakran hátrányosan érinti Székelyföldet. „A fejlettségbeli különbség Székelyföld és Románia más régiói között az uniós csatlakozás után tovább nőtt. A számok nyelve azt mutatja, hogy diszkrimináció érvényesül a források felhasználásában” – mondta.

A sajtótájékoztató végén román újságírói kérdésre válaszolva Szilágyi Zsolt a diaszpóra és a választójog kérdéséről is beszélt. Rámutatott: egyre több európai állam ismeri fel, hogy a nemzet határai nem esnek egybe az államhatárokkal.

Idézet
A román és a magyar nemzet is globális nemzetté vált, hiszen sok millió ember él külföldön”

– fogalmazott.

A kolozsvári sajtóértekezlet üzenete egyértelmű volt: az erdélyi magyar autonómiaküzdelem hosszú távú politikai és közösségi vállalás. Bár az eddigi kezdeményezések gyakran akadályokba ütköztek, a résztvevők szerint a székelyföldi önrendelkezés kérdése továbbra is kulcsfontosságú az erdélyi magyarság jövője szempontjából.

korábban írtuk

Tőkés László szerint ki kell mozdítani a holtpontról az autonómiatörekvések képviseletét
Tőkés László szerint ki kell mozdítani a holtpontról az autonómiatörekvések képviseletét

Nem szabad feladni az autonómiatervezetek román parlament előtti képviseletének a lehetőségét, hanem komoly következetességgel ki kell állni az ezen az úton való érvényesítés mellett – jelentette ki az EMNT elnöke a szervezet pénteki nagyváradi fórumán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés