
A levélben szavazó romániai magyar állampolgárok Magyarország kolozsvári főkonzulátusának főépületében vehetnek részt a választáson vasárnap
Fotó: Rostás Szabolcs
Átragadt az anyaországban tapasztalható választási láz Erdélyre is, nagy a jövés-menés a szavazás napján Magyarország kolozsvári főkonzulátusán is. Itt egyaránt szavazhatnak a magyarországi, illetve a romániai lakcímmel rendelkezők. Sokan a folytonosságra voksoltak, vannak azonban, akik rendszerváltásban bíznak.
2026. április 12., 14:412026. április 12., 14:41
2026. április 12., 16:172026. április 12., 16:17
Erős kontraszt tapasztalható ezekben a napokban a kincses városban. Az ortodox húsvétra tekintettel jóformán kiürültek az utcák, a szokásos zsúfolt forgalomnak nyoma sincs: sokan már a görögkeleti nagypénteken elutaztak, mások otthon várják a feltámadást. Ehhez képest vasárnap a Fő téren, Magyarország kolozsvári főkonzulátusán feltűnő a zsüzsgés, az országgyűlési választások miatt szavazópolgárok százai keresik fel a diplomáciai kirendeltségen kialakított szavazóhelyiségeket.
Levélben szavazó választópolgárok érkeznek a kolozsvári főkonzulátushoz
Fotó: Rostás Szabolcs
Grezsa Csaba főkonzul lapunknak a helyszínen elmondta, a kincses városba, a külképviseleti névjegyzékbe 821, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgár kérte a felvételét. Ők vasárnap adhatják le voksukat a konzulátus udvarán, és délig körükben is magas volt a részvétel, 25 százalékuk már szavazott.
„Magas részvételre számítunk, az a tapasztalatunk, hogy aki olyan tudatos szavazópolgár, hogy külképviseletre kéri a szavazatát, az többségük el is jön” – állapította meg Magyarország kolozsvári főkonzulja. Hozzátette, az urnazárást követően Budapestre küldik a szavazatokkal teli, lezárt urnákat, a szavazatokat pedig a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) számolják össze és értékelik ki. Ezzel egy időben zajlik a Romániában élő, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok szavazási folyamata is.
Összesen 821, magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgár jelezte, hogy Kolozsvárt szavazna
Fotó: Rostás Szabolcs
Mint ismert, a március 18-ai határidőig Romániából összesen 311 ezren regisztráltak a választási névjegyzékbe. Ők már március 28-ától leadhatták a levélszavazatukat a
Fotó: Rostás Szabolcs
Fotó: Rostás Szabolcs
Előbbiek közül is többen elmondták, hogy a folytonosságra, a békére és biztonságra voksoltak. „Kritikán aluli, amit az ellenzék művel, főleg Budapesten. Reméljük, ez a mai nappal megszűnik” – válaszolta kérdésünkre egy 35 éve Magyarországon élő középkorú nő. Kerek-perec kijelentette: baromságnak tartja azokat a véleményeket, miszerint a külhoni magyarokat meg kellene fosztani a választójoguktól. „Ez hülyeség, ugyanazok a jogok megilletnek engem is vagy azt, aki itt él, mint bárkit” – szögezte le, majd készséggel állt a román újságíró kollégák rendelkezésére egy nyilatkozat erejéig.
Fotó: Rostás Szabolcs
Kérdésünkre egy fiatal házaspár ugyancsak nyíltan elmondja: a rendszerváltás reményében voksolt. A magas részvételi arány alapján azt a következtetést vonják le, hogy mindkét nagy párt, a Fidesz és a Tisza is erősen tud mozgósítani, de hogy mi lesz az eredmény, annak megsaccolására nem vállalkoztak. „Területi megoszlás alapján eddig a kihívónak kedvez, mert a részvétel nem a kis településeken kirívóan magas, de ez a nap folyamán visszaál” – fejtette ki a fiatal hölgy, aki férjével együtt tíz éve telepedett Magyarországra a Székelyföldről.
Fotó: Rostás Szabolcs
Párja a kisfiukat a karján tartva magyarázza, hogy a győztest nagyon „jutalmazzák” a magyarországi választási rendszer kompenzáció szabályai: aki kevéssel nyer, azzal is nagyot tud nyerni. Egyébként mindketten támogatják a külhoni magyarok szavazati jogát, amely ellen megállapításuk szerint csak a Demokratikus Koalíció hergelt, és úgy látják, a magyarországi társadalomban összeségében egyetértés van a tekintetben, hogy szavazhassanak a határon túli magyarok is. „Szerintem újra kellene strukturálni a választási rendszert, egyéni választókerületként kellene tekinteni a külhoni területekre, és a pártok versengenének a szavazatokért” – fejtette ki lapunknak a családfő.
Fotó: Rostás Szabolcs
Amott, a főkonzulátus központi épületében kialakított szavazóhelyiségben a levélszavazással egy időben segítenek is a diplomáciai kirendeltség munkatársai az azonosító nyilatkozat kitöltésében annak, aki ezt igényli. Itt már kevésbé tapintható ki a rendszerváltó hangulat. Egy 75 éves néni népviseletben jött be Kolozsvárra a 40 kilométerre fekvő Székről. Bevallása szerint azért nem bízta a postára vagy másokra, nehogy „eltökítsék” a szavazatát. „Én nyíltan megmondom mindig, amit akarok. Orbán Viktorra szavaztam. Ünnepnap a mai, és abban reménykedek, több a normális ember, mint aki nem az. Adja a Jóisten, hogy így legyen” – jelentette ki a széki asszony. Majd hozzátette, abban bízik, hogy a szavazás lezárultával is ünnep lesz a magyarországi választás napja.
A magyarországi lakcímmel rendelkezők a főkonzulátus udvarán található rendevényteremben voksolhatnak
Fotó: Rostás Szabolcs

Vasárnap reggel hat órakor – romániai idő szerint hét órakor – megkezdődött a voksolás az ország 10 047 szavazókörében az országgyűlésiképviselő-választáson. Este hét óráig mintegy 7,5 millió választópolgárt várnak a szavazókörökben az urnákhoz.
A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.
Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.
A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.
Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.
Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.
szóljon hozzá!