
A Bethlen Gábor-díj kitüntetettjei, Petényi Katalin forgatókönyvíró és Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat. Az elismerést szombaton adták át a Pesti Vármegyeháza dísztermében a Székelyföld jövőjéért ösztöndíjakat is kiosztották.
2024. november 09., 18:122024. november 09., 18:12
A Bethlen Gábor Alapítvány (BGA) díjkiosztóján az elismeréseket, a Márton Áron- és a Teleki Pál-érdemérmet, valamint a Székelyföld jövőjéért ösztöndíjat a díjazottak az őket laudálóktól, valamint Lezsák Sándortól, a BGA kuratóriumának elnökétől vehették át.
Házi Balázs, az alapítvány titkára a rendezvényen kiemelte: az 1980-ban létrehozott alapítvány az évente átadott kitüntetéseivel a magyarság nagyközönség által kevésbé ismert értékeire és alkotóira szeretné felhívni a figyelmet, de kiemelt céljuk a szellemi kulturális örökség védelme is.
– tette hozzá. Béres Klára, a Béres Alapítvány elnöke laudációjában hangsúlyozta: a Bethlen Gábor-díjat idén egy szerzőpáros kapta: Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer és Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó. Kiemelte: a BGA által átadott elismerésekkel évről évre olyan emberek előtt hajtanak fejet, akiknek munkássága a magyar szellemiség és szolidaritás kiemelkedő példája, és akiknek élete megkérdőjelezhetetlenül nemes és örök emberi értékek szolgálatában áll.
Úgy fogalmazott, Petényi Katalin és Kabay Barna mindegyik alkotása hitvallás az emberi méltóság, a magyar történelem és az egyetemes emberi értékek mellett. Megemlítette beszédében Gyöngyössy Imre filmrendezőt, aki Kabay Barnának alkotótársa, Petényi Katalinnak egyben férje is volt, így meghatározó szerepet töltött be mindkettőjük életében.
Az őt laudáló Jászai Mari-díjas színész, rendező, Berettyán Nándor kifejtette, hogy a díjazott – aki egyben az ő keresztapja – egyházi személyként nemcsak a rábízott feladatokat teljesíti, folyton keres és talál önmaga számára elhivatást. Hangsúlyozta, hogy az a közösségteremtő munka, amelyet Makláry Ákos végez, a mai világban különösen példaértékű és pótolhatatlan.
Ugyancsak Márton Áron-emlékéremmel jutalmazták Frantisek Miklosko szlovák kereszténydemokrata politikus munkásságát. Az őt méltató Széchenyi-díjas irodalomtörténész, Kiss Gy. Csaba felidézte, hogy Frantisek Miklosko értelmiségiként és politikusként is számos alkalommal megerősítette, hogy számára a közép-európai, benne a magyar-szlovák összetartozás eszméje olyan, mint a párbeszéd: mindkét nemzet számára létfontosságú.
Az őt laudáló Ybl Miklós-díjas építész, Vadász Bence egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a papi családban nevelkedett művész – aki példamutató hittel, odaadással és szeretettel restaurálta egyebek között az Esztergomi Bazilika kegytárgyait – nemcsak a hagyományok őrzését, de a jelen magyarságának segítését is küldetésének tekinti. Hunyadi László nevében felesége vette át az elismerést.
Loksa Gábor meteorológus, a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának tanára szintén Teleki Pál-érdeméremben részesült. Méltatója, Bartos Mónika országgyűlési képviselő, a BGA kuratóriumának tagja felidézte Loksa Gábor életútját. Hozzáfűzte: Loksa Gábor a természet és a tudományok szeretetét szüleitől örökölte, és másokkal is megosztja ezt a csodát, amellyel megtartani, felemelni és gazdagítani akar másokat.
Szintén Teleki Pál-érdeméremmel jutalmazták Szász István Tas orvost, írót. A laudáló Árkossy István festőművész, grafikus és író úgy fogalmazott, hogy Szász István Tas a nemzet gyógyításában találta meg hivatását. Kiemelte: a Trianon utáni erdélyi értelmiségi generáció történetét nemrégiben egy kötetben örökítette meg az utókor számára.
Lezsák Sándor, a BGA kuratóriumának elnöke a díjátadó végén bejelentette, hogy a Székelyföld jövőjéért ösztöndíjasok ezúttal különdíjban is részesülnek: meghívást kaptak, hogy tartsanak előadást a Lakitelek Népfőiskola egyik kollégiumában.
A díjátadót követően az MTI-nek elmondta: évtizedek óta a magyarság jeles személyiségeit köszöntik ezekkel a díjakkal, és fontosnak tartják, hogy az elismerések átadása után is odafigyeljenek a kitüntetettekre. Mindez tehát nemcsak egyszeri elismerés, hanem folyamatos kapcsolat a díjazottakkal – hangsúlyozta.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!