
Képünk illusztráció
Fotó: Orbán Orsolya
Egy lépéssel közelebb kerülhet a sokak által rég várt infrastrukturális beruházás: a Temes megyei önkormányzat versenytárgyalást írt ki a Szeged és Temesvár közötti közvetlen vasútvonal műszaki dokumentációjának elkészítésére.
2026. május 08., 10:022026. május 08., 10:02
2026. május 08., 10:052026. május 08., 10:05
A projekt célja a beruházás pénzügyi és gazdasági megvalósíthatóságának értékelése. A „Szeged–Temesvár álomvasút” elnevezésű infrastrukturális beruházás új, határokon átnyúló vasúti összeköttetést biztosítana Magyarország és Románia között – a hatóságok által megnevezett cél nem csupán az utazási idő csökkentése, hanem a határ menti régió gazdasági és társadalmi kapcsolatainak megerősítése is – írja a Profit.ro gazdasági szakportál.
A jelenleg meghirdetett szakasz még nem az építési munkálatokra, sem az előzetes tervezésre vonatkozik, hanem egy részletes megvalósíthatósági tanulmány kidolgozására, amelyet a nyertes cégnek 16 hónapon belül kell elkészítenie. Ennek keretében a licitből győztesen kikerülő cégnek utas- és áruforgalmi előrejelzéseket, valamint környezeti hatástanulmányt is kell készítenie.
A romániai oldalon a meglévő infrastruktúra korszerűsítését és új szakaszok építését tervezik, teljes villamosítással és modern jelzőrendszerekkel.
A tervezési munkák magukban foglalják
Szükség van továbbá a környezeti hatástanulmányra és egy részletes költség-haszon elemzésre is.
A projekt összhangban áll az Európai Unió határokon átnyúló infrastruktúra-fejlesztési és regionális vasúti hálózatok összekapcsolására irányuló kezdeményezéseivel. A közbeszerzési eljárás így egy fontos kezdeti lépés, amely meghatározza azokat a műszaki és gazdasági feltételeket, amelyek mellett megvalósítható a Szeged és Temesvár közötti vasúti összeköttetés – közölte a Temes megyei önkormányzat.

Felújítják a Temesvár–Szeged-vasútvonalat: a román kormány csütörtökön jóváhagyta a két város közötti vasúti összeköttetés helyreállításáról szóló, Magyarországgal kötött egyezményt.
Amint arról korábban írtunk, Sorin Grindeanu akkori közlekedési miniszter 2024. júliusában jelentette be, hogy zöld jelzést kapott a Temesvár és Szeged közötti vasúti összeköttetés helyreállítása, a román kormány jóváhagyta a romániai közlekedési minisztérium és a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium között aláírt memorandumot, amelynek célja a két ország közötti zavartalan nemzetközi vasúti közlekedés biztosítása. „Erről a lépésről a tavaly (2023. – szerk. megj.) szeptemberi találkozón állapodtunk meg, amelyet Temesváron tartottunk Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel” – emlékeztetett akkor Grindeanu.
Szijjártó Péter külügyminiszter 2023. szeptember 1-jén jelentette be, hogy az akkor Temesváron aláírt memorandumokat követően 12-ről 14-re nő a Románia és Magyarország közötti határátkelőhelyek száma. Az autópályák elkészültével ez 2030-ra 16-ra is nőhet. Emellett Románia – azóta megtörtént – schengeni csatlakozásával további 10 határátkelőhely felértékelődhet.
A Szeged–Temesvár vasútvonalat 1857. november 18-án adták át, hosszú ideig jelentős személy- és teherforgalmat bonyolított le. A trianoni határhúzás után átalakultak a gazdasági kapcsolatok és útvonalak, 1944 októberében pedig megsemmisült a szegedi vasúti híd – emlékeztetett az iho.hu. Sokáig sokan bíztak benne, hogy lesz híd, 1967-ig az állt a menetrendkönyvekben, hogy Szeged és Újszeged között „a vasúti forgalom átmenetileg szünetel”.
A kilencvenes évek közepe óta rendszeresen egyeztető magyar, szerb és román politikusok arról beszéltek, hogy szívesen támasztanák föl ezt az összeköttetést. Az elmúlt években többször is elhangzott, hogy a vasút felújítása egyformán sokat jelentene Szeged, a Vajdaság és Temesvár gazdasága számára is.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!