Hirdetés

Az új gyerekpalota gyors befejezését ígérték, miután egy kislány megsebesült a régi épületben, de nem történt előrelépés

gyerek

A gyerekpalota új épülete még mindig nem adható használatba

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Több mint tíz éve vár befejezésre Aradon az új gyerekpalota, de még mindig nem vehették használatba a szakkörök, mert nem tudták megoldani a villamosenergia‑csatlakozást. Az új székház befejezése azután vált sürgőssé, hogy tavaly ősszel az intézmény eddigi székhelyén, egy régi belvárosi bérpalotában a lehulló csempedarab megsebesített egy gyereket.

Pataky Lehel Zsolt

2026. május 08., 17:422026. május 08., 17:42

A hatóságok tavaly év végére ígérték az Aradi Gyerekpalota új székházának használatba adását, azután, hogy a belvárosi Andrényi-palotában – amely az 1950-es évektől a szovjet mintára létrehozott Pionírháznak, az 1989-es rendszerváltás után pedig a gyerekpalotának ad otthont – megsérült egy hatéves kislány, akire az egyik mosdóban ráesett egy lehulló, mintegy 30 centiméteres csempedarab.

korábban írtuk

Lehulló csempedarab sebesített meg egy kisgyereket a Gyerekpalota mosdójában
Lehulló csempedarab sebesített meg egy kisgyereket a Gyerekpalota mosdójában

Súlyos biztonsági hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy aradi édesapa, miután hatéves kislányát egy 30 centiméteres csempe találta fejbe a Gyerekpalota egyik mosdójában.

Hirdetés

Az új székház, amelyet a városligeti parkból lekanyarított területen, a tanfelügyelőség új épületének szomszédságában emeltek, még mindig nem jutott el a végső átadásig, az illetékeseknek máig nem sikerült megoldaniuk a végleges áramellátást.

A projekt eredeti befejezési határideje 2013 volt, ám az állami finanszírozás többszöri leállítása miatt az építkezés évekig húzódott.

Az utóbbi időszakban a munkálatok újraindultak, és a létesítmény nagy része elkészült, ám a finanszírozás ismét megszakadt, amikor a díszterem kialakítása következett volna. A tavaly októberi baleset után az illetékesek azt ígérték, hogy részleges átadással megnyitják az új épületet, amely a díszterem kivételével teljesen berendezett és használatra kész. Ehhez azonban végleges villamosenergia‑csatlakozásra lett volna szükség, mivel jelenleg csak ideiglenes, építési áram áll rendelkezésre.

Átmeneti helyszíneken működik a gyerekpalota

Marius Gondor Arad megyei főtanfelügyelő az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a villamosenergia-csatlakozási kérelmet elutasították, így az épület továbbra sem használható.

„2025 októberében még abban bíztunk, hogy végre megnyithatjuk a gyerekpalota új épületét, részleges átadással, a díszterem nélkül. Úgy gondoltuk, így megkapjuk az engedélyt a csatlakozásra, de a kérelmet elutasították. A jelenlegi jogszabályok már nem teszik lehetővé a részleges átadást, csak a véglegeset. Ehhez viszont minden munkát be kell fejezni. Kértük a szükséges összeget Bukaresttől, de eddig nem kaptuk meg” – fogalmazott. A főtanfelügyelő szerint a projekt teljes költségének újraszámolt áfája miatt további mintegy ötmillió lejre lenne szükség a hátralévő munkálatok befejezéséhez.

A gyerekpalota szakköreinek tevékenységeit a tavaly októberi baleset után öt aradi iskolába költöztették át, és ott is maradnak, amíg az új épület teljesen elkészül és átadhatóvá válik.

korábban írtuk

Felfüggesztették a Gyerekpalota tevékenységét, amelynek mosdójában megsérült egy kislány
Felfüggesztették a Gyerekpalota tevékenységét, amelynek mosdójában megsérült egy kislány

Felfüggesztették az aradi Gyerekpalotában az összes szakkör tevékenységét, miután a múlt héten az épület egyik mosdójában lehulló csempedarab sebesített meg egy hatéves kislányt.

A régi, leromlott állapotú épületet – amelyet időközben visszaszolgáltattak a jogos tulajdonosoknak – a baleset után azonnal bezárták, miután a kislányt kórházba kellett szállítani. Akkor a főtanfelügyelő még úgy nyilatkozott, hogy az elektromos csatlakozás problémája néhány héten belül megoldódik, ám ez nem történt meg.

  • A gyerekpalota hivatalos honlapján olvasható tájékoztatás szerint az intézmény több mint 70 éves múltra tekint vissza,
  • és évente több mint 2500 fiatal (4–18 év közöttiek) vesz részt legalább egy, a 30 közül választható kulturális, művészeti, sport- vagy technikai szakkör valamelyikén.
Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
Hirdetés
Hirdetés