
A gyerekpalota új épülete még mindig nem adható használatba
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Több mint tíz éve vár befejezésre Aradon az új gyerekpalota, de még mindig nem vehették használatba a szakkörök, mert nem tudták megoldani a villamosenergia‑csatlakozást. Az új székház befejezése azután vált sürgőssé, hogy tavaly ősszel az intézmény eddigi székhelyén, egy régi belvárosi bérpalotában a lehulló csempedarab megsebesített egy gyereket.
2026. május 08., 17:422026. május 08., 17:42
A hatóságok tavaly év végére ígérték az Aradi Gyerekpalota új székházának használatba adását, azután, hogy a belvárosi Andrényi-palotában – amely az 1950-es évektől a szovjet mintára létrehozott Pionírháznak, az 1989-es rendszerváltás után pedig a gyerekpalotának ad otthont – megsérült egy hatéves kislány, akire az egyik mosdóban ráesett egy lehulló, mintegy 30 centiméteres csempedarab.

Súlyos biztonsági hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy aradi édesapa, miután hatéves kislányát egy 30 centiméteres csempe találta fejbe a Gyerekpalota egyik mosdójában.
Az új székház, amelyet a városligeti parkból lekanyarított területen, a tanfelügyelőség új épületének szomszédságában emeltek, még mindig nem jutott el a végső átadásig, az illetékeseknek máig nem sikerült megoldaniuk a végleges áramellátást.
Az utóbbi időszakban a munkálatok újraindultak, és a létesítmény nagy része elkészült, ám a finanszírozás ismét megszakadt, amikor a díszterem kialakítása következett volna. A tavaly októberi baleset után az illetékesek azt ígérték, hogy részleges átadással megnyitják az új épületet, amely a díszterem kivételével teljesen berendezett és használatra kész. Ehhez azonban végleges villamosenergia‑csatlakozásra lett volna szükség, mivel jelenleg csak ideiglenes, építési áram áll rendelkezésre.
Marius Gondor Arad megyei főtanfelügyelő az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a villamosenergia-csatlakozási kérelmet elutasították, így az épület továbbra sem használható.
„2025 októberében még abban bíztunk, hogy végre megnyithatjuk a gyerekpalota új épületét, részleges átadással, a díszterem nélkül. Úgy gondoltuk, így megkapjuk az engedélyt a csatlakozásra, de a kérelmet elutasították. A jelenlegi jogszabályok már nem teszik lehetővé a részleges átadást, csak a véglegeset. Ehhez viszont minden munkát be kell fejezni. Kértük a szükséges összeget Bukaresttől, de eddig nem kaptuk meg” – fogalmazott. A főtanfelügyelő szerint a projekt teljes költségének újraszámolt áfája miatt további mintegy ötmillió lejre lenne szükség a hátralévő munkálatok befejezéséhez.
A gyerekpalota szakköreinek tevékenységeit a tavaly októberi baleset után öt aradi iskolába költöztették át, és ott is maradnak, amíg az új épület teljesen elkészül és átadhatóvá válik.

Felfüggesztették az aradi Gyerekpalotában az összes szakkör tevékenységét, miután a múlt héten az épület egyik mosdójában lehulló csempedarab sebesített meg egy hatéves kislányt.
A régi, leromlott állapotú épületet – amelyet időközben visszaszolgáltattak a jogos tulajdonosoknak – a baleset után azonnal bezárták, miután a kislányt kórházba kellett szállítani. Akkor a főtanfelügyelő még úgy nyilatkozott, hogy az elektromos csatlakozás problémája néhány héten belül megoldódik, ám ez nem történt meg.
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.
A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.
Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré
szóljon hozzá!