2007. április 18., 00:002007. április 18., 00:00
Szegénység és betegség
Romániában 1990 és 2004 között százezer lakosból 65-öt diagnosztizáltak tuberkulózissal, a legsúlyosabb eseteket 1997–98-ban regisztrálták, amikor nagyon sokan elhunytak e betegségben. Az európai statisztikai adatok szerint ott él a legtöbb fertőzött, ahol a legnagyobb a szegénység, és súlyos szociális problémákkal küzdenek. Míg Oroszországban, Ukrajnában, Albániában és Romániában ijesztő méreteket ölt a fertőzöttek száma, Nyugat-Európában, Németországban, Franciaországban, Spanyolországban, Hollandiában, Dániában csökkenő tendenciát mutatnak a grafikonok. Európában 2001-ben Romániában volt a legnagyobb, Máltán a legkisebb a fertőzöttek aránya. Dr. Farkas Evelyn, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem közegészség tanszékének vezetője az Életmódnak elmondta, hogy az ENSZ kezdeményezésére Egészség mindenkinek elnevezésű rendezvénysorozat indult, amelynek célja a felvilágosítás, az egészségmegőrzés, a betegségek megelőzése. Ennek keretében kerekasztal-beszélgetéseket, szakmai tanácskozásokat tartanak azokról a betegségekről, amelyek odafigyeléssel, elővigyázatossággal elkerülhetők.
Lappangó kórokozó
Dr. Kozma Tünde rezidens szakorvos kifejtette, hogy a tuberkulózis napjainkban gyógyítható betegség, de sok gondoskodást és kitartást, körültekintést igényel. A betegnek rendszerint egyszerre több gyógyszert kell szednie legalább hat hónapig. Még akkor sem hagyhatja abba a gyógyszeres kezelést, ha már jól érzi magát. A kezelésen kívül az életkörülmények változtatására nagy hangsúlyt kell fektetni: fontos a rendszeres és vitamindús táplálkozás, az alkohol és a cigaretta mellőzése, a testi higiénia. A betegnek a környezetére is figyelnie kell, hogy ne fertőzze meg a körülötte élőket. Köhögéskor és tüsszentéskor a zsebkendő használata elmaradhatatlan, akárcsak a gyakori szellőztetés, tisztálkodás, kézmosás, személyi tárgyak külön helyen tartása.
Kozma Tünde felhívta a figyelmet, hogy a megelőzés érdekében először a tuberkulózisra hajlamosító körülményeket kell megszüntetni. A legveszélyeztetettebbek a csecsemők, a kisgyerekek, az öregek, illetve a különböző betegségek, valamint a nem megfelelő életmód miatt legyengült szervezetű felnőttek. Bár röviddel világrajövetele után majd minden újszülöttet beoltanak tébécé ellen, akárcsak a 14. és 18. évükbe lépett fiatalokat, a védőoltás mégsem biztosít teljes védettséget. A nyilvántartásokban sok olyan egyén is szerepel, aki az időben megkapott védőoltás ellenére is megfertőződött. A szakorvos elmondta, a latens tébécé-fertőzést a legtöbb ember szervezete képes legyőzni, de a lappangó vírus bármikor aktivizálódhat, főleg a gyenge immunrendszerűek esetében. A hajlamosság a HIV-fertőzöttek, alkoholisták, rossz szociális körülmények között élők, rákbetegek, drogfüggők, kóros soványsággal küszködők esetében a legnagyobb.
A betegséget okozó mycobacterium tuberculosis megtámadja a szervezetet, és a szövetet pusztítja, üregeket hozva létre a tüdőben. A tünetei a legtöbb esetben állandó láz, étvágytalanság, köhögés, gyakori izzadás, súlyveszteség. A legutóbbi megfigyelések szerint azok is megbetegedhetnek, akiket nem sorolnak a veszélyeztetett kategóriába. Ezért az orvosok arra is figyelmeztetnek, ha tehetjük, minél kevesebb időt töltsünk zsúfolt tömegközlekedési járműveken, kerüljük az olyan zárt helyiségeket, ahol könnyen megfertőződhetünk.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.