
2011. szeptember 02., 11:392011. szeptember 02., 11:39
Vajon kiszámolják a legtöbb családban, hogy mennyit költenek az iskolai és munkahelyi büfében? Ha csak a napi kávét számoljuk, ha hozzáadjuk a boltban vásárolt szendvics árát, nem kis tételek jöhetnek ki, nem beszélve az üdítőautomatákról. Érdemes egy kicsit átgondolni, mire és mennyit költünk. Takarékosabbak lehetünk, ha szendvicset, gyümölcsöt csomagolunk, műanyag dobozban visszük magunkkal az ételt otthonról. A kávét akár termoszban is magukkal vihetik a kávéfüggők a munkahelyükre. A cukrozott üdítőitalok drágák, egészségtelenek és környezetszennyezőek. És ha rendszeresen kidobjuk a gyerek fél szendvicsét vacsora után, kapjon eleve csak egy felet, a másik felét elviheti másnap tízóraira. A sült csirke maradékát tehetjük tortillába vagy salátába másnap, a csontokból pedig készülhet leves.
Szintén spórolhatunk, ha a megmaradt tojássárgáját és -fehérjét lefagyasztjuk, a maradék kenyeret még frissen szintén. Ha száraz, készíthetünk belőle zsemlemorzsát vagy kenyérkockát. Az is a családi költségvetés előnyére válik, ha vizet iszunk üdítőitalok helyett, hiszen a legegészségesebb és legtermészetesebb folyadék. Reggelihez, uzsonnához természetesen tökéletes 1-1 pohár 100 százalékos gyümölcslé, de teljesen felesleges az étkezésekkor is ezt inni. Ha pedig nem 100 százalékos, bizonyára tartalmaz hozzáadott cukrot is. A főzés költségkímélőbb nagy tételben. Sőt ha a hétvégi ebédet felváltva rendezi meg a család barátokkal, spórolhat, és még jól is érzik magukat egymás társaságában. Rendelés, éttermek? Nem a pénztárca kíméletéről híresek. Azoknak, akik egyszemélyes háztartást vezetnek, szinte nem éri meg főzni. Érdemes olyan menzát vagy ételszállító céget találni, amely minőségi, többfogásos menüt kínál, elérhető áron, ezért érdemes kiszámolni, hogy mit eszünk és mennyiért.
Az is spórlásnak minősül, ha szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Termesszünk fűszernövényeket, paradicsomot az erkélyen, ablakpárkányon.
Mielőtt bevásárolni indulunk, nézzünk körül otthon, ehhez jó, ha rend van a kamrában, és pontosan tudjuk, mi van a hűtőben. Azt is jó tudni, hogy a nagy tétel nem feltétlenül olcsóbb. Nézzük a kilónkénti, literenkénti árakat. Ha nem túl nagy pluszkiadás, érdemes több helyen vásárolni. Rengeteg pénzt spórolhatunk azzal is, ha nem veszünk készételeket, előre csomagolt, mélyhűtött ételeket, kis anyagtartalmú, puffasztott reggelizőpelyheket, kis dobozos gyümölcsjoghurtokat. A kuponok, akciók akár jók is lehetnek, de figyeljünk oda. Ha olyan dolgokat veszünk meg olcsóbban, amit egyébként nem szoktunk, vagy amit nem használunk fel, az nem spórolás. Készítsünk heti menüt és listát. Sok pénzt megspórolhatunk, ha hetente csak egyszer megyünk bevásárolni. Részesítsük előnyben az olcsó és jó minőségű, hazai idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Olvassuk el a címkéket, a drágább termék gyakran nem tud többet, mint az olcsóbb. Lényeges, hogy étkezzünk szezonálisan. Aki novemberben veszi a chilei cseresznyét, árt a pénztárcájának és a környezetnek is, hiszen a szállítás során megtett kilométerekből származó környezetszennyezés igen jelentős. Vásároljunk textil bevásárlótáskával, ne fizessünk a műanyag zacskókért. Azt is jó szem előtt tartani, hogy éhesen ne vásároljunk. Papírtörlő helyett használjunk mosható konyharuhát, az óriási, többrétegű papírszalvéták is környezetszennyezőek.
Cseréljük az izzókat energiatakarékosra, és drága tisztítószerek helyett használhatunk citromot, ecetet, szódabikarbónát.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.