
Fotó: A szerző felvétele
A fokozatosan népbetegséggé vált diabetes mellitus ma már jól kezelhető, de a következtében fellépő szövődmények, mint például az érrendszeri betegségek, a páciens életminőségének jelentős romlásához vezethetnek. Mindez hosszútávon megnöveli a szívinfarktus, az agyi történések, stroke, szem-, idegrendszeri, illetve a veseszövődmények kialakulásának veszélyét. „Az inzulin 1921-ben történt felfedezése előtt a cukorbetegek belehaltak a kórba” – mondja az orvos, aki szerint később a betegség következtében kialakult szövődmények vezettek a cukorbetegek korai halálához.
Inzulinfüggő és nem inzulinfüggő diabétesz
Mint azt Puskás doktor kifejtette, a cukorbetegségnek két típusa van: az 1-es típusú, fiatalkori, azaz inzulinfüggő diabétesz, illetve a 2-es típusú, időskori vagyis nem inzulinfüggő diabétesz. Az 1-es típusú diabétesz kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklött hajlam, a betegség kialakulása során fokozatosan csökken a szervezet inzulintermelése, ugyanis az inzulintermelő sejteket kóros immunreakció pusztítja el. Kezelése inzulinadagolással oldható meg, az inzulininjekció lényegében pótolja a hasnyálmirigy működési zavara következtében létrejövő hormonhiányt. A 2-es típusú diabéteszre kezdeti fázisban éppen az inzulin túltermelése jellemző, azonban amint az orvos is elmondta, ez az állapot a cukorbetegség „előszobájának” tekinthető és mindamellett, hogy életmódváltással, illetve szájon keresztül szedhető gyógyszerek segítségével jelentősen lassítható a folyamat, előbb-utóbb az „igazi cukorbetegség” kialakulásához vezet. A két kórkép jellegzetesen közös vonása a magas vércukorszint.
Három ló az amerikai érmén
„Amerikában a cukorbetegek országos szövetsége érmet ad annak a cukorbetegnek, aki bizonyíthatóan ötven éve cukorbeteg, de annyira jól kordában tudja tartani a betegségét, hogy semmilyen szövődmény nem alakult ki nála. A jutalomérmén három vágtázó ló látható, amelyeket kötőféken tart egy ember, akinek a mellén azt írja: „Victory”” – fejtegette az orvos. Elmagyarázta, hogy a három ló tulajdonképpen az inzulint, a táplálkozást és a sportot jelképezi, ugyanis ezzel a három dologgal kell ügyesen „sáfárkodnia” a cukorbetegnek, hogy megelőzhesse a szövődmények kialakulását.
Stresszhatás is kiválthatja
A betegség kialakulásához vezethet a stressz, a helytelen táplálkozás, a mozgáshiány, illetve a genetikai hajlam. Puskás doktor elmesélte, statisztikai adatok bizonyítják, hogy például az 1977-es földrengést követően Bukarestben megtízszereződött a cukorbetegek száma. Ezt nyilván a fokozott stresszhatás váltotta ki. Ugyanakkor arra is kitért, hogy a finomított cukrokkal dúsított előrecsomagolt ételek, üdítők – amiknek az iskolai büfékből való kitiltását helyesli – fogyasztása szintén fokozott rizikófaktort jelent a kórkép kialakulásában. Ha a helytelen táplálkozáshoz még mozgáshiány is társul, akkor még inkább veszélyeztetett helyzetbe kerülhet bárki, azok is, akik egyébként öröklött hajlamként nem hordozzák génjeikben a betegség kialakulásának lehetőségét.
A kezdeti tünetek nehezen vehetőek észre
A betegség megelőzésében, jelentős szerepet játszik az ésszerű táplálkozás, amelyben a gyümölcsfogyasztásra kell nagy hangsúlyt fektetni, és mellőzni kell a finomított cukrokkal dúsított eledelek fogyasztását. Ugyanakkor fontos a mozgás, ami Puskás doktor szerint legalább heti három alkalommal félórai „izzadással” járó fizikai igénybevételt jelent. „Kerülni kell a káros anyagok bevitelét a szervezetbe: a dohányzást, alkoholt, kávézást” – mondja Puskás doktor, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy lehetőségeink szerint kerüljük a stresszhelyzeteket, illetve tanuljuk meg kezelni a stresszes állapotot.
A cukorbetegség kezdeti tünetei annyira enyhék, hogy a betegségben szenvedők sok esetben csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már valamilyen szövődményes betegség is kialakult a szervezetükben. „Ezért tanácsolom mindenkinek, hogy legalább évente egy alkalommal keresse fel háziorvosát, és kérjen részletes laborvizsgálatot, amely kimutathatja a megemelkedett vércukorszintet” – fejtegeti az orvos, de arra is felhívja a figyelmet, hogy a szájszáradás, a fokozott vizeletürítés, viszketések, furunkulusok megjelenése a bőrön szintén cukorbetegségre utalhatnak.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.