2007. május 09., 00:002007. május 09., 00:00
A gond az, hogy se nem érezzük, se nem látjuk, így a túl magas dózisú besugárzás jeleit csak akkor észleljük, amikor már túl késő. Néha órák múlva, de van, hogy csak évekkel később jelentkezik az egészségkárosító hatás. A sugárterhelés gyakran csak múló fejfájást vagy alvászavarokat okoz, de ennél akár jóval súlyosabb következményei is lehetnek, mint amilyen a rák.
A mobil és vezeték nélküli telefonok mikrohullámokat bocsátanak ki (előbbiek 900 vagy 1800, utóbbiak 1900 megahertz frekvencián). Ezek a készülékek rossz vételi körülmények közt, vagy például autóban leárnyékoltan akár kétwattos csúcsteljesítményt is elérhetnek. A mobiltelefon a nagy teljesítmény melletti hosszas használat során felmelegítheti a fej bizonyos területeit – ez különösen a szemekre nézve kellemetlen. A szakértők ezt elhanyagolható mértékű kockázatnak tekintik, de azért óvatosságra intenek. Rossz vételi körülmények közt korlátozzuk a beszélgetést a legszükségesebbekre, használjunk headsetet, kocsiban kihangosítót, és a lakásban lehetőleg ne szereljünk fel egynél több vezeték nélküli telefont.
A tévé és a számítógép monitorja ionizáló röntgen- és gammasugarakat bocsát ki. A váltakozó áram egy alacsony frekvenciájú mezőt alakít ki. Bár a monitortól 30 cm-es távolságban már nem kell jelentős sugárzással számolni, bizonyítékokkal támasztották alá, hogy a monitor által kibocsátott sugárzás meggátolja a bioritmus-hormonnak is nevezett melatonin termelődését, és rákkeltő hatással bír. Azt javasolják tehát, hogy amennyire lehet, üljünk távol a monitortól, vásároljunk korszerű készüléket, a televíziót ne hagyjuk bekapcsolva, amikor nem nézzük, és lehetőleg a hálószobában ne tartsunk tévét, számítógépet.
A mikrohullámú sütőkben alkalmazott 2,45 gigahertzes elektromágneses hullámok mélyebbre hatolnak az élelmiszerekben, mint a hőhullámok, és hatékonyabban melegítik fel a víztartalmú ételeket. A készülékek teljesítménye 300 és 1300 watt között változik. Mivel le vannak szigetelve, csupán 0,05 milliwattnyi sugárzás jut ki a készülékből négyzetcentiméterenként és a legújabb kutatások szerint veszélyt csupán meghibásodás esetén jelentenek. A szakértők azt javasolják, hogy a kiszolgált készülékeket rendszeres időközönként cseréljük újakra (ne várjuk meg, amíg elromlanak!), és használat közben a biztonság kedvéért tartózkodjunk legalább egy méterre a mikrótól.
A tévé- és rádióadók a szabványban meghatározott biztonságos határérték alatti sugárzást bocsátanak ki már 75–350 méterre az adótól. Rövid időn keresztül még ennél közelebbi tartózkodás sem jár semmiféle kockázattal, de lehetőleg tartsuk be az előírást, és ne menjünk túl közel. Sokat hallani arról, hogy magasfeszültségű vezeték közelében nem tanácsos tartózkodni. A vezeték alatt valóban elektromágneses mező alakul ki, amelynek ereje 50 méter távolságban már a tizedére csökken. A házfalak védelmet jelentenek az elektromos mezőkkel szemben, de a mágneses mezőt nem képesek elszigetelni. Bár a legújabb kutatások szerint rendkívül alacsony az elektromágneses terek egészségkárosító hatása, ma már nem építkeznek magasfeszültségű vezetékek közelében.
A repülőgépek utasai kozmikus sugárzásnak vannak kitéve, amely az ibolyántúli sugárzásnál is magasabb frekvenciájú, veszélyes sugár. Minél magasabban repül a gép, annál erősebb kozmikus sugárzással kell számolni. Egy tengerentúli repülőút (oda-vissza) során akkora sugárdózis éri az utast, mint egy röntgenfelvétel készítése alatt – ám egészségkárosító hatással csak annak kellene számolnia, aki többet repül, mint egy pilóta.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.