
Marosvásárhely adott otthont a tizenötödik alkalommal megszervezett, a szklerózis multiplex betegséget körüljáró országos szemináriumnak. A mintegy 500 tagot számláló Romániai Szklerózis Multiplex Egyesület (ASMR) által szervezett rendezvényen 15 neurológus és több mint 200 páciens vett részt, utóbbiak közül több mint 120 a marosvásárhelyi szakkezelési klinika betege.
2016. október 09., 12:362016. október 09., 12:36
A szklerózis multiplexben szenvedő romániaiakat tömörítő egyesület fennállásának tizenkilencedik évfordulóját ünnepelte. A szervezők szerint az effajta rendezvényekre azért van szükség, hogy egyrészt a betegség és kezelése orvosszakmai újdonságaival ismerkedjenek meg az érintettek, másrészt pedig hogy a páciensek egymással találkozhassanak, és támogatást kapjanak, illetve adjanak sorstársaiknak.
A marosvásárhelyi megyei sürgősségi kórház 1-es neurológiai klinikájának vezetője és a szklerózis multiplex kezelési központ koordinátora, dr. Rodica Bălașa elmondta, az országos kezelési programban változást jelent, hogy megszüntették a várólistákat, ami a kezelésekhez nagyobb, könnyebb és gyorsabb hozzáférést jelent. A kutatások során fény derült arra, hogy a kórban szenvedők étrendjének D-vitaminnal történő kiegészítése hozzájárul a szklerózis multiplex előrehaladásának lassításához.
„A betegséggel diagnosztizáltaknak összeállítanak egy iratcsomót abban a központban, ahol szeretné, hogy nyilvántartásba vegyék, ahonnan továbbítják az egészségbiztosítási pénztár szakbizottságához. Egy hónap után megérkezik a bizottság jóváhagyása, és a beteg elkezdheti a kezelést” – hangzott el a szemináriumon. A szakértők elmondták, a minden gyógyszertárban megtalálható és olcsó D-vitaminból napi 5000 egységnyi étrend-kiegészítés és napi 15 perces napon való tartózkodás lassíthatja a betegség előrehaladását, vagy hozzájárulhat a kór kialakulásához, ez pedig nemzetközileg bizonyított.
„Az is jelentős előrelépésnek számít, hogy megvan az engedély az országban az első, szájon át történő kezelés végrehajtására, amely növelheti a folyamat sikerességét. Mindeddig csak a tűvel végzett kezelés volt elfogadott, vagy intravénásan (vénába), vagy intramuszkulárisan (izomba), illetve bőr alá fecskendezték be” – ismertette a szakember. Hozzátette, olyan krónikus betegségről van szó, amely esetében előfordul, hogy a beteg nem tudja folytatni munkaköri tevékenységét, ezért az egyesületben a páciensek pszichikai, mentális támogatására is figyelnek, hiszen így a betegek közösségben hasznosnak érzik magukat.
Mint elhangzott, Marosvásárhelyen 477 személyt kezelnek szklerózis multiplexszel. A páciensek és az orvosok egyre tudatosabbak a betegséget illetően, a kivizsgálási lehetőségek egyre hozzáférhetőbbek, ezt szolgálja, hogy a városba hamarosan három új, 1,5 teslás mágnesesrezonancia-mérő berendezés érkezik – mondta Rodica Bălașa. A szklerózis multiplex (SM) a központi idegrendszer gyulladásos autoimmun betegsége, amelynek során károsodik az agy és a gerincvelő idegsejtjeit védő velőshüvely.
A védőburok szétesése miatt zavar támad az idegrendszer kommunikációs rendszerében: lelassul vagy megszűnik az ingerületátvitel, látási, érzékelési, motoros és esetenként pszichiátriai problémákat okozva. A betegségnek több megjelenési formája van, előfordul, hogy a tünetek elszigetelt rohamokban jelentkeznek (visszaeső típus), vagy folyamatosan súlyosbodnak (progresszív típus).
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!