
A gyermekek iskolaidőben átlagosan 11 órát ülnek naponta, a mozgáshiányos életmód pedig egészségi problémákhoz, például tartásbeli gondokhoz vezet – mutatott rá Bogdán Mária Emese.
2015. augusztus 06., 19:302015. augusztus 06., 19:30
A csíkszeredai testnevelés szakos tanár azt tanácsolja, hogy a fiatalok minél többet töltsenek a szabadban, és próbáljanak ki minél változatosabb mozgásformákat – erre inkább van idejük a szünidőben, mint a tanórákkal, házi feladatokkal telezsúfolt iskolaidőben.
Három óra mozgás, 11 óra ülés
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola testnevelés szakos tanárának, Bogdán Mária Emesének nemrég jelent meg Intő szülőknek, nevelőknek című kötete az Ábel kiadó és a Csíkszeredai Kiadóhivatal gondozásában. A kötetben kutatási eredményeket összegez, és saját tapasztalatait foglalja össze pedagógusok, de főként szülők számára a mozgással, testneveléssel, testtartással kapcsolatos tudnivalókról, az iskoláskorban előforduló leggyakoribb tartáshibákról. Kitér több gyakori problémára, így a lúdtalp előfordulására, a nem megfelelő cipő okozta gondokra, arra, hogy milyennek kell lennie a megfelelő iskolai bútorzatnak és az iskolatáskának. A pedagógus a kötetben is foglalkozik a mozgáshiánnyal mint civilizációs ártalommal. Kiszámolta, hogy a jelenlegi oktatási körülmények közepette egy gyermek átlagosan 11 órát ül naponta. Ha a 24 órából leszámoljuk az alvásidőt, az iskolai szüneteket, az iskolába és a hazamenést – persze ha nem kocsival viszik a szülei –, illetve azt, ha elmegy valahová napközben mozogni, edzésre, akkor is 11 óra ülés és három óra mozgás jön ki – részletezte szerkesztőségünknek. Mint rámutatott, ezt kevésbé tudja ellensúlyozni a tantervben szereplő heti két testnevelési óra. Csíkszeredában nagyon jó, hogy bevezette az önkormányzat a szervezett formában zajló korcsolya- és úszásoktatást az iskolai testnevelési órák mellett – emelte ki, ezzel nemcsak megtanulják a gyerekek ezt a két mozgásformát, hanem még egy alkalmat jelent ez a mozgásra.
Változatos mozgásformát!
A testnevelő tanár a vakáció idejére azt tanácsolja a szülőknek és diákoknak, hogy minél többet legyenek a szabad levegőn, és minél változatosabb mozgásformákat végezzenek. Ugyanakkor fontos, hogy csak egy kicsit irányítsák ilyenkor a gyermeket, hogy azt a mozgást választhassa, amelyik neki tetszik. „Ha például még nem tud a gyermek úszni, akkor itt az alkalom arra, hogy megtanulja. Vagy ha már tud úszni, akkor valamelyik úszásnemet tökéletesítheti. Nyolc-tíz napot rá lehet szánni arra, hogy a gyerek egy új, harmonikus mozgásformát megtanuljon. Itt van az alkalom a rendszeres futásra is. Esténként látom, hogy meg vannak telve a futópályák, jó családi program is lehet ez” – hozta fel példaként. Úgy véli, fontos, hogy családi programként szervezzék meg a gyermekek számára a mozgási lehetőséget, mert így az együttlét öröme mellett ez életvitelszerűen épül bele a fiatalok programjába. „Találjanak ki új programokat együtt, vagy csak kiránduljanak, mászkáljon a gyermek erdőben, kalandparkban. El kell csábítani a gyermekeket a tévé, a számítógép elől, például kerékpárral, rollerrel” – hangsúlyozta. Bogdán Mária Emese szerint jóleső látni, hogy Csíkszeredában egyre több fiatal apuka biciklizik gyermekével, gyermekeivel.
Keressenek táborokat!
A pedagógus a különböző táborokat is javasolja, úgy véli, ezek során a közösségekben a gyermekek olyan készségeket fejlesztenek ki, és olyan nevelési újdonságokkal találkoznak, amelyeket a családban nem tudnak megtanulni. Például a táncot is nagyon ajánlja, a tánctáborokat is nagyon hasznosnak tartja. Olvasni kell, de a tanulást, ismétlést nem javasolja a nyári időszakra. Bogdán Mária Emese úgy véli, ki kell használni az időt a mozgásra: „nem különórákra, mert a gyerekek tanév közben annyira meg vannak terhelve a tanulással, különböző felmérésekkel, nagy stresszt okozó vizsgákkal, hogy ez nagyon kimeríti őket. Ne ismételjenek, ne tanuljanak, inkább mozogjanak, hisz jön az ősz, kezdődik az iskola és a terhelés is elölről”.
Minél több mozgásra kell ösztönözni a gyerekeket a vakációban
Ki a levegőre a szünidőben!
A gyermekek iskolaidőben átlagosan 11 órát ülnek naponta, a mozgáshiányos életmód pedig egészségi problémákhoz, például tartásbeli gondokhoz vezet – mutatott rá Bogdán Mária Emese (portrénkon). A csíkszeredai testnevelés szakos tanár azt tanácsolja, hogy a fiatalok minél többet töltsenek a szabadban, és próbáljanak ki minél változatosabb mozgásformákat – erre inkább van idejük a szünidőben, mint a tanórákkal, házi feladatokkal telezsúfolt iskolaidőben.
Három óra mozgás, 11 óra ülés
A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola testnevelés szakos tanárának, Bogdán Mária Emesének nemrég jelent meg Intő szülőknek, nevelőknek című kötete az Ábel kiadó és a Csíkszeredai Kiadóhivatal gondozásában. A kötetben kutatási eredményeket összegez, és saját tapasztalatait foglalja össze pedagógusok, de főként szülők számára a mozgással, testneveléssel, testtartással kapcsolatos tudnivalókról, az iskoláskorban előforduló leggyakoribb tartáshibákról. Kitér több gyakori problémára, így a lúdtalp előfordulására, a nem megfelelő cipő okozta gondokra, arra, hogy milyennek kell lennie a megfelelő iskolai bútorzatnak és az iskolatáskának. A pedagógus a kötetben is foglalkozik a mozgáshiánnyal mint civilizációs ártalommal. Kiszámolta, hogy a jelenlegi oktatási körülmények közepette egy gyermek átlagosan 11 órát ül naponta. Ha a 24 órából leszámoljuk az alvásidőt, az iskolai szüneteket, az iskolába és a hazamenést – persze ha nem kocsival viszik a szülei –, illetve azt, ha elmegy valahová napközben mozogni, edzésre, akkor is 11 óra ülés és három óra mozgás jön ki – részletezte szerkesztőségünknek. Mint rámutatott, ezt kevésbé tudja ellensúlyozni a tantervben szereplő heti két testnevelési óra. Csíkszeredában nagyon jó, hogy bevezette az önkormányzat a szervezett formában zajló korcsolya- és úszásoktatást az iskolai testnevelési órák mellett – emelte ki, ezzel nemcsak megtanulják a gyerekek ezt a két mozgásformát, hanem még egy alkalmat jelent ez a mozgásra.
Változatos mozgásformát!
A testnevelő tanár a vakáció idejére azt tanácsolja a szülőknek és diákoknak, hogy minél többet legyenek a szabad levegőn, és minél változatosabb mozgásformákat végezzenek. Ugyanakkor fontos, hogy csak egy kicsit irányítsák ilyenkor a gyermeket, hogy azt a mozgást választhassa, amelyik neki tetszik. „Ha például még nem tud a gyermek úszni, akkor itt az alkalom arra, hogy megtanulja. Vagy ha már tud úszni, akkor valamelyik úszásnemet tökéletesítheti. Nyolc-tíz napot rá lehet szánni arra, hogy a gyerek egy új, harmonikus mozgásformát megtanuljon. Itt van az alkalom a rendszeres futásra is. Esténként látom, hogy meg vannak telve a futópályák, jó családi program is lehet ez” – hozta fel példaként. Úgy véli, fontos, hogy családi programként szervezzék meg a gyermekek számára a mozgási lehetőséget, mert így az együttlét öröme mellett ez életvitelszerűen épül bele a fiatalok programjába. „Találjanak ki új programokat együtt, vagy csak kiránduljanak, mászkáljon a gyermek erdőben, kalandparkban. El kell csábítani a gyermekeket a tévé, a számítógép elől, például kerékpárral, rollerrel” – hangsúlyozta. Bogdán Mária Emese szerint jóleső látni, hogy Csíkszeredában egyre több fiatal apuka biciklizik gyermekével, gyermekeivel.
Keressenek táborokat!
A pedagógus a különböző táborokat is javasolja, úgy véli, ezek során a közösségekben a gyermekek olyan készségeket fejlesztenek ki, és olyan nevelési újdonságokkal találkoznak, amelyeket a családban nem tudnak megtanulni. Például a táncot is nagyon ajánlja, a tánctáborokat is nagyon hasznosnak tartja. Olvasni kell, de a tanulást, ismétlést nem javasolja a nyári időszakra. Bogdán Mária Emese úgy véli, ki kell használni az időt a mozgásra: „nem különórákra, mert a gyerekek tanév közben annyira meg vannak terhelve a tanulással, különböző felmérésekkel, nagy stresszt okozó vizsgákkal, hogy ez nagyon kimeríti őket. Ne ismételjenek, ne tanuljanak, inkább mozogjanak, hisz jön az ősz, kezdődik az iskola és a terhelés is elölről”. n R. Kiss Edit
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!