Kesztyűs kézzel kell bánni a citrusfélékkel

Kesztyűs kézzel kell bánni a citrusfélékkel

Fotó: Kristo Robert

Nem szabad felhasználni a narancs- és citromhéjat, a déligyümölcsöket körültekintően kell meghámozni, mert az emberi szervezetre káros vegyszereket tartalmazhat a héjuk – hívják fel a figyelmet a növényvédelmi szakértők és fogyasztóvédők.

Kiss Judit

2017. november 19., 14:492017. november 19., 14:49

A hazai boltokban is kaphatók az emberi szervezet számára ártalmas vegyszerekkel beszórt citrusfélék – erről cikkezett a sajtó az elmúlt időszakban, és a közösségi portálokon is számos bejegyzés látott napvilágot a növényvédő szerek káros hatásairól.

Mivel a tél közeledtével egyre nagyobb a narancs és citrom iránti kereslet és a kínálat is, a vásárlóközönséget is foglalkoztatja, vajon valóban káros-e a növények betegségeit megelőző, Imazalil nevű növényvédő szerrel kezelt gyümölcsök fogyasztása.

A fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC) vezérigazgatója, Paul Anghel a Digi24 hírportálnak kifejtette, a vásárlók körültekintően olvassák el a citrusfélék csomagolásán a feliratot, hiszen gyakori, hogy Imazalillal kezelték a főként Törökországból importált gyümölcsöket, a szer pedig káros lehet az emberi szervezetre.

A Thiabendazol-Imazalil nevű (vagy E233 jelzésű növényvédő) a cirtusfélék héján található, és a fogyasztóvédelmi szakember elmondása szerint károsíthatja a májat, a vesét, sőt rákkeltő is lehet.

Mint felhívta a figyelmet, az Imazalillal kezelt gyümölcsöknek nem változik a színe, sem héjukon nem látszik semmi. Ha a citrusféléket becsomagolják, a címkén feltüntetik, amennyiben ezzel a szerrel kezelték a gyümölcsöt, ha azonban csomagolatlanul vásárolja az ember, nyilván nem tudni, hogy mivel kezelték a narancsot, citromot.

Orbán Sándor kolozsvári növényvédelmi szakember a Krónika megkeresésére elmondta, ajánlatos körültekintően bánni az Imazalillal kezelt citrusfélékkel. Az illető szer számos fertőző betegség, gomba ellen védi a növényeket, és miután bepermetezték, felszívódik a héjba.

Galéria

Fotó: Sándor Csilla

„Tulajdonképpen kevés olyan növényvédő szert használnak, ami a növény húsába, nedvkeringésébe is bekerül, a legtöbb ilyen vegyi anyag behúzódik a héjréteg alá, így nyújt védelmet a rothasztó gombák ellen. Az is fontos szempont, hogy leszedéskor megvárták-e azt az időt, ami után a permetezést követően szüretelni lehet, és ezt persze nem lehet tudni” – mondta a szakértő.

Azt tanácsolta, hogy óvatosságból szó szerint bánjunk kesztyűs kézzel ezekkel a citrusfélékkel, kesztyűt húzzunk, úgy hámozzuk meg, hogy ne vigyük át a gyümölcs húsára a vegyszert.

Felhívta a figyelmet, az Imazalillal kezelt narancsnak, citromnak a héját semmiképpen se reszeljük le és ne fogyasszuk el, hiszen abban benne van a növényvédő szer, amit nem lehet lemosni.

Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) közleményt adott ki az Imazalillal tartósított citrusfélékről a hét elején. Mint közölték,

ez a vegyszer egyike a Romániában is ellenőrzött 180 féle növényvédő szernek, és 2012-től engedélyezik a használatát, ugyanakkor nálunk még nem észlelték, hogy az üzletekbe kerülő gyömölcsökben a megengedettnél nagyobb dózisban lenne jelen.

A közlemény szerint az Imazalil használatát az Európai Unió 24 tagországában, köztük Romániában is engedélyezték. A szert a citrusfélék, paradicsom, gabonafélék esetében alkalmazzák a szüretet illetően megfelelő eljárással, így amikor a kereskedelembe kerülnek az élelmiszerek, csak a megengedett mennyiségben található meg bennük. Ha a megengedettnél mégis nagyobb mennyiségben találják meg élelmiszerben, akkor a terméket bevonják és megsemmisítik – közölte a hatóság.

Hogyan kezelik a déligyümölcsöket?

Köztudott, hogy a déligyümölcsöket zölden vagy éretlen állapotban szüretelik, úgy csomagolják, és hosszú utat tesznek meg, amíg a fogyasztók asztalára kerülnek. A szállítás gyakran több hétig is elhúzódik. Szállítás alatt a gyümölcsök nagy tömegben, szorosan egymás mellett helyezkednek el a tároló kapacitás minél jobb kihasználása érdekében. A leszedett gyümölcsök élő anyagok, magas a víztartalmuk, lélegeznek, így a tárolás alatt is párologtatnak – írta a Bálintgazda.hu.

Galéria

Fotó: Sándor Csilla

A citrusfélék tárolási betegségeinek fellépését, azaz romlását serkenti az áru körüli levegő magas páratartalma és a hűtés nélküli körülmények.

A nagyarányú romlást megelőzendő a fákról szüretelt gyümölcsöket gombaölő és baktériumokat is ölő vegyszerekkel és növényvédő szerekkel kezelik.

Az oldatot permetezéssel vagy gyakrabban az oldatban történő áztatással viszik fel a gyümölcsök héjára. A súlyveszteséget okozó párologtatás csökkentésére pedig viaszréteggel vonják be a gyümölcsök héját. Általában a viaszban fürdetést a vegyszerekkel együtt alkalmazzák.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)