Hirdetés

Ha támad a páni félelem

A katasztrófák, földrengés, háború esetén sokan pánikba esnek – ami ilyen szélsőséges esetekben természetes reakció. Amikor azonban külső inger nélkül jelentkeznek a pánikroham tünetei, akkor már az egyre elterjedtebb, „divatos” betegségről, a pánikról van szó – mondta Biró István elmegyógyász főorvos, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf kórház pszichiátriai osztályának vezetője.

Bíró Blanka

2008. november 07., 12:352008. november 07., 12:35

A pánik tulajdonképpen nagyfokú szorongás, amely eszméletvesztés nélküli ájulásérzéssel, szédüléssel, heves szívdobogással, arcpirulással, kézreszketéssel, izzadással, gyomorpanaszokkal, általános rosszulléttel, halálfélelemmel jár. Ha nincs katasztrofális erejű inger, és mégis megjelennek a tünetek, akkor az egyre elterjedtebb, „divatos” betegségről van szó – fejtette ki Biró István elmegyógyász főorvos, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf kórház pszichiátriai osztályának vezetője.

Félelem az egyedülléttől
A pánikroham a betegség kezdetén ritkábban jelentkezik, majd egyre sűrűbben. Egy roham általában legtöbb tíz percig tart. A beteg pánikszerűen rosszul van, a pánik a környezetére is átterjed, riasztják a mentőket. A sürgősségen pillanatnyilag megoldják a problémát. Nem mindig derül ki, milyen betegségről van szó. Általában három-négy mentőriasztás után kezdenek a sürgősségen a pánikbetegségre is gyanakodni, miután egyéb szervi elváltozást nem mutatnak ki. A pánikrohamok miatt a beteg életminősége megromlik. Ahogy a rohamok ismétlődnek, kifejlődik pánikbetegség. A beteg két roham között is kezd félni attól, hogy mikor lép fel a következő, és lesz-e elérhető segítség. Fellép egy függőségi tünetegyüttes, nem mer egyedül maradni, valakinek – házastárs, gyerek, szomszéd – mindig mellette kell lennie. A beteg attól is fél, hogy kilépjen egyedül az utcára, mindig elérhető segítség kell, hogy legyen a közelében, arra az esetre, ha bekövetkezik a pánikroham.

 

„Doctor-shopping”

Pánikbetegség mindig létezett, de néhány évvel ezelőtt még kevésbé voltak érzékenyek rá az orvosi fülek – mondta Biró István. A pánikroham, pánikbetegség diagnózisa kevésbé volt ismert, ezért nem jöhetett szóba pszichiátriai kezelés. A terápiás beavatkozások 10–15 évvel ezelőtt sokkal ritkábbak voltak, mint most. A pánikbetegség tüneteitől szenvedők általában orvostól orvoshoz, egyik szakorvostól a másikhoz mentek – a jelenséget ma már úgy is hívják, hogy „doctor-shopping”. Szó szerint lefordítva a beteg orvost vásárol, mivel hol szívorvoshoz, hol fül-orr gégészhez, hol belgyógyászhoz, hol ideggyógyászhoz fordul segítségért, de hatásos kezelést nem sikerül egyik szakorvosnak sem beállítania, és általában az elmegyógyász utolsó a sorban. Az orvostól orvoshoz vivő „körút” azonban mégsem hiábavaló, mert ilyenkor kizárják a szervi betegségeket, amelyek súlyosabb következményekkel járhatnak, mint a pánikbetegség.

Nehéz elfogadni, hogy elmegyógyászra van szükség

Az esetenként fölösleges orvostól orvosig való járkálást egy jó háziorvos vagy belgyógyász megelőzheti: egy vizsgálat során ugyanis ki lehet zárni minden más lehetőséget. Ebben az esetben jó, ha a beteg minél hamarabb eljut a pszichiáterhez, így annál hamarabb meggyógyul. Biró István elmegyógyász kifejtette, a pánikbetegség esetében javallott eljárás, hogy a háziorvos a pánikbetegség tüneteitől szenvedő beteget tetőtől talpig megvizsgálja, és a domináns tünet függvényében elküldi egy szakorvoshoz. Ha ott is negatív a lelet, akkor rögtön pszichiáterhez kell küldeni, nem pedig egyéb melléktünetek alapján más szakorvoshoz.
A pszichiáter szerint az utóbbi években változott ugyan az elmegyógyászat megítélése, és ebben a sajtónak is nagy szerepe van, ennek ellenére még mindig nagy az „ellenállás”: az emberek nagy többsége érthető módon nehezen fogadja el, hogy pszichiáterre van szüksége. Ennek ellenére az elmegyógyászatban a betegek 20 százaléka szenved súlyos elmebetegségekben. Azoknak, akiket pszichiáter kezel, nyolcvan százaléka éppen a pánikbetegséghez hasonló problémákkal küzd.

Látványos gyógyulás

Mint azt Biró István elmondta, a pánikbetegségnek 15 évvel ezelőtt még nem volt hatékony kezelése. Bizonyított, hogy a pánikbetegségben romlik az úgynevezett szerotonin (az agy egyik „sokfunkciós” neurotranszmittere, amely számos különböző élettani és viselkedési folyamatot szabályoz) anyagcseréje. Depresszió és pánikbetegség esetén csökken a szerotoninmennyiség, ezáltal az ingerület-átvitel gyengébb lesz. Régebben nem volt olyan gyógyszer, amelyik a szerotoninmennyiséget növelte volna valamilyen specifikus mechanizmus alapján. Ahogy azonban megjelentek ezek a gyógyszerek, látványos előrelépés történt a pánikbetegség kezelésében. Ezekről az orvosságokról fontos tudni, hogy nem álmosítanak, nem kábítanak, sőt ébresztő, energiaadó hatásuk van. Mellékhatásuk minimális, a kezelés elején esetleg gyomorpanaszok léphetnek fel. A pánikbetegségre ható orvosságok ugyanakkor nem okoznak függőséget. Az elmegyógyász azt is elmondta, hogy amikor még nem léteztek ilyen gyógyszerek, akkor úgy próbáltak a betegen segíteni, hogy a tudatát eltompították – ilyenkor tulajdonképpeni javulás nem történt.

Pszichoterápia, relaxáció
Az is fontos, mondja Biró István elmegyógyász, hogy mennyire gyorsan kerül a beteg szakorvoshoz: már egy hónap után megkapja a kezelést, vagy csak egy év „doctor-shopping ” után. Ha krónikussá válik a pánik, akkor lassabban lehet eredményt elérni, és hosszabb – egy-két éves – kezelésre van szükség. Utókezelésként pszichológiai megközelítések, relaxációs gyakorlatok, zeneterápia segíthet egyensúlyban tartani a beteget. A gyógyulás azért nem végleges, mert a beteg érzékenyen reagál a környezetére, a rá ható hangulatokra, helyzetekre, feszültségekre, a stresszre. Ha külső folyamat indítja el a pánikreakciót, akkor előfordulhat, hogy az tíz év után is – ha hasonló helyzet áll újra elő: válás, pereskedés, halál – újra előjön.

A pánikbetegség kezelése általában hat hónaptól egy évig tart – mutatott rá az elmegyógyász. Ezután általában mindenki meggyógyul, de a betegek mindig sebezhetőek maradnak. A beteg tünetei két hét alatt teljesen megszűnhetnek, és nagyon sokat javul az életminősége. A páciensek általában teljesen reményvesztetten és bizalmatlanul fordulnak pszichiáterhez, mert meg vannak győződve arról, hogy szervi bajuk van. Az elesett beteg, akit a hozzátartozók „cipelnek” orvoshoz, három hét gyógyszeres kezelés után teljesen kivirul.

Ne szóljunk rá, hogy „szedd össze magad”

Nem jó módszer az, ha a betegre rászól a családja: „szedd össze magad” – mondja a pszichiáter. Először háziorvoshoz kell vinni a beteget, aztán amikor kiderül, nincsen szervi baja, hanem idegrendszeri zavarról van szó, akkor ajánlatos pszichiáterhez fordulni. A családtagoknak fokozottan figyelniük kell, mert a pánikroham alatt a tudat beszűkül, és ilyenkor előfordulhatnak balesetek: például a beteg ilyenkor nem tud figyelni az úton, és elütheti egy autó.

Az ok: genetika, hosszas stressz, mérgezés

A pánikbetegségnek genetikai háttere is lehet – mondja az elmegyógyász. Biró István szerint abban a családban, ahol az elsőfokú rokonoknál depreszszió fordult elő, gyakoribb a pánikbetegség. Ha valaki hosszabb ideig folytat stresszes életmódot, a családjában konfliktusok vannak, anyagi nehézségekkel küzd, előbb-utóbb kimerül a készlete. A szerotoninnal is hasonló helyzet, mint például a kalciummal. Egy darabig a szervezet próbálja újratermelni az elhasznált szerotonint, egy idő után azonban kimerül: ilyenkor hirtelen lecsökken a szerotonin-szint, és bekövetkezik a pánikbetegség. Mérgezés is lehet a betegség kiváltó oka: amikor valakinek nem szokott ehhez hozzá a szervezete, és megiszik öt-hat kávét, a koffeinmérgezés miatt beindulhat egy pánikreakció. A pánik gyakran társul depresszióval, mert a depresszió kialakulásában is nagy szerepet játszik. A pánikbeteg akkor lesz depressziós, amikor már teljesen reménytelennek érzi a helyzetét. Előfordulhat, hogy a szomorú, kedvetlen, vagyis depressziós betegnél – ha néhány hónapig nem kezelik – megjelennek a pánikrohamok. n Bíró Blanka

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében

Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában

Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában
2025. december 15., hétfő

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások

Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások
2025. szeptember 05., péntek

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)

Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)
Hirdetés
2025. április 11., péntek

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra

Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra
2025. február 03., hétfő

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon

A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Hirdetés
2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
Hirdetés
Hirdetés