Hirdetés

Fölös kilók és lelki jólét

Bányai Gyöngyi egy Pécs melletti kisfaluban, Egerágon magyar szakos tanárnő. A túlsúly problémája azután kezdte foglalkoztatni, hogy egy rosszullét után az orvos javasolta, fogyjon le. Másfél évnyi saját életvitelén végzett kísérletezéssel sikerült lefogynia több mint 40 kiló súlyfeleslegét, közben kidolgozta saját módszerét a fogyásra. Gondolatait a Fogyókúra helyett pszichowellness című könyvében fogalmazta meg, módszerét azóta többen sikerrel alkalmazzák már Erdély területén is.

Jánossy Alíz

2009. január 08., 22:372009. január 08., 22:37

– Fogyókúra helyett úgynevezett pszichowellnesst ajánl a fogyni vágyóknak. Mi a pszichowellness, és miért ezt ajánlja, miért nem a fogyókúrát?
– A pszichowellness általam kitalált összetett szó, és a gondolkodásunkból fakadó jól-létet jelenti. A szóöszszetételekben a pszicho szó az emberi lélekre, a gondolatainkra, az érzéseinkre és az ezekből fakadó viselkedésünkre utal. A wellness korunk divatszava, ami annyit tesz, mint jól lenni, jól érezni magunkat. A jól-létet az emberek általában a külső körülményektől várják, azonban a hogylétünk sokkal inkább függ a külvilágra adott válaszainktól, a reakcióinktól, mint a külső körülményektől. Az egyetlen dolog, amit biztosan megváltoztathatunk, az a saját gondolatvilágunk, reakcióink a külvilágra. Ha például a célszerűtlen szokásainkat hasznosakra cseréljük, sokkal jobbá tehetjük az életünket. Ezért ajánlom, hogy fogyókúra helyett változtassunk a gondolkodásunkon, ezen keresztül a szokásainkon. Figyeljünk gondoskodó szeretettel önmagunkra, merjünk bátran szembenézni az életünkkel, akkor nem lesz szükségünk arra, hogy túlevésből igyekezzünk erőt gyűjteni magunknak, és arra, hogy hájból kerítést építsünk magunk köré.

– Mióta foglalkoztatja az egészséges táplálkozás és életvitel kérdésköre?
– Amikor már elmúltam negyvenéves, a testtömegindexem is átlépte a negyvenet, gyógyszert kellett szednem magas vérnyomásra, és egyszer komolyan rosszul lettem. A szívem össze-vissza vert, az orvos szerint a túlsúlyom okozta ezt. Azelőtt természetesnek tekintettem, hogy a testem szolgál engem, eszembe se jutott, hogy különösebben figyeljek rá. A rosszullét igencsak elgondolkoztatott, és akkor kezdtem komolyan foglalkozni az addig számomra sokadrangú kérdéssel: az egészségemmel.

– A fogyásra kidolgozta az úgynevezett M-módszert, amit a Fogyókúra helyett pszichowellness című könyvében részletesen taglal. Miben áll az M-módszer lényege, és hogyan ismerte fel a különféle táplálékok szétválasztásán alapuló módszer hatékonyságát?
– Amikor megkaptam a „házi feladatot”, hogy fogyjak le, akkor – mint valami stréber diáklány – mindent megtettem annak érdekében, hogy a lecke jól sikerüljön. Lázasan kezdtem kutatni a témában, olvastam, kérdezősködtem, felidéztem korábbi fogyókúrás kísérleteimet. Ezekből aztán igyekeztem a józan ész alapján kiválogatni a legjobbnak tűnőket. Abban biztos voltam, hogy úgy érhetek el eredményt, ha az egész embert – adott esetben önmagamat – nézem, és nem csak a hájat. Érdekeltek a miértek, a dolgok mélyére szerettem volna látni. Megértettem, hogy az emberben a testi (szomatikus) és a lelki (pszichés) tényezők szoros kölcsönhatásban vannak. Így, azzal párhuzamosan, hogy a miértekre keressük a választ, azaz a túlsúlyunk lelki okait igyekszünk feltárni és megszüntetni, a testünkre rakódott túlsúlyt egészséges és emberséges módszerrel kell „leszednünk”. A táplálékok szétválasztásának módszerével a nyolcvanas évek végén találkoztam, amikor megismertem a testkontrollmódszert. Abban az időszakban, mikor előttem állt a feladat, hogy lefogyjak, találkoztam az úgynevezett kilencvennapos diétával, mely a testkontrollhoz hasonló elveivel vált sikerdiétává. Ezek nyomán alakítottam ki az M táplálkozási ajánlását. A táplálékok megfelelő társítása mellé azonban még tanácsolom a napi háromszori kötött idejű étkezést és a mozgást. A helyes táplálkozás és a megfelelő mozgás nagyon szükséges, de nem elégséges feltétele a sikernek. Az M-módszer nem egy új fogyókúra – melyet akár a könyvből, akár a honlapomról megismerhet minden érdeklődő –, hanem követhető, másolható módszer mindazok számára, akik komolyan gondolják, hogy javítani szeretnének életük minőségén.

– A könyvében részletesen kifejti, hogy a túlsúly tünet. Miért tartja tünetnek a gyarapodó kilókat, és mit fedhet a hízás?
– Az ember testi-lelki egészségével foglalkozó szakemberek közül többen vallják, hogy a testünk állapota tükrözi pszichénk állapotát. Erre az összefüggésre világíthat rá a  csodálatosan kifejező magyar nyelv is. Nagyon sokszor átvitt értelemben fogalmazunk, de ha a kijelentésünk mélyére gondolunk, konkrét dolgokat találunk, vagy éppen fordítva. Kövér kislány voltam, és a nagymamám mindig büszkén mondta, hogy milyen szép erős lányka vagyok. Sok évvel később, amikor kezdtem magam megfigyelni, észrevettem, hogy akkor híztam el nagyon, amikor olyan volt az életem, hogy rengeteg erő kellett hozzá. A nők gyakran elhíznak a szülés körüli időben, mert sokunkban az a kód aktiválódik, hogy a jó anya nagydarab. A férfiaknál nagyon gyakori, ha olyan beosztásba kerülnek, mely már-már meghaladja az erejüket, hogy elhíznak: pocakot eresztenek, azaz „tekintélyt” növesztenek hájból. Sok asszony azért nem tud lefogyni, nehogy rámondják: „könnyű nőcske” lett. Ezeket azonban nem gondoljuk át tudatosan, de mindenki felfedezheti a maga túlsúlymetaforáját.

– A közvéleménnyel ellentétben ön a gyümölcsöt teljes értékű tápláléknak minősíti. Mit gondol, miért véli az emberek többsége úgy, hogy a gyümölcs az „csak gyümölcs”, és nem táplálék?
– A gyümölcs a régi korokban sok vidéken luxuscikknek számított, mint olyan csemege, amit az étkezés megkoronázásaként, csak úgy ráadásként fogyasztunk. Most azonban minden évszakban gyakorlatilag mindenki számára elérhetők a legkülönbözőbb gyümölcsök, amelyek értékes tápanyagokat tartalmaznak, könnyen emészthetők, főleg, ha nem esszük össze mindenféle más étellel. A gyümölcsreggeli és az alkalmankénti gyümölcsnapok nagyon hasznosak, ha nem az van a fejünkben, hogy nem ettem semmit, „csak” gyümölcsöt.

– Mi a véleménye a manapság oly előszeretettel reklámozott és fogyasztott gyorsétkezdei ételekről, a magas cukortartalmú üdítőitalokról? Hát a bőséges reggeliről és a nassolásról?
- A bőséges reggeli helyett a gyümölcsreggelit ajánlom, nekem és sok sorstársamnak igen hasznosnak bizonyult. Sok túlsúlyos ember számolt be arról, ha reggel sokat eszik, nem lesz kevésbé éhes később, sőt a reggeli bőségét „szinten kell tartania” egész nap. Rengeteg cég él abból, hogy teljesen felesleges, és inkább káros „úgynevezett” élelmiszereket gyárt vagy árul. Ezekkel a termékekkel valójában reménybeli életérzéseket árulnak, nem táplálékot: „Csak kapj be egy falatot, és fuss tovább!”, vagy: „ Dobd fel magad egy-egy itallal, érezd magad az álmaid világában!” Azonban egy-egy pohár üdítőtől még nem leszünk a tengerparti szálloda teraszán, és a hegycsúcsot sem győzzük le néhány szelet csoki elfogyasztásával. Ezektől a rágcsálni- és iszogatnivalóktól könnyen függőség alakulhat ki, és az ételeket, italokat már nemcsak a testünk táplálására, hanem a hangulatunk befolyásolására használjuk. A táplálék hangulatbefolyásoló szerként való alkalmazása táplálkozásfüggőséget alakít ki. Ám, ha ez szóba kerül, az emberek többsége hárítja a témát, bagatellizálja a dolgot.

– Mi az ideális testsúly, és hogyan lehet ezt elérni anélkül, hogy az ember sanyargatná önmagát?
– Akkor ideális az ember testsúlya, ha jól érzi magát akkorának, amekkora. A megfelelő önbecsülés sokkal döntőbb, mint a testtömeg. Varázsige, csodakapszula nincs, de a kötött idejű, ételtársításra figyelő étkezést kiegészítve a rendszeres, egyénre szabott mozgással és az önmagunkra irányuló gondoskodó figyelemmel mindenki számára elérhető az ideális testsúly.

– Mit javasol azoknak, akik fogyni nem akarnak, de az ünnepek alatti bőséges étkezések után rossz a közérzetük, nehéznek érzik magukat?
– Egy-egy gyümölcsnap mindenkinek jól jöhet, de ekkor is figyeljünk az étkezés méltóságára. Ne csak úgy elrágcsáljunk egy-egy almát, vagy futtában nyeljünk le egy banánt! Válogassuk össze a kedvenc gyümölcseinket, készítsünk belőlük ízesítés nélküli gyümölcssalátát, üljünk le szépen a terített asztalhoz, szedjünk a tányérunkba annyit, amennyi csak jólesik. Lakjunk jól belőle reggel, délben és este! És egész nap figyeljünk magunkra gondoskodó szeretettel! Érdekes tapasztalatokban lehet részünk. Megéri.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében

Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában

Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában
2025. december 15., hétfő

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások

Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások
2025. szeptember 05., péntek

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)

Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)
Hirdetés
2025. április 11., péntek

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra

Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra
2025. február 03., hétfő

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon

A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Hirdetés
2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
Hirdetés
Hirdetés