Hirdetés

Feldmár András: „nem tudunk őszintén és spontánul élni”

Az a jó házasság, ahol egyik fél sem akarja alárendelni magát a másiknak, hanem mindketten alárendelik magukat a „mi”-nek. Talán nem véletlen, hogy szanszkritül a házasságot ugyanazzal a szóval jelölik, mint a halált – véli Feldmár Andráspszichológus.

Pap Melinda

2012. november 23., 07:482012. november 23., 07:48

Szex és szorongás, élet- és halálfélelem, pánik és depresszió – ezekkel a címszavakkal foglalható össze Feldmár András nagyváradi előadása. A neves kanadai pszichológus és terapeuta első alkalommal lépett az erdélyi hallgatóság elé, jelenléte zsúfolásig megtöltötte a Posticum kulturális központ nagytermét. „Nem vettem fel a tudós köpenyét, szeretek játszani a dolgokkal” – jelentette ki az előadás során, ahogy arra is felhívta a figyelmet, hogy mindig túlozni szokott. „Úgyhogy semmi, amit mondok, nem igaz” – mondta viccesen, ennek ellenére akadtak olyanok, akik a mondandó vagy az olykor trágár nyelvezet hatására felháborodottan távoztak a teremből.

Mint a cím is jelezte – Születés, szex, halál –, Feldmár mondanivalója a három fogalom köré épült, a születés fájdalmával magyarázva a szexhez való viszonyunkat, akárcsak a haláltól való félelmet. A legnagyobb trauma a születés, véli a híres terapeuta, aki szerint az édesanyától való szeparálódás fájdalma egész életünk során végigkísér.

Születés és szex, konnektor és dugasz

Feldmár rámutatott: minden csecsemő „kőkorszaki lényként” születik meg, azonban egy 21. századi édesanyát talál, akin nem lehet állandóan „lógni”, akinek más feladata, karrierje van. Pedig a gyereknek nagy szüksége van az anyja közelségére, hiszen egyedül ez tudná enyhíteni valamelyest a születéssel, az anya testétől való különválással járó fájdalmat. A szeparációs fájdalom a férfiaknál sokkal drasztikusabban jelentkezik, mint a nőknél – állítja a pszichológus, aki szerint ez az egyik fő oka annak, hogy a két nem különböző módon viszonyul a szexhez.

A nők szeparációs fájdalmát egyrészt az enyhíti, hogy a szebbik nem tagjai között sokkal erősebb a kapcsolat, másrészt a nők már kislánykorukban tudják, hogy ők is szülni, szoptatni fognak. „Freud azt hitte, hogy a nők szenvednek péniszirigységtől, ezzel szemben én azt hiszem, hogy a férfiak szenvednek mell- és méhirigységtől” – jelentette ki Feldmár András, aki szerint az, hogy „mindannyian nőből születünk”, számos problémának lehet a forrása.

Kifejtette, a szeparációs félelem miatt akarják a férfiak gyakrabban a szexet, mint a nők, ennek köszönheti virágzását a pornóipar is. Feldmár hasonlata szerint ez olyan, mint a dugasz esete a konnektorral: a dugasznak  konnektor kell, különben nincs benne elektromosság, és bármilyen konnektor megfelel a célnak. Az ő olvasatában ezzel magyarázható az, hogy a férfiak kevésbé élik meg személyesen a szexet, míg a nők személyességet akarnak.

„A valódi szex személyes, a »mi«-ről szól” – jelentette ki az előadó. Rámutatott: az a jó házasság, ahol egyik fél sem akarja alárendelni magát a másiknak, hanem mindketten alárendelik magukat a „mi”-nek. Talán nem véletlen, hogy szanszkritül a házasságot ugyanazzal a szóval jelölik, mint a halált. Ugyanis ahhoz, hogy megszülessen a „mi”, meg kell, hogy haljon a „te” és az „én”. Amikor megszületik a gyerek, a párnak kell meghalnia, hogy létrejöhessen a hármas, majd a négyes – magyarázta.

Mint kifejtette, a jó szexnek ugyanaz a receptje, mint a jó beszélgetésnek: meglepetések kellenek, hogy ne váljon unalmassá, teherré. Végtelen játéknak kell lennie, ahol a felek gyakran meglepik egymást. Bár a meglepni akarás is lehet teher, mindez kiküszöbölhető, ha az ember őszinte és spontán, magyarázta Feldmár, aki szerint sokszor azért unalmas és rossz a szex, mert az emberek nem tudnak őszinték és spontánok lenni.

Mitől félünk: az élettől vagy a haláltól?

Szintén a születéssel magyarázható az élettől, illetve a haláltól való félelmünk is, mutatott rá az előadó Otto Rank osztrák pszichoanalitikust idézve, aki úgy tartotta: két nagy félelmünk van, az élet- és a halálfélelem. A magzat számára az anyaméh eleinte maga a boldogság, azonban ahogy nő, egyre szűkebbé válik.

Így az élettől való félelmet, mely konstans, és abból ered, hogy fél az ismeretlentől, legyőzi a haláltól való félelme, mely vele együtt nő: egyre jobban fél, hogy megfullad. Ezért dönt a magzat az élet mellett, és születik meg, magyarázta az előadó. Feldmár szerint életünk során is számos hasonló helyzet van, melyeket annak megfelelően kezelünk, hogy az élet- vagy a halálfélelmünk nagyobb. Az életfélelmünk miatt benne maradunk a számukra kellemetlen helyzetekben, sőt egyesek még büszkék is rá, hogy mi mindent el tudnak viselni.

Meditáció és/vagy terápia

Valójában egész életünk ezen sémák ismétlése, ily módon a saját szokásaink rabjai vagyunk –  öszszegzett Feldmár, egyúttal fel is téve a kérdést: mit tehetünk, hogy szabaduljunk tőlük? Mint válaszából kiderült, Keleten ezt a célt szolgálta a meditáció, míg Nyugaton a pszichoterápia. „Én azt mondom, hogy mindkettőt kell használni” – jelentette ki Feldmár, kifejtve: nem biztos, hogy képes valaki egyedül, csak meditációval mindent feldolgozni, de a terapeuta segítsége sem elegendő, hiszen kell idő önmagunkra. „Kell idő, hogy túltegye az ember magát önmagán” – fogalmazott, úgy vélve, hogy sokaknak ebben segít például a zene.

A neves pszichológus szerint a meditáció segít abban, hogy felismerjük a szokásainkat, melyekre szüleink és a társadalom „hipnotizált”, vagyis olyan szokásokat nevelt belénk, amelyek idővel automatizmussá váltak. „A meditáció az egyetlen tevékenység, amikor annyira tudok figyelni önmagamra, hogy észreveszem, ha valami automatikusan történik, és nem én akarom – magyarázta Feldmár András. – A meditáció arra jó, hogy minden automatikus reakciót át tudjak alakítani, hogy spontán módon és szívből tudjak reagálni arra, ami spontán és szívből jön”.

Kifejtette, a depresszió leggyakoribb oka, hogy az ember rájön arra: gyerekkora óta szerepet játszik – jó feleség, jó anya, jó alkalmazott –, és soha nem tud menekülni a színpadról. Ezért elhatározza, megöli magát, hiszen senkit sem érdekel, ki is ő valójában.

Feldmár véleménye szerint ezért nem lehet a depressziót gyógyszerrel kezelni, ahogy a pánikot vagy dührohamot sem – hiszen abból a szorongásból keletkeznek, hogy meg kell játszanunk magunkat, és félünk, hogy nem sül el jól. Kérdésre válaszolva kifejtette: szerinte nincs olyan, hogy önismeret. „Én úgy ismertem meg magam, hogy különböző helyzetekbe állítottam magam. 43 éve csinálom, és egészen jól megy” – zárta mondanivalóját Feldmár András a hallgatóság nem kis derültségére.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 09., hétfő

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében

Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.

A hűség szabadsága: februárban ismét megrendezik a Házasság hetét a Kárpát-medencében
Hirdetés
2026. február 04., szerda

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában

Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.

Mérgező növényvédőszer-koktélokra bukkantak európai üzletekben forgalmazott almában
2025. december 15., hétfő

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások

Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.

Maradhat-e a vegetáriánus burger? Elakadtak az uniós tárgyalások
2025. szeptember 05., péntek

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)

Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.

Bemutatják a székely konyhát is: a helyi gasztronómiai pontokat népszerűsíti egy új román dokumentumfilm-sorozat (VIDEÓ)
Hirdetés
2025. április 11., péntek

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra

Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.

Vegán és vegetáriánus menütippek húsvétra
2025. február 03., hétfő

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon

A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.

Kalotazengők zenekar: motivált gyerekek, közösségi élmény Bánffyhunyadon
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Hirdetés
2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
Hirdetés
Hirdetés