2008. november 28., 13:392008. november 28., 13:39
A szívbetegeket 1973 óta mozgással is gyógyítja a marosvásárhelyi dr. Kikeli Pál főorvos. „Amikor orvostanhallgató voltam, az infarktuson átesett betegeket hat héten át ágyban fektették. Ez már a múlté” – mondja a belgyógyász, aki az utóbbi évtizedekben számos szívinfarktuson átesett beteg rehabilitációját vállalta. Nyugaton is az 1970-es években kezdték felismerni, hogy a szívbetegeknek mozgásra van szükségük, ugyanakkor a mozgás betegségmegelőző hatása mára már világszerte nyilvánvalóvá vált.
Gyakran hallani manapság, hogy állandóan stresszhatásoknak vagyunk kitéve, egészségtelenül táplálkozunk, és mozgáshiányos életet élünk. Emiatt rendkívüli módon megnőtt a szív- és érrendszeri betegségben, rákban szenvedők száma. Nyugaton csökkenő tendenciát mutatnak az erre vonatkozó adatok, Romániában emelkedőt. Kikeli Pál professzor 40 éve foglalkozik a betegségmegelőzéssel és a szívbetegek gyógyításával. A múlt héten rendkívüli sajtótájékoztató keretében mutatta be az általa vezetett Procardia Alapítvány egészségmegőrző programját, amelyen számos rezidens háziorvos és hatodéves orvostanhallgató is részt vett. A program első része a „100 lépés az egészségedért”, amelyben a Procardia Alapítvány partnerségi kapcsolatot épít ki a háziorvosokkal, és főleg a marosvásárhelyi önkormányzattal annak érdekében, hogy Marosvásárhelyen induljon el egy országos mozgalom. Kikeli professzor 180 háziorvos rezidens egyetem utáni képzését irányítja. „Elsősorban bennük akarom tudatosítni, hogy a mozgásszegény életmód mennyire ártalmas a páciensek számára. Ők azok, akik sokat tehetnek majd a lakosság általános egészségi állapotának a javításáéért.” – ecseteli a professzor.
A program második fázisaként dr. Kikeli Pál az egykori marosvásárhelyi Akarat sportbázis tornatermébe invitálta az érintetteket, érdeklődőket. Már az is „beszédes” körülmény, hogy a korábbi belvárosi Akarat-sportpályák helyén autóvezetői iskola működik. A romos állapotban található tornatermet alig lehet megközelíteni az autóktól. Kileli Pál ezúttal kinetoterapeutákat, háziorvosokat hívott meg a program ünnepélyes megnyitójára, ahol bemutatták azoknak a százméteres „mozgástereknek” a modelljét, ahol majd a vásárhelyiek elkezdhetik az egészséges életmódra való felkészülést. A professzor elképzelése szerint a városban több helyen kialakított, 100 méteres pályák elején az érdeklődők egy szórólap segítségével könnyedén tesztelhetik az egészségi állapotukat, ezeken a helyszíneken vérnyomást is mérnek az érdeklődőknek. A 100 méteres távot tízméteres szakaszokra osztják. A rendezvényen a mozgásterapeuták a komolyabb erőfeszítésekre való bemelegítés tíz fázisát is bemutatták.
A kezdeményezőkkel együtt a város önkormányzata és a háziorvosok egyesülete is üdvözlendőnek tartja az egészségmegőrző programot. Marosvásárhely alpolgármestere, Csegzi Sándor, valamint a Procardia Alapítvány elnökeként dr. Kikeli Pál együttműködési szerződéstervezetet írt alá, amelyet az alpolgármester a decemberi vásárhelyi közgyűlés elé terjeszt. Dr. Kovács Beatrix, a Maros Megyei Háziorvosok Egyesületének a titkára is üdvözölte a mozgalmat. „A gyermekek hosszú órákat töltenek a tévékészülékek, a számítógépek előtt. Én azt kívánom, hogy minél többen kapcsolódjanak be ebbe az akcióba – mondta az orvosnő. – Az egészséges és a beteg ember számára is a legnehezebb az életmódváltás. A betegek inkább bevesznek tíz tablettát, csak ne kelljen úszniuk, kocogniuk.” Dr. Pongrácz Mária háziorvos kifejtette, hogy közérthetően el kell magyarázni az embereknek, hogy a mozgás elősegíti a vérkeringést, s ha jó a keringés, akkor kevésbé rakódnak le a káros anyagok, kevésbé meszesednek az erek. A vér a mozgás hatására átmossa a szervezetet. Tehát világos, hogy idős korban is nagyon fontos a testmozgás.
Kikeli doktor néhány páciense is jelen volt a gyakorlati bemutatón. „Hetente háromszor járok mozogni a doktor úr javaslatára. Tavaly októberben koszorúér-elmeszesedéssel, a lábamban érszűkülettel utaltak be a kórházba. Március óta tornázom, gyalogolok. Sokkal jobban érzem magam” – mesélte Vajda Zoltán. „Én 1999 januárjában magas vérnyomás, szívelégtelenség miatt kerültem Kikeli doktorhoz. Azóta rendszeresen járok tornázni. Az első félórában különböző gyakorlatokat végzünk, a másik fél óra labdajátékkal telik el. Korábban négyszer voltam kórházban, amióta mozgok, azóta egyszer sem” – osztotta meg velünk a tapasztalatait Kalamár Zoltán.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.