
Fotó: Haáz Vince
Ismét rekordot döntött az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk meghaladta a 229 ezret. Ugyanakkor az ország területén eddig 6764 elhalálozást jegyeztek, 83-mal többet, mint egy nappal korábban – közölte csütörtökön a stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
2020. október 29., 13:072020. október 29., 13:07
2020. október 29., 15:152020. október 29., 15:15
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt 24 óra alatt 6481 fertőzöttet diagnosztizáltak – amia az eddigi rekord –, összlétszámuk jelenleg 229 040. Ezt megelőzően szerdán 5343-mal – ami a korábbi rekord –, kedden 4724-gyel, hétfőn 2844-gyel, vasárnap 3855-tel, szombaton 4761-gyel, pénteken 5028-cal, csütörtökön 4902-vel, múlt szerdán 4848-cal emelkedett az újonnan azonosított betegek száma Romániában.
Összesen 10 975 beteget ápolnak az ország különböző kórházaiban, intenzív osztályon rekordot jelentően 868 személyt kezelnek (egy nappal ezelőtt 861, ami a korábbi rekord).
Eddig 3 169 978 koronavírustesztet végeztek és dolgoztak fel országszerte, 36 169-et az elmúlt 24 órában – 22 182-t az orvosi protokoll szerint, 13 987-et pedig kérésre.
Fotó: GCS
Kolozs megye után immár Szilágyban is meghaladta a 4 ezreléket az elmúlt két hétben összesített fertőzéses esetek száma. Ugyanakkor a GCS csütörtökön közölte, szerdán rossz adatot szolgáltattak Bukarestről: „szerkesztési hiba” miatt 3,81 ezreléket közöltek 3,49 helyett. A főváros most 3,69 ezreléken áll, Kolozs, Szilágy és Fehér megye mögött.

Nagyban meghatározza a koronavírustesztek száma is azt, hogy egy megye zöld vagy vörös besorolásba kerül: vannak olyan megyék, ahol a fertőzöttségi ráta meghaladta a 3 ezreléket, de naponta több ezer tesztet végeznek, és létezik olyan zöld megye is, ahol naponta legtöbb 80 személyt tesztelnek, mert többre nincs is kapacitás.
Bukarestben (1129), valamint Temes (372), Kolozs (371), Iaşi (288) megyében igazolták a legtöbb új koronavírusos esetet az elmúlt 24 órában. A legkevesebb új megbetegedést a következő megyékben regisztrálták: Giurgiu - 27, Brăila - 30, Tulcea - 32. Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) jelentése értelmében az új esetek erdélyi megyék szerinti eloszlása a következő: Fehér - 195, Arad - 233, Bihar - 260, Beszterce-Naszód - 85, Brassó - 209, Krassó-Szörény - 73, Kolozs - 371, Kovászna - 57, Hargita - 114, Hunyad - 107, Máramaros - 161, Maros - 160, Szatmár - 97, Szilágy - 198, Szeben - 260, Temes - 372.
Tătaru: jelenleg nincs szükség országos szintű korlátozásokra
A Covid-19 járvány terjedését megakadályozó intézkedéseket helyi szinten, a helyi állapotok alapján hozzák meg a hatóságok, nincs szükség országos szintű korlátozásokra – jelentette ki csütörtökön Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. A Konstancán látogatást tevő miniszter az Agerpres szerint megerősítette: a megyei vészhelyzeti bizottságok döntik el, mikor indokolt bevezetni a megszorító intézkedéseket.
Románia területén 27 834, koronavírussal fertőzött személy tartózkodik otthoni elkülönítésben, 10 602 pedig intézményes karanténban. További 52 185 személy van lakhelyi, 51 pedig intézményes vesztegzár alatt. A koronavírus-járvány terjedésének megelőzését, illetve legyőzését szolgáló törvény rendelkezései értelmében a rendőrök és a csendőrök 7184 személyt büntettek meg összesen 1 047 290 lejre az elmúlt 24 órában.
Cikkünk frissül
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
szóljon hozzá!