Hirdetés

Ahol kevés a teszt, kevés a fertőzött is: van olyan „zöld” megye, ahol napi száz személyt sem tesztelnek

Képünk illusztráció •  Fotó: Árvai Károly/MTI

Képünk illusztráció

Fotó: Árvai Károly/MTI

Nagyban meghatározza a koronavírustesztek száma is azt, hogy egy megye zöld vagy vörös besorolásba kerül: vannak olyan megyék, ahol a fertőzöttségi ráta meghaladta a 3 ezreléket, de naponta több ezer tesztet végeznek, és létezik olyan zöld megye is, ahol naponta legtöbb 80 személyt tesztelnek, mert többre nincs is kapacitás.

Krónika

2020. október 29., 11:092020. október 29., 11:09

Mint a G4media.ro hírportál elemzése rávilágít, egyáltalán nem a valóságot mutatja a kép, ha annak mentén hasonlítjuk össze a romániai megyéket, hogy hány koronavírus-fertőzött jut ezer lakosra. 

A stratégiai operatív törzs által közölt szerdai adatokat górcső alá vevő összehasonlítás emlékeztet, hogy Kolozs megyében a legmagasabb a fertőzöttségi ráta 4,09 ezrelékkel, majd Bukarest és Fehér megye következik 3,81, illetve 3,72 ezrelékkel.

Hirdetés

korábban írtuk

Kolozs megyében tombol a legjobban a járvány, újabb erdélyi települések kerültek karanténba
Kolozs megyében tombol a legjobban a járvány, újabb erdélyi települések kerültek karanténba

Kolozs megye az élen jár a járvány terjedése szempontjából, Bukarestet is beelőzte. Közben újabb erdélyi megyeszékhely lett vörös zóna, és további településeken kellett karantént bevezetni.


A 2,2 milliós lakossággal rendelkező román fővárosban viszont az elmúlt héten napi átlagban nagyjából 9000 személyt teszteltek a közegészségügyi igazgatóság tájékoztatása szerint, és ezekből átlagosan 600 teszt lett pozitív koronavírusra.

Kolozs megyében több mint 700 ezren élnek, napi átlagban 2500 tesztet végeznek, amely közül 200–300 esetben igazolódik be a fertőzés gyanúja, és ezzel vált a leginkább fertőzött megyévé.

Mircea Abrudean prefektus alá is húzta a G4Media.ro megkeresésére, hogy míg Kolozs megyében a járvány begyűrűzése óta 215 ezer tesztet végeztek, addig a szintén nagy megyének számító Brassó megyében alig 80 ezret.

Idézet
És minket kényszerítenek arra, hogy bezárjuk a megye gazdaságát”

– jegyezte meg a kormánymegbízott.

Brassó megye lakossága valamivel meghaladja a 630 ezret. Ott szerdán 2,57 ezreléken állt a fertőzöttségi ráta, a közegészségügyi igazgatóság közlése szerint pedig napi 600–700 tesztet végeznek el az állami egészségügyi rendszerben. Ehhez hozzáadódnak a magánklinikákon elvégzett tesztek, ám azok pontos száma nem ismert, mivel a magánkézben levő egészégügyi intézményeknek csupán a pozitív eseteket kell jelenteniük.

Andrea Neculau, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője úgy számol, hogy ugyanannyi tesztet végeznek a magánklinikákon is, mint az állami egészségügyi intézményekben, vagyis valahol napi 1000–1200 körül alakul a tesztek száma, ami ugyebár alig a fele a Kolozs megyei adatnak.

A harmadik helyezett Fehér megye lakossága eközben nagyjából a fele a Kolozs megyeinek, de nagyjából ugyanannyi tesztet végeznek, mint Brassó megyében, napi 900–1000 tesztről számolt be a közegészségügyi igazgatóság.

korábban írtuk

Továbbra is a fájdalmas vírusrekordok idejét éljük
Továbbra is a fájdalmas vírusrekordok idejét éljük

Rekordot döntött az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk meghaladta a 222 ezret. Ugyanakkor az ország területén eddig 6681 elhalálozást jegyeztek, szintén rekordot jelentően 107-tel többet, mint egy nappal korábban.


Miközben országos viszonylatban naponta dőlnek meg a rekordok, vannak olyan zöld besorolású megyék is az országban, ahol a fertőzöttségi ráta 1 ezrelék körül alakul, vagy a fertőzöttek száma el sem éri ezer lakosra az egyet.

Például a 270 ezres lakosságú Giurgiu megyében 1,26 ezreléken áll a mutató. Ott azonban az elmúlt nyolc hónap alatt összesen alig 10 367 személyen végezték el a koronavírustesztet, nagyjából annyin, ahány személyt Fehér megyében kevesebb, mint két hét alatt tesztelnek.

Szerdán egyébként a dél-romániai megyében alig 72 tesztet végeztek el. Aneta Matei prefektus azt mondja, ebből is csak 30–40-et tudnak helyben feldolgozni,

a többit Bukarestbe küldik, mert nem áll a rendelkezésükre elég egészségügyi alkalmazott.

Călărași megyében több mint 300 ezres lakosság mellett a fertőzöttségi ráta 0,98 ezrelék, ott napi 400 teszt elvégzésére van kapacitás.

Olt megyében eközben 0,83 ezreléken áll a mutató 430 ezer lakos mellett, és ott is nagyjából 400 személy tesztelésére van kapacitás, igaz, ezeknek is a döntő hányadát Bukarestben dolgozzák fel. Ám az adatok azt mutatják, hogy ezt a kapacitást sem használják ki: a prefektúra adatai szerint október 26-ról 27-ére kevesebb, mint 200 személyt teszteltek.

korábban írtuk

Intenzívebb tesztelést szorgalmaz, és már az oltási kampányra készül az Európai Bizottság
Intenzívebb tesztelést szorgalmaz, és már az oltási kampányra készül az Európai Bizottság

Százmillió eurót mozgósít a koronavírus terjedésének megfékezése céljából az Európai Bizottság a gyors antigéntesztek közvetlen megvásárlásához és eljuttatásához a tagállamok számára.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik

A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
2026. június 23., kedd

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett
2026. június 23., kedd

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve

Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben

Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben
2026. június 23., kedd

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő
2026. június 23., kedd

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
2026. június 23., kedd

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok

Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.

A Veștea-projekt bukása után újabb egyeztetéseket várnak Nicusor Dan államfővel a pártok
Hirdetés
Hirdetés