
Szabad belépést biztosít Romániába az átoltottság, de az erről szóló igazoláson a második oltás időpontjának is szerepelnie kell
Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Késik az oltási igazolásokat kölcsönösen elismerő magyar–román megállapodás, így továbbra is akadályokba ütközik a két ország közötti átjárás. Egyes korábbi beszámolókkal ellentétben ugyanakkor a román hatóságok csak az oltóhelyeken kapott igazolást fogadják el a Magyarországról érkező magyar állampolgároktól, a védettségről szóló kártyát nem.
2021. május 18., 08:122021. május 18., 08:12
Nem fogadják el a román határőrök a Romániába belépni kívánó magyar állampolgároktól az úgynevezett védettségi igazolványt, azaz azt a plasztikkártyát, amely azt hivatott igazolni, hogy annak tulajdonosa legalább egy védőoltást kapott a koronavírus ellen Magyarországon, vagy az utóbbi három hónapon belül átesett a fertőzésen.
Az országos határrendészet nagyváradi területi kirendeltsége lapunk megkeresésére elküldte a kormány idén februári határozatát, melyben egyebek mellett a karanténmentes beutazás feltételeiről is döntött. Eszerint
Szabad belépést biztosít az átoltottság is, de az erről szóló igazoláson a második oltás időpontjának szerepelni kell, mivel csak az ezt követő tizedik naptól váltja ki a határátlépést követő karantént.
A magyar konzuli szolgálat honlapján is az áll, hogy Romániában csak az oltási igazolást fogadják el (azt a papírt, amit az oltóhelyen kap az oltásra jelentkező), a védettségi igazolványt, tehát a plasztikkártyát nem.
– áll továbbá a konzuli tájékoztatóban.
A fordítás megkövetelésével kapcsolatban viszont egymásnak ellentmondó tapasztalatokról számoltak be a magyar–román határon átlépők. Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság ügyeletese a Krónika megkeresésére hétfőn azt mondta, a román határőr akár magyarországi kollégája segítségét is kérheti a magyar nyelvű igazolás ellenőrzésekor.
A kormányhatározatban egyébként nem szerepel az oltási igazolás angol vagy más nyelvű fordításának kötelezettsége. Lapunknak több, az elmúlt napokban Magyarországról Romániába beutazó magyar állampolgár elmondta, hogy a román határrendészet munkatársai beérték az anyaországi hatóságok által kibocsátott magyar nyelvű oltási igazolással, magyarországi sajtóhírek szerint ugyanakkor szombaton egy meg nem nevezett határátkelőnél azt közölte a román határőr, hogy
Bár korábban Magyarország és Horvátország megegyezett az oltási igazolások kölcsönös elfogadásáról, a horvát határőrök sem tartják elegendőnek a magyar védettségi plasztikkártyát.
Menczer Tamás, a Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkára néhány nappal ezelőtt közölte:
Tehát Románia – Horvátországhoz hasonlóan – az általa sárga besorolással minősített államokból (ilyen Magyarország is) érkezők esetében csak akkor alkalmazza a 14 napos karantén alóli felmentést, ha a belépni szándékozók megkapták mindkét adag oltást, és a második dózis után eltelt legalább tíz nap, vagy ha 72 órásnál nem régebbi negatív RT-PCR-tesztet mutatnak fel a határon. A Romániában oltást kapott személyek számára az oltóhelyeken kiállított igazolás karanténmentes belépést biztosít az országba, a második oltástól számított tizedik napot követően.
Ez lényegesen megkönnyítené a Magyarországra való belépést, hiszen jelenleg a magyar hatóságok nem fogadják el a romániai oltási igazolásokat a határ átlépésekor.
Korábban Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes lapunknak azt mondta, napokon belül megszülethet az egyezség. Florin Cîțu román kormányfő nyitottságának adott hangot a megállapodással kapcsolatban. Hétfőn rákérdeztünk az RMDSZ-nél, miért húzódik az egyezség megkötése. „Egyelőre nincs több információnk ahhoz képest, amit korábban elmondtunk. Amint tudunk valamivel többet, jelentkezünk” – közölték a szövetségnél.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Újraválasztották George Simiont, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (ECR) alelnökévé – közölte az AUR.
Karol Nawrocki lengyel elnök pénteken megfosztotta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a Fehér Sas Rend címétől.
Egy amerikai tisztségviselő szerint Donald Trump elnök különmegbízottja, Steve Witkoff Svájcba utazik, miközben az Egyesült Államok és Irán azon dolgozik, hogy a békemegállapodásról szólü technikai tárgyalásokat újra pályára állítsák.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Moldovának magának kell eldöntenie a jövőjét – jelentette ki Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, amikor a Romániával való egyesülésre vonatkozó „B-tervről” kérdezték, ha a Moldovai Köztársaság EU-csatlakozása nem valósulna meg.
szóljon hozzá!