
Megfizetnek. A hatóságok fejenként 500 lejes bírságot róttak ki az engedély nélküli demonstráció résztvevőire
Fotó: Solidaritate România-Palestina
Csendőrök és rendőrök hatoltak be csütörtökön este abba a táborba, amit a Bukaresti Egyetem pszichológia tanszékének területén egy hónappal ezelőtt engedély nélkül alakítottak ki palesztinpárti diákok.
2024. június 21., 08:332024. június 21., 08:33
2024. június 21., 09:002024. június 21., 09:00
Mint arról beszámoltunk, az egyetem vezetősége csütörtökön reggel szólította fel az engedély nélküli demonstráció résztvevőit, hogy hagyják el az általuk elfoglalt területeket.
Mivel a tüntetők nem tettek eleget a felszólításnak, sőt azzal vádolták meg az egyetemet, hogy megpróbálja megfélemlíteni őket – mint kiderült,
–, és félrevezeti a közvéleményt, a határidő lejártakor mintegy harminc csendőr és rendőr behatolt az illegális tábor területére.
A tüntetők összekapaszkodva kordont alakítottak, és közölték, hogy nem hajlandóak távozni.
Az egyetem képviselői a helyszínen követték figyelemmel a hatósági akciót.
Az akció nem erőszakosan zajlott, a karhatalmi erők csupán igazoltatták a diákokat, és közölték velük: ha nem hagyják el a helyszínt, megbírságolják őket.
A HotNews beszámolója szerint
Nem sokkal este tizenegy óra belőtt a helyszínen megjelent a függetlenként frissen európai parlamenti képviselővé választott Nicu Ștefănuță, akit a tüntetők tapssal fogadtak.
Az újdonsült honatya szóba elegyedett velük, és megkérdezte, hogy jól vannak-e, amire igenlő választ kapott.
Ezt követően az egyetem képviselőivel is beszélt, akik azt mondták: „Ez nem kemping. Itt maradhatnak, de nem a sátrakkal”.
A karhatalmi erők éjfél környékén elhagyták a kampuszt, majd egy óra után visszatértek a bírságokról szóló jegyzőkönyvekkel, és
Mint arról beszámoltunk,
az egyetem vezetősége a távozásra való felszólításban „vandalizmussal és anarchiával” vádolta meg a tiltakozókat, és azt is leszögezte: a tüntetők nem képviselik az egyetem diákjait.
A palesztinbarát tüntetés a bukaresti egyetemen egy hónappal ezelőtt, május 20-án kezdődött. Ekkor jelentek meg az első sátrak az intézmény pszichológiai karának közelében.
A Bukaresti Egyetem csütörtökön küldött sajtóközleményében közölte:
„A történelmi emlékművek és több kar helyiségeinek megrongálása, valamint az anarchiával kapcsolatos cselekmények, továbbá a diákok és oktatók egyre növekvő számú panasza, beleértve az azon diákok elleni fizikai agressziót is, akik a tüntetők lépései, valamint az általuk okozott jelentős kellemetlenségek ellen demonstráltak, arra késztették a Bukaresti Egyetemet, hogy ma reggel, 2024. június 20-án, a tüntetők által elfoglalt helyiségek felszabadítását kérje” – írják az egyetem képviselői.
Az egyetem azt is megemlíti, hogy nem kapott semmilyen kérést a tiltakozás engedélyezésére, így az akcióra nincs is engedély.
Mint ismeretes, a Hamász által Izrael ellen október 7-én elkövetett, mintegy 1200 halálos áldozatot követelő támadásra válaszként a terrorszervezet felszámolására indított gázai hadművelet nyomán Az Egyesült Államokban, valamint több európai egyetemen is egyetemfoglaló tüntetéseket szerveztek palesztinpárti diákok, amelyeken azonban nem csupán az illető egyetemek hallgatói vettek részt.
Az Egyesült Államok több egyetemén a karhatalmi erők számolták fel a tüntetéseket, amelyeken nem egyszer antiszemita, Izrael felszámolását követelő jelszavakat is skandáltak.

A Bukaresti Egyetem vezetősége felszólította a Pszichológiai és Neveléstudományi Kar előtti palesztinbarát tüntetés résztvevőit, hogy csütörtökön 22 óráig hagyják el a területet.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt elnöke a Nicușor Dan államfővel a kormányalakításról tartott keddi egyeztetést követően.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
szóljon hozzá!