
Súlyos helyzet. A jelentés rámutat: a Romániában épült gátak nagy része rossz állapotban van
Fotó: Román vízügyi igazgatóság
Több száz gát romos állapotban van, engedély nélkül működik, és több mint száznak nincs ismert tulajdonosa vagy üzemeltetője – derül ki egy, a román számvevőszék által 2023-ban, az árvízkockázat-megelőzésről szóló jelentéséből.
2025. december 07., 19:552025. december 07., 19:55
A jelentés ismertetésének apropója, hogy – mint arról beszámoltunk – a dél-romániai Paltinu víztározó karbantartás miatti szakszerűtlen kiürítése miatt két megyében összesen több mint százezer ember maradt ivóvíz nélkül.
A jelentés összeállításának idején, 2023-ban
Az árvízkockázat megelőzésére kidolgozott programok és intézkedések hatékonyságának és eredményességének értékeléséről szóló teljesítmény-ellenőrzési jelentés szerint a 2013 gátból 983 rendelkezett biztonsági üzemeltetési engedéllyel, 221-nek lejárt a biztonsági üzemeltetési engedélye, 809 pedig soha nem kapott engedélyt.
„Azok a gátak, amelyek nemcsak biztonságos üzemeltetési engedéllyel nem rendelkeznek, hanem karbantartási és javítási munkálatokat sem végeztek rajtuk, súlyosan leromlott állapotban vannak, elhagyatottak vagy hidromechanikai berendezéseikkel vannak problémák, más tulajdonosok kezelik őket, vagy akár nincs ismert jogi tulajdonosuk vagy kezelőjük, árvíz esetén veszélyt jelenthetnek, Állapotuktól függően balesetek kockázatát hordozzák, amelyek negatív hatással lehetnek a térség lakosságának és vagyonának biztonságára” – áll a jelentésben.
A Számvevőszék megállapította, hogy nem volt engedély a biztonságos üzemeltetésre, egyik oka ennek az volt, hogy nem állt rendelkezésre szakértői tanúsítvány az üzemeltetési biztonság értékeléséhez.
A Számvevőszék jelentése rávilágít a vízmérnöki területen tapasztalható személyzeti válságra, amely a biztonsági teljesítménykövetelmények hiányos ellenőrzéséhez vezetett.

A környezetvédelmi miniszter a Paltinu gyűjtőtónál azt mondta csütörtökön: a tervek szerint haladnak az intézkedések, hogy hétfőn újra lehessen indítani a vízszolgáltatást.
A jelentés szerint jelentős lépéseket tettek az emberi településekre vonatkozó szabályok kidolgozása és harmonizálása érdekében, beleértve az árvízveszélyes területeket is, de
„A vízi műszaki területen tapasztalható akut szakemberhiány lehetetlenné teszi a működési biztonság értékelésével, a biztonsági teljesítménykövetelmények betartásának ellenőrzésével és a szerkezetek időbeli viselkedésének vizsgálatával kapcsolatos intézkedések és felelősségek teljes körű végrehajtását, betartását és érvényesítését” – áll a dokumentumban.

Egyre több helyen kerülnek vezető pozícióba hozzá nem értő személyek, a dél-romániai vízügyi botrány felelőseinek távozniuk kell tisztségükből – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Számvevőszék jelentése a kommunikáció hiányosságait és a helyi hatóságokkal való gyenge együttműködést is feltárta.
„Bár a vészhelyzeti irányítási rendszer eljárási szempontból megfelelően szervezett az ellenőrzött szervezeteken belül, az információáramlás és a döntéshozatal terén működési zavarok léphetnek fel, amelyek oka lehet a belső és intézményközi kommunikáció hatékony infrastruktúrájának hiánya, vagy a helyi hatóságokkal való rossz kommunikáció és együttműködés (a jogszabályokban előírt dokumentumok benyújtási határidejének be nem tartása, azok formátuma, nehézkes együttműködés stb.).”
„A lakosság figyelmeztetésére/riasztására szolgáló berendezéseket és a beavatkozás technikai eszközeit a becsült igényeknek megfelelő szinten kell biztosítani, hogy azok képesek legyenek megbirkózni a veszélyes hidrometeorológiai jelenségek által jelentett új kihívásokkal” – áll a jelentésben.
A dokumentum szerint az árvizek után végzett kárfelmérési tevékenységeket szintén befolyásolja az árvízkárok műszaki értékeléséhez szükséges szakemberhiány, valamint a vészhelyzetekből eredő károk értékelésére szolgáló egységes nemzeti módszertan hiánya.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
szóljon hozzá!