
Bírál. Tánczos Barna szerint sok helyen kerülnek vezető pozícióba inkompetens személyek
Fotó: Haáz Vince
Egyre több helyen kerülnek vezető pozícióba hozzá nem értő személyek, a dél-romániai vízügyi botrány felelőseinek távozniuk kell tisztségükből – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
2025. december 04., 14:352025. december 04., 14:35
Tánczos a román közszolgálati televízió hírcsatornájának beszélt a botrányról.
– mondta Tánczos Barna a TVR Info csatornán.
A miniszterelnök-helyettes felidézte, hogy Parajdon is hasonló okokból következett be környezeti katasztrófa az év elején.
„Hasonló történt a román vízügyi hatóság és a Prahova megyei vízközműcég (ESZ) esetében is, annál a két vállalatnál, amelyek az ivóvízellátásért felelősek a régióban, és egyiküknél sem fontolgatják a lemondást. Elkezdtek más intézményeket vádolni, egymást hibáztatni és megpróbálnak meggyőzni, miközben mi kezdünk elgondolkodni azon, hogy talán mi vagyunk a hibásak, akiknek semmi közünk nem volt a műszaki döntésekhez" – mondta a miniszterelnök-helyettes.

Cáfolta szerdán a környezetvédelmi minisztérium azokat a kijelentéseket, amelyek szerint a tárca képviselői tudtak arról, hogy a lakosság vezetékes víz nélkül maradhat a Paltinu gátnál végzett munkálatok miatt.
„Most mindenekelőtt mindent meg kell tenni a vízellátás biztosítása érdekében. Mert az ottani embereket nem érdeklik a politikai viták, és végső soron az sem, hogy kit váltanak le és kit nem. Ott az elsődleges prioritás a vízellátás biztosítása, hogy újraindulhassanak a vízellátó rendszerek” – hangsúlyozta.
Leszögezte ugyanakkor, hogy a felelősöknek távozniuk kell tisztségükből, és vállalniuk kell a következményeket.
„Másodszor,
– tette hozzá.
„Harmadszor. Az ilyen események jövőbeni megelőzése érdekében más megyékhez hasonló vízellátó struktúrát kell létrehozni. Vagyis nem két céget, nem egy céget, amely valamilyen módon közvetítőként működik az országos vízügyi hatóság és a többi cég között. Az országos vízügyi hatóságnak a megyében működő vízellátó vállalatnak, például a Hidro Prahovának vagy bármely más cégnek, ugyanolyan szabályok szerint kell vízellátást biztosítania, mint más megyékben, és az esetleges problémákat a megyei önkormányzat útján, ezen regionális vállalaton keresztül kell kezelnie. A vízellátó cégnek nincs helye egy országos vállalaton belül. Más megyékben nincs ilyen helyzet” – tette hozzá Tanczos Barna.
„Mert
– mutatott rá a miniszterelnök-helyettes.
Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a politikai vádaskodások nem oldják meg a helyzetet.
„Negyedszer, úgy gondolom, hogy a politikai viták most nem segítenek. Politikai szinten kell felelősséget vállalni, de nem hiszem, hogy ez jelenleg segítene nekünk. Választási kampányidőszakban vagyunk. Három-négy nap van hátra, aztán vége lesz, és újra négy évnyi béke következik, választási kampányok és választások nélkül, de ez nem segít. Ezek a kölcsönös vádaskodások nem oldják meg a helyzetet és a problémát. Az energiafronton a dolgok nagyon gyorsan tisztázódtak. Ott az intézkedések azonnaliak, gyorsak voltak, Ivan miniszter megoldotta a helyzetet, és ott a dolgok legalább ellenőrzés alatt vannak, és visszatérnek a normális kerékvágásba” – hangsúlyozta Tánczos Barna.

Válságstábot hoztak létre kedden az egészségügyi minisztériumban, miután a Prahova megyében fellépett ivóvízválság miatt öt kórházban elfogyott a háztartási víz.
Mint arról beszámoltunk,
Az incidens miatt leállt az ország áramellátásának tíz százalékát biztosító brazi-i erőmű, és öt prahova m,egyei kórház is víz nálkül maradt.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter szerdai bejelentése szerint hétfőtől helyreáll a vízszolgáltatás az érintett településeken.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
szóljon hozzá!