Hirdetés

Oltóanyag tűben és eledelben

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

Három szakaszban zajlik a sertéspestis elleni, holnap kezdődő oltáskampány. Holnaptól kezdődik országos szinten a sertéspestis elleni oltáskampány, amelynek során a hizlaldák állományát, s azok tíz kilométeres körzetében található települések sertéseit, valamint a vaddisznókat oltják be. Az ország 4,9 milliós sertésállományának mintegy felét december 20-tól az év végéig beoltják, majd jövő év márciusában és szeptemberében folytatódik az akció. Az ország erdőségeiben élő mintegy 57 ezer vaddisznóját ugyancsak ebben a hónapban etetik meg oltóanyagot tartalmazó eledellel.

2006. december 19., 00:002006. december 19., 00:00

Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője szerint a napokban megjelent kormányrendelet jelentősen szigorítja a sertéstartás módszereit, illetve rendelkezik a sertéspestis elleni oltáskampányról is.

Oltás után is fogyasztható a hús

A kampány első részében, a hizlaldákban lévő legtöbb 5 hónapos malacokat, illetve a farmok tíz kilométeres körzetében lévő magángazdaságok valamennyi sertését oltják be az év végéig. A hatósági állatorvosokat az állam fizeti, ezért munkájukért a lakosságnak semmit nem kell fizetnie. Sikó szerint minden állatot egyszer használatos injekcióstűvel oltanak, és az állatorvosok valamennyi beoltott sertésről egészségügyi könyvet, illetve oltási táblázatot állítanak ki, amelyet a gazdáknak meg kell őrizniük, mivel a következő időszakban ellenőrizhetik azokat. A főállatorvos szerint a pestis elleni oltás után is fogyasztható a sertés húsa, tehát az akció nem veszélyezteti a karácsonyi disznóvágást. A kampány ideje alatt azonban tilos a beoltott sertések kereskedelmi forgalmazása. Valamennyi beoltott állatot a jobb fartájékon V betűvel jelölnek.
Ebben a hónapban a háromszéki, lécfalvi Suinprod, a maksai Texind és a gidófalvi Agroporc hizlalda egész fiatal állománya, és a 10 kilométeres körzetben lévő 39 falú sertésállománya kap oltást. Az állat-egészségügyi igazgatóság adatai szerint Kovászna megye 126 településén közel 24 ezer gazdaságban 67 ezer sertést tartanak. Ugyanakkor a háromszéki erdőkben élő 2125 vaddisznó számára is oltóanyagot tartalmazó eledelt helyeznek el.
Sikó Barabási Sándor szerint a kampányra azért van szükség, mivel az oltások 2003-tól való beszüntetése után elszaporodtak a sertéspestissel megfertőzött állatok. Az állat-egészségügyi hatóság felmérése szerint, míg 2004-ben az ország 161 településén 180 fertőző góc volt, ez tavalyra már 276 településre terjedt ki és 1508 fertőző gócot azonosítottak, amelyben több mint 11 ezer sertéspestises állat volt. A betegség idén továbbterjedt, szeptemberig az ország 34 megyéjében, 309 településen 519 sertéspestisgóc volt. Sikó Barabási Sándor szerint a sertéspestis elleni oltási kampány azt feltételezi, hogy az ország legkevesebb 2010-ig nem exportálhat disznóhúst az EU országaiba.

Szigorúbb tartási feltételek

A közelmúltban életbe lépett törvény a sertéstartás új szabályairól is rendelkezik. A kormányrendelet háromféle sertésfarmot különböztet meg. A legkisebb – amelyet leginkább sújt a törvény szigora – a háztáji gazdaság, ahol ezután legtöbb 3 sertés nevelhető, kizárólag saját használatra. Ilyen gazdaságban tilos a sertések szaporítása. A malackorban megvásárolt és felnevelt állatokat csak az adott háztartásban szabad elfogyasztani, tilos eladni vagy átszármaztatni. Az új rendelet szerint a 4–20 állattal rendelkező gazdaságok mikrofarmoknak minősülnek, de csak abban az esetben, ha betartják az élelmiszer-biztonsági előírásokat, és engedélyt kapnak a körzeti állatorvostól. A mikrofarmok két kocát is tarthatnak, illetve a malacokat eladhatják, de kizárólag az adott község területén. A disznóhús forgalmazását ez esetben is tiltja a törvény. Ezt kizárólag a 20-nál több sertést nevelő, hatósági engedéllyel rendelkező hizlaldáknak szabad megtenniük. „A szigorító intézkedések várhatóan véget vetnek a háztáji sertéstartásnak és a vásároknak, céljuk elbátortalanítani a jelenlegi módszerekhez ragaszkodókat, mivel azok nem felelnek meg az uniós követelményeknek” – mondta Sikó Barabási Sándor főorvos. Hozzátette: súlyos büntetésre számíthat az a gazda, aki nem tartja be a sertéstartásra vonatkozó új rendeletet. Az állat-egészségügyi igazgatóság és a rendőrség ebben az időszakban a közutakon ellenőrzi az autókat, és 1000-től 2000 lejig terjedő bírsággal sújtják azokat, akik nem rendelkeznek a hús származását igazoló és a szállítást engedélyező dokumentummal.

Kötelező a fülszám és trichinelózis vizsgálat

Háromszéken a karácsonyt megelőző időszakban 25–30 ezer disznót vág le a lakosság – tájékoztatott a főállatorvos. A disznóvágási idényben fontos, hogy minden levágott állat húsát alávessék trichinelózis szűrésnek, amelyhez kötelező felmutatni a sertés úgynevezett fülszámát is. A trichinelózis vizsgálatot a körzeti állatorvosoknál kell elvégeztetni, de esetenként az igazgatóság piacokon lévő laboratóriumaiban is elvégzik az elemzést. Sikó Barabási Sándor hozzátette, hogy aki a mintát viszi, annak tudnia kell, honnan származott a levágott állat. Értesülésünk szerint a magánállatorvosok 10 lejért, az állami laborok pedig 7 lejért végzik el a trichinelózisszűrést.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
Hirdetés
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Hirdetés
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
Hirdetés
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás
Hirdetés
Hirdetés